Announcement

Announcement Module
Collapse
No announcement yet.

Cum dam jos vopseaua de pe lemn?

Page Title Module
Move Remove Collapse
X
Conversation Detail Module
Collapse
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

• Cum dam jos vopseaua de pe lemn?

Deschid topicul asta in ideea de a ne impartasi idei despre datul jos al vopselei de pe un bass.

Eu personal nu am apucat sa fac operatiunea asta decat o data in viata mea si nu pot sa zic ca este cea mai buna varianta.

(vopseaua de pe corp-ul "tovarashului")

eu ca sa dau jos vopseaua am folosit glasspapier de granulatii 50-80-100-180-200-500-800.
    cu 50, 80 si 100 am dat jos "grosul" vopselei. operatiunea nu a durat foarte mult pe partile "plane", dar pe partile din jurul "heel"-ului simteam ca mai am putin si imi pierd mintile. dupa care, cu 180 si cu 200 am dat jos restul vopselei. bun... aici in schimb cred ca am comis o eroare pentru ca mi se pare ca am "razuit" si ceva din lemnul corpului. oricum... eu am ajuns sa dau toata vopseaua jos cu 200. 500 si 800 le-am folosit pentru a nivela fin si pentru a finisa suprafata lemnului.

daca aveti alte idei, le astept, avand in vedere ca acum mi-am cumparat cu 50 ron o "craca" reghin si vreau sa ii fac mai multe modificari. si in primul rand vreau sa ii dau jos vopseaua si vreau sa incerc alte modalitati.
    https://www.facebook.com/killconventionofficial
    Squier MB-5 - Active - BLACK 13
    Squier Precision Bass V - RED #3
    Warwick W150

salut,

Hai sa va spun cum am dat eu jos vopseaua de pe un Aria 3-tone sunburst (cel din semnatura).
    Incepusem cu smirghel de 80... am dat si am tot dat de mi-au iesit peri albi, pana mi-am dat seama ca de fapt vopseaua + lacul de pe ea plesneste daca reusesti sa strecori o lama subtire de ceva ( cutit, in cazul meu ) intre vopsea si corp. Dupa ce am jumulit-o astfel de vopsea si lac, am constatat ca sub vopsea si lac era un strat ca de plastic in care era "turnat" corpul din lemn. Am incercat sa-l inlatur clasic cu glaspapier, dar pentru ca mergea greu de tot am apelat la o masina de slefuit electrica. Asa a mers.
    hai cu oaia... http://www.oaia-neagra.ro
    - Ibanez SR-505
    - Aria STB-PJ (in curs de customizare)
    - Ashdown T15-180
    - EHX Big Muff PI

Comment

daca vretzi sa datzi lacul usor jos mergetzi la un magazin de vopsele auto si ceretzi cred ca decapant vopsea da spunetzi acolo ce vretzi sa facetzi si va indruma ei dar loatziva mai multe perechi de manusi da cauciuc pesula 1 2 si niste catere cu care sa radetzi opseaua care daca incercatzi cu smirglu e un calvar ghitara reghin find vopsita cu serlac

Comment

Subscriu, decapantul e intr-adevar cea mai buna solutie
        This space was intentionatly left blank.

Comment

hai sa va spun experienta mea in treaba asta. Acum ceva ani aveam o copie de fender japoneza Luxor. Era negru shi mi-l doream lemn natur, asha ca am inceput cu smighel, dar in scurt timp mi-am dat seama ca e munca de sisif... :-( , asha ca am inceput sa caut alternatice pt treaba asta... intr-un final am ajuns la un atelier de tamplarie ceva mai profi (faceau barci de lux din lemn - o firma elvetiana) unde s-a rezolvar troblema in aprox. 30 min. cu un feon industrial de 800W shi un spaclu. Vopseaua se arde instantaneu dupa care este indepartatata usor cu spaclu. Lemnul nu este afectat absolut deloc. La final se finiseaza su un smirghel foarte fin ...
          Sper sa fie de folos informatia ...shi spor la treaba :-)

Comment

Bun asa... dar de unde mama lu' proces verbal facem noi rost de feon industrial... nush... alternative? feon de par sigur nu... si cu decapant/diluant nush cat de rapida e metoda...
            Warwick W150

Comment

Cu decapant e suficient de rapid si in orice caz mult mai putin obositor decat in cazul frecatului cu smirghel, care oricum dureaza mult
              Ibanez EDB700
              Fender RUMBLE 25

Comment

pai te duci la Praktiker sau orice alt magazin DIY la raionul de scule electrice ...shi cumperi cel mai ieftin feon care-l gasesti acolo (nu stiu cat mai costa ...cateva zeci de lei)...stiu ca suna pompos ''feon industrial''...de fapt nu e mare smecherie...
                ...cred ca gasesti asha ceva chiar shi in marile supermarketuri de food care au un mic raion de scule...Succes :-)

Comment

Sau daca nu incerci la gura sobei
                  Ibanez EDB700
                  Fender RUMBLE 25

Comment

E posibil sa gasesti la magazine de bricolaj unelte de inchiriat.

Comment

tare... hai ca maine ma car in hornbach ca tot am de luat cateva chestii de fonoizolare (sa le pun pe masina... )
                      Warwick W150

Comment

foarte buna ideaa dar sa vezi din cate lemne e facut corpul caldura mara sar putea sa afecteze si lipiciul .eu am patzit asta dar eu am dat cu flacara (incercand sa vad daca ii schimba sunetul in bine)

Comment

Eu am incerat sa dau vopseaua de pe un Reghin vechi cu feonul industrial Bosch (+ spaclu), dar fiind stratul foarte gros, am reusit sa ard lemnul in cateva locuri si sa-l ciobesc putin. In general merge bine cu foenul, dar depinde foarte mult de stratul de lac+vopsea si de cata rabdare ai. Ai grija la binding. Se topeste foarte usor. Asa ca pentru restul am folosit decapant (in mod special pentru gat). Trebuie sa ai rabdare si cu el, dar merita. Este usor de folosit si nu ai ce sa strici. Am gasit asta pe net, pare ok: http://www.eafacere.ro/product.asp?pid=1045 Lucreaza in aer liber.

MOD DE APLICARE

Gelul de decapare vopsea se aplică uşor, fără a fi necesare tehnologii complicate sau alte pregătiri ale suprafeţelor de pe care urmează a fi īndepărtată vopseaua, īn modul următor:

- Se agită cutia după care se desigilează cu atenţie (se folosesc ochelari de protecţie şi mănuşi de protecţie).
                          - Se aplica generos pe suprafaţa vopsită, cu un penson, din cāt mai puţine mişcări, pentru a se evita evaporarea substanţelor active.
                          - Se lasă să acţioneze 3 - 20 minute pentru penetrarea stratului de vopsea (īn funcţie de tipul de vopsea, de vechimea şi de numărul de straturi, de temperatura exterioară).
                          - Se īndepărtează vopseaua cu un răzuitor, o perie de sārmă sau cu o lavetă din bumbac.
                          - Se spală cu apă rece īnainte de a se aplica un alt strat de vopsea sau de lac. Īn cazul straturilor de vopsea mai greu de īnlăturat se repeta operaţia.
                          - Vāscozitatea gelului la livrare este corespunzatoare pentru aplicarea acestuia chiar şi „peste cap”, adică pe suprafeţe superior orizontale.
                          - Pentru subţierea după păstrarea īndelungată ori după deschiderea repetată a ambalajului, gelul se poate dilua cu pānă la 10-20% solvenţi organici, prin introducerea īn cutie a solventului respectiv, resigilarea acesteia şi agitarea puternică a cutiei pānă la omogenizare.

SFAT:
                          La īndepărtarea vopselelor vechi de 20 – 30 ani sau a celor formate din mai multe straturi, după aplicarea gelului pe suprafaţa vopsită se recomandă acoperirea porţiunii respective cu o folie din polietilenă.
                          Īn acest mod se va menţine gelul īn starea iniţială astfel īncāt acesta se va putea lăsa pe suprafaţa vopsită mai mult de 20 min fără a se solidifica. Menţinerea gelului acoperit timp de 50 – 60 de min va reduce la minim evaporarea substanţelor active şi va amplifica efectul acestora.
                          Piesele de pe care urmează a se īndepărta vopseaua nu trebuie ţinute anterior la soare sau aproape de alte surse de căldură, acest lucru minimizānd efectele substanţelor active din gel datorită evaporării rapide a acestora.
                          Last edited by zwischenzug; 02-01-2009, 04:50 PM.

Comment

interesant, scuteste multa munca si mult smirghel, pare bun pentru a indeparta grosul vopselei . din pacate nu am vazut prin magazine acest produs.
                            Nu ca spun , dar vreau sa zic...

Comment

Originally posted by smar2 View Post
                              salut,

Hai sa va spun cum am dat eu jos vopseaua de pe un Aria 3-tone sunburst (cel din semnatura).
                              Incepusem cu smirghel de 80... am dat si am tot dat de mi-au iesit peri albi, pana mi-am dat seama ca de fapt vopseaua + lacul de pe ea plesneste daca reusesti sa strecori o lama subtire de ceva ( cutit, in cazul meu ) intre vopsea si corp. Dupa ce am jumulit-o astfel de vopsea si lac, am constatat ca sub vopsea si lac era un strat ca de plastic in care era \"turnat\" corpul din lemn. Am incercat sa-l inlatur clasic cu glaspapier, dar pentru ca mergea greu de tot am apelat la o masina de slefuit electrica. Asa a mers.

Apropo de asta: http://www.tdpri.com/forum/stratocas...ml#post1489602

Comment

Working...
                              X