Corzi Harley Benton - Review & Demo

Discuție în 'Accesorii de Bass' creată de Adrian Ciuplea, 24 Sep 2016.

By Adrian Ciuplea on 24 Sep 2016 la 00:06
  1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE Membru personal Bass Instructor

Puncte trofeu:
    113
    Locație:
    Bucuresti
    Nume:
    Adrian Ciuplea
    Acum cateva luni am comandat de la Thomann.de un set de corzi Harley Benton (4 strings). Eu folosesc uzual corzi D'Addario EPS 175, insa curiozitatea m-a manat sa incerc unele din cele mai ieftine corzi de pe piata:

https://www.thomann.de/ro/harley_be...arch_rslt_harley+benton+bass+strings_213107_3

Setul de 4 costa in jurul a 20 de lei. Incredibil, nu? N-am stat pe ganduri: am montat setul chiar la soundcheck-ul unui concert acustic VdV, planuind sa il cant pe basul meu Warwick Star Bass.

IMG_1137.JPG

Insa nu am avut noroc de un set ok, pentru ca:

IMG_1138.JPG

Da, coarda E era mai scurta. Dar cu toate astea, am cantat cu ea asa. A sunat ok, ca orice alta coarda cu nickel, m-a deranjat putin insa doar vizual, pentru ca matisajul portocaliu se intindea pana pe prima tasta

Am vorbit putin cu cei de la Thomann, care au fost super draguti si nu doar ca mi-au inlocuit setul asta, ci mi-au si trimis un set de 5 corzi pentru teste:

https://www.thomann.de/ro/harley_be...arch_rslt_harley+benton+bass+strings_226848_0

Ceea ce am si facut. Pentru ca trebuia oricum sa pregatesc Thumb-ul pentru o sesiune de inregistrare VdV, am zis ca e momentul perfect sa testez setul de 5. Si nu oricum...
    8912130_800.jpg 8912145_800.jpg 1689439_800.jpg

Am coborat coarda B cu 2 tonuri mai jos, adica la nota G. Yap, am facut-o si pe-asta.. cum suna? Check this out:

La prima impresie, sunt MEGA placut surprins, pentru ca totul suna EGAL, consitent, si cu aceeasi "voce" oriunde pe grif. Coarda B e super ok oricum am acorda-to. Am tras intr-una de corzi in ultimele 2 zile , si s-au asezat pe bass foarte bine.

Cu degetele - suna adunat, fara note inegale ca volum sau frecvente
    Cu pana - maraie f bine, au un voicing echilibrat, fara a fi f strident
    Slap - Mi se pare ca suna f bine

Asadar, in clipa de fata, eu nu am ce sa le reprosez. Urmatoarele teste sunt de anduranta si de consistenta, pt ca ramane de vazut:

1. cat timp isi vor mentine tonul echilibrat si
    2. daca vor avea aceeasi calitate la fiecare set nou. Care costa 30 lei, remember? :)

ok, cam atat acum... to be continued :)

Ultima editare: 24 Sep 2016
    Florin Buga, László Demeter, dalvlad și alți 8 apreciază asta.

Comentarii

Discuție în 'Accesorii de Bass' creată de Adrian Ciuplea, 24 Sep 2016.

1. Andrei Zamfir
      Andrei Zamfir
      Choopa, trebuia sa mai tai din Mi-ul ala. Ramanea destula coarda pe cheita. Am citit undeva ca lungimea seturilor si a matisajului sunt calculate pentru bassuri cu cheitele in linie, mai putin setul de 5 string care este pentru 4+1 (MusicMan style sau anumite Fender-uri).

In alta ordine de idei, cand am cumparat primul set de test, abia imi luasem Elixir (bleah) si am zis sa fac o comparatie. Mai departe va las pe voi sa ascultati si sa va exprimati parerea.

Fișiere atașate:

Adrian Ciuplea apreciază asta.
    2. Adrian Ciuplea
      Adrian Ciuplea
      Tu iti imaginezi ca am lasat coarda prea lunga? :) Nu man, matisajul incepe mai devereme decat nut-ul, poti s-o tai cat vrei, ala tot de-acolo incepe. E pt shortscale sau ceva...
    3. Ciprian Florea
      Ciprian Florea
      In mod cert era pt shortscale, probabil ca a ajuns din greseala in pachet. Mie imi plac cum suna, dar ramane de vazut ce se intampla pe termen lung. M-ai facut curios sa pun si HB pe unul din bassuri. Si ca tot suntem la subiectul asta, nu am inteles de ce lumea in general e atat de reticenta la produsele HB. E clar ca instrumentele nu sunt cele mai bune, dar pe ce am pus mana, mi s-au parut excelente ca raport calitate pret. In aceeasi nota, nu cred ca un set de corzi poate fi cu mult mai prost decat cele facute de un brand mainstream. Pana la urma tine si de preferinta. In urma cu cateva luni am folosit Warwick EMP, care pe langa faptul ca sunt scumpe, nu mi-au placut deloc cum se simt pentru ambele maini.
    4. Albert Freeman
      Albert Freeman
      mi-am cumparat si eu un set de 5,dar nu sunt invelite la capete si suna chiar bine :D eu sunt incantatde ele.
      Andrei Zamfir și Adrian Ciuplea apreciază asta.
    5. Adrian Ciuplea
      Adrian Ciuplea
      Nici ale mele alea de 5 nu sunt invelite la capat. Au trecut aproape 3 saptamani de cand le-am pus, si pot sa spun ca au inceput sa moara. Nu de tot, dar nu mai sunt cum au fost.

Cu toate astea, sunt foarte impresionat, pt ca in timpul asta am avut 4 concerte, vreo 5 repetitii, si multe ore de studiu.
      Albert Freeman, Vali Stoica și Andrei Zamfir apreciază asta.
    6. Andrei Zamfir
      Andrei Zamfir
      Told ya guys is worth it! La pretul cerut pentru ele sunt super steal!
    7. Albert Freeman
      Albert Freeman
      risti si castigi :))
    8. Adrian Ciuplea
      Adrian Ciuplea
      Mi-a zis un prieten ca sa stau linistit, ca oricum toate corzile se fac in China :)
      Andrei Zamfir apreciază asta.
    9. Andrei Zamfir
      Andrei Zamfir
      Nu aveam alta parere. :))
    10. zwischenzug
      zwischenzug

Au trecut testele de anduranţă şi de consistenţă? :D
    11. Adrian Ciuplea
      Adrian Ciuplea
      Da. Atat ca din când în când poți nimeri un set care sa aibă o coarda defecta

Dar pe r total calitatea e f bună
      zwischenzug apreciază asta.
    12. zwischenzug
      zwischenzug
      Mulțumesc. Luna viitoare cred că am să-mi comand câteva seturi pentru experimente și backup. -4.90 euro setul. :)
      Adrian Ciuplea apreciază asta.

Distribuie pagina asta