Cum Vreti Sa Sunati?

Discuție în 'Cafenea' creată de Osama, 4 Iul 2017.

1. Osama

Osama Dereglat Membru personal Gold Supporting Member

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Targu Mures
    Nume:
    Vlad
    Da, știu, e o întrebare pe care mai mult decât sigur ați mai auzit-o pe, pe care v-ați mai pus-o și acum v-o pun și eu dar, eu mă refer la ton, însă nu mă refer la pedale și amplificatoare, mă gândesc la atitudine la stil și sunt foarte curios.

Mie îmi place foarte mult să sun "ca mine", îmi place să îmi improvizez cât de mult liniile de bas și să transform piesele în ceva mai pe gustul meu.

Vouă ce vă place să faceți, cum vă place să sunați?

Încercați să vă apropiați de tonul "idolilor" voștri sau vă creați propriul caracter?

2. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

Puncte trofeu:
    63
    Locație:
    Ploiesti, PH, RO.
    Nume:
    Florin
    Eu incerc sa fac un ton cat mai aproape de sunetul natural al basului, că doar de aceea îmi place instrumentul pe care îl am la momentul respectiv. Îl mai alterez funcție de context.

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

Tudor Lupascu apreciază asta.
  3. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Academy Sponsor Senior Member

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Nume:
    Tudor Lupascu
    +1 la "in functie de context", dar in general alternez intre un preset generic (care suna bine in mix) si unul pentru interventii (care iese din mix). "Ce bine suna basul!" vs. "Ce bine a sunat bucata aia la bas!". :D

Florin Buga apreciază asta.
  4. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE Membru personal Bass Instructor

Puncte trofeu:
    113
    Locație:
    Bucuresti
    Nume:
    Adrian Ciuplea
    Eu unul incerc destul de mult sa copiez la inceput, si o fac guilt-free, pt ca stiu ca oricat m-as chinui, tot ca mine o sa sun, dar macar invat ceva din proces :)

Florin Buga apreciază asta.
  5. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

Puncte trofeu:
    63
    Locație:
    Ploiesti, PH, RO.
    Nume:
    Florin
    În principiu depinde mult de statie/pedalier/cabinet/etc. Sun diferit cu aceleași bass si head, dar prin cabinete diferite. Sa nu mai spun de ieșirea de DI, care alterează și ea. Pentru aproximativ același ton setările diferă în funcție de toate aceste aspecte.
    Pe vremea când mai făceam sunet, întâi găseam setarea parametrica a mediilor, unde mi ar părea mie că vocea sună natural. Cred că e valabil și la instrumente.

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

Tudor Lupascu apreciază asta.

Distribuie pagina asta