3 finger picking

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Dragos Popa, 24 Apr 2012.

1. Dragos Popa

Dragos Popa Active Member

Cum este mai ok sau mai corect ?

1 2 3 2 1 2 3 2 1 etc

sau

1 2 3 1 2 3 1 2 3

2. emyllbass

emyllbass Senior Member

nu stiu cum e corect.cel putin eu folosesc 123123.dar acum depinde si de ce execut.de complexitate.cum iti formezi digitatia la mana dreapta.mai asteapta si vei avea raspunsuri cred si de alti colegi

3. shadow

shadow Senior Member

Eu nu stiam ca in mod normal se face 2 finger picking, asa ca am invatat si folosit de la inceput 3 finger picking.

Daca 1= aratator, 2= muios, 3 = inelar, atunci eu ii dau asa:

pentru riff-uri: 1 X X ... orice variatie in functie de riff sau ce fac cu mana stanga, dar 1 e mereu primul

pentru galop, gen Iron Maiden: 3 2 1 3 2 1

4. Rohypnol

Rohypnol Junior Member

daca reusesti sa te obisnuiesti cu 1 2 3 2 1 e foarte ok pentru viteza si sa canti cannibal,ambele necesita practica,nici una nu e gresita,nici una nu mi se pare mai slaba ca tehnica decat cealalta

5. George M.

George M. Fara Zahar Senior Member

6. stefan_moraru

stefan_moraru Senior Member Senior Member

...iti recomand sa te uiti si in manualul lui Alex Webster, Extreme Metal Bass...are acolo mai multe capitole dedicate acestui tip de tehnica pt bass. De asemenea uite si aici: [video=youtube;K3tTp7tgAbI]

7. rokyronnie

rokyronnie Senior Member

Si eu la fel, merg pe 321.

Pe lucruri mai lente, se intampla sa mai variez, dar la viteza 321.

8. Dragos Popa

Dragos Popa Active Member

multumesc tuturor.

o sa ma uit si pe tutorialul lui webster.

sper sa fie util si altora!

9. Cod

Cod Senior Member

Tot pe 321 ma duc si eu, mi s-a parut mai firesc de la bun inceput, dar asta e o chestiune subiectiva; te intereseaza sa fie consistenta si egala fiecare ciupitura. Ca exercitiu ai putea sa incepi cu ceva simplu ca complexitate (putine note) dar tempo miscat, ca sa il antrenezi fizic pe domnul inelar, care brusc de la munca de birou il bagi in munca de teren; apoi iti va fi mai usor cand incerci capitoul dexteritate pe groove-uri mai complexe.

10. Alecu

Alecu Baiatul cu Dingwall galben

Si la mine la fel cu 321 in special la "galop"(serii de cate 3 note), in rest tin cu 21 si tempo-uri mai ridicate. Cateodata, mai fac cu 312, dar nu dau doar din degete, misc si mana inainte si inapoi in acelasi timp, solicitand mai putin muschii degetelor,chiar aproape deloc, pentru a creste velocitatea; nu stiu cum sa explic, dar imi creste viteza foarte, foarte mult.

11. Cod

Cod Senior Member

Asta-i tehnica folosita de Robert Trujilo, gasesti videoul pe youtube la Time Warp.

12. Pala88

Pala88 Junior Member

Salut am si eu niște nelamuriri...in timpul galopului am înțeles. 321321 sau variantele de mai sus dar dacă te antrenezi zilnic pe aceasta tehnica ce se întâmpla sau cum ar trebui sa procedez in riffuri mai lente pe corzi diferite etc. Trebuie pastrata ordinea321 sau merge si cu 2121 din pct de vedere "legal".

13. Tynn

Tynn Junior Member

Nu exista nicio regula, formeaza-ti propriul stil, dupa cum iti dicteaza anatomia mainii tale. Daca o sa studiezi basistii celebrii care canta cu 3 degete ( John Myung, Billy Sheehan, Steve Bailey ), ai sa constati ca au stiluri diferite de plucking.

Si, in acelasi timp, sunt o gramada de bassisti de metal care baga superfast cu 2 degete: Steve Harris, Cliff Burton etc.

14. Cod

Cod Senior Member

E usor incorect sa spui ca nu exista nici o regula, poate la un nivel de experienta mai ridicat da dar nu la inceput cand trebuie sa-ti formezi un tipar si sa studiezi dupa un tipar. E normal sa nu te concentrezi la nesfarsit cu accentul carui deget, cand... dar pt studiu trebuie sa ai un tipar.

15. Tynn

Tynn Junior Member

Ai dreptate, probabil ca m-am exprimat gresit, ce vroiam sa punctez eu este ca nu conteaza ordinea degetelor cand canti cu 3, ordinea lor trebuie sa fie ceva natural, dupa cum iti dicteaza mana, nu sa-ti impui 132132 sau 123212321 etc.

E adevarat ca eu m-am deprins sa cant cu 2 degete si asa am ramas setat, am incercat acum 1 an sa trec la 3 degete, dar ma miscam mai incet decat cu 2 si am renuntat la idee. Pe vremea cand am pus mana eu pe bass ( acum 20 de ani), indrumatorul meu a fost un profesor de chitara clasica, care n-avea nicio treaba cu tehicile de bass. Nu mai vorbesc ca nu aveai lectiile video pe Youtube care sunt acum la indemana oricui...

Si pot sa zic ca regulile mai stricte sunt legate de folosirea digitatiei mainii stangi, decat de cea dreapta.

16. Pala88

Pala88 Junior Member

Pai cam asta am vrut sa zic prin "legal" , daca este o metoda pentru o dezvoltare "sanatoasa" sa zicem,din cate stiti voi o sa am probleme de viteza mai tarziu, osa fiu nevoit sa ma intorc la exercitii de mana dreapta?Multumesc mult pentru ca ma-ti bagat in seama este un forum extraordinar si voi userii la fel.

Distribuie pagina asta