Ajutor (incepator La Bass)

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Dragos ef, 11 Feb 2017.

1. Dragos ef

Dragos ef New Member

Buna ziua toata lumea .Cant la bass de ceva timp dar nu ma descurc foarte bine.Am invatat cum se numesc corzile notele pe riff stiu si cateva acorduri la chitara.Problema ar fi ca mai mult de note nu stiu :).La momentul actual sunt intr-o trupa ,iar cand facem o melodie noua ceilalti imi zic notele pe care eu trebuie sa le cant.Am observat la multi bassisti ca la melodii acestia nu canta doar pe note ci fac acel lucru numit ,,improvizatie'' daca nu ma insel si de asemenea am auzit ca pentru a face acele improvizatii ai nevoie sa stii gamele la bass.Poate va rog frumos cineva sa ma lamureasca si pe mn cum pot face aceea improvizatie pentru a nu canta numai pe note si daca se poate si gamele la bass? (Imi cer scuze pentru intrebare sunt la inceput si stiu ca aceasta intrebare e cam stupida dar chiar nu ma prea pricep)

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  2. Snuffie

Snuffie Junior Member

Salut Dragos! Da,pentru improvizatie este nevoie sa cunosti game si note. Insa sfatul meu,ia piese usoare cu linii de bass usor de invatat,de exemplu Green Day,Blink 182,Nirvana,Red Hot Chilli Peppers,si inspira-te din ele,invata-le,foloseste tabulaturi daca nu te descurci. Nu cred ca e cineva care se gandeste la note/game in timp ce canta,it's all about the feeling :)). Nu mi se pare o idee buna sa canti doar pe note,pentru ca devii mecanic si nu simti ce canti,nu simti de ce canti,nu transmiti nimic,in fond,scopul e sa transmiti ce simti,energia,etc. :D. Asculta muzica diversa,si analizeaza atent cum se leaga fiecare instrument in parte,si cum canta basul acolo. Eu personal am invatat dupa tabulaturi si dupa ureche vreo 4 ani pana sa ma apuc serios de cantat si de invatat note/game. Deci,asculta/invata niste piese cu groove la bass,de exemplu Readymade,Dani California,Otherside de la Red Hot Chilli Peppers,sau Uptown Funk de la Bruno Mars,sunt piese simple,insa o sa prinzi ritmul si feeling-ul.
    Si nu-ti mai cere scuze atat,forumul asta exista ca sa ne ajutam toti intre noi :D.

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  3. Osama

Osama Dereglat

Buna Dragos, bine ai venit.

Nu vreau sa te descurajez dar, pana sa poti improviza trebuie sa inveti teorie, sa ai un sunet general al gamei in cap si sa stii ce merge si ce nu merge.

Cum a spus si Snuffie mai sus, esti la inceput, foloseste tabulaturi te ajuta foarte mult, descarca-ti Guitar Pro ( e un soft care iti arata in acelasi timp atat partitura cat si tabulatura si mai si canta cu tine, e foarte bun ca sa inveti mai "interactiv" piesa). Eu cand eram la inceput si aveam de cantat cate o piesa mai impromptu ma uitam la ce face chitara la ritm si copiam, era numai bine.
    De ceva timp m-am pus si eu serios pe teorie (si am cam neglijat practica din pacate) si ma ajuta foarte mult, e complicat la inceput, nu ti-as sugera sa incerci sa o faci singur.

Eu iti pot da doua sfaturi, invata sa canti piese din toate genurile, de la Little Richard (Tutti Frutti de ex) la Meshuggah (asta e putin mai complicat)

http://www.xbass.ro/forum/threads/lista-de-piese-esentiale-pentru-un-basist.6676/

Mai sus ai un thread cu tot felul de sugestii, asculta de pe acolo, vezi ce iti place, incearca sa canti.

Linia de la "Stand by me" e un inceput super bun si super distractiv.

Cantand iti dezvolti auzul si incepi sa iti dai seama ce si unde merge si mai inveti si niste tehnici la mana dreapta/stanga.

Celalalt sfat e Campus-ul.
    Adrian Ciuplea si Florin Barbu sunt niste bassisti extraordinari si super pasionati.
    Sunt si niste super oameni de la care poti invata foarte multe nu doar bass.

Sunt sigur ca Adi va raspunde cat de curand la thread-ul asta si iti va da niste solutii si sugestii mai exacte decat ale mele dar pana atunci, CANTA.

Adrian Ciuplea și Snuffie apreciază asta.
  4. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

hei Dragos ef

sunt f multe variante pe care le poti face in clipa de fata. Iar ca sa ajungi sa improvizezi ai nevoie de un minim de cunostinte si sa poti stapani putin instrumentul.

Sugestia mea pentru urmatoarele 2 saptamani este sa inveti 2 piese f usoare, si sa ne scrii aici analiza ta pentru aceste piese:

- notele pe care le canta basul
    - acordurile - sunt majore sau minore?

Incepe cu piesa asta Chris Isaak Wicked Game , are o linie de bass f simpla, va fi un punct de plecare excelent

dupa ce o rezolvi pe asta, iti dau urmatoarea tema.

Ce zici, te bagi?

5. ema73

ema73 Member

Salut Dragos

E foarte bine ca stii notele pe griff. Acordurile de chitara te vor ajuta si ele foarte mult, putin mai tarziu.
    Pentru inceput , ia in considerare tema de casa data de Adrian.
    In paralel, studiaza gama Do major (C). La inceput ,doar cele 7+1 note, apoi o extinzi pe tot grifful. De la cea mai joasa nota din gama pana la cea mai inalta, ascendent si descendent.Pune-o pe hartie si vezi ce intervale sunt acolo.
    Studiaz-o pana iti devine exagerat de cunoscuta si confortabila !
    Numeroteaza notele din gama ! De exemplu : Do (C)=1, Re (D)=2, Mi (E)=3 .... etc. O sa te ajute putin mai tarziu.
    Sau... cel mai bine ... Campus-ul . Adrian si Florin o sa te invete mult mai rapid si corect toate secretele bass-ului .

Bafta ! si asteptam cu nerabdare inregistrari , filmari , cu ce ai mai studiat , progrese etc .

Florin Barbu și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  6. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

good tip

7. Dragos ef

Dragos ef New Member

Buna multumesc mult de sugestii o sa incerc si tema de acasa data de Adrian .Multumesc mult o sa revin peste ceva timp cu rezultate bune sper :)

Distribuie pagina asta