Ajutor - Teorie Muzicala

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Andrei Ivan, 6 Oct 2016.

1. Andrei Ivan

Andrei Ivan Junior Member Xbass Sponsor

Salutare Xbass,

La capitolul teorie muzicala sunt aproape zero si ma lovesc destul de des de limbajul meu muzical limitat in incercarile de a crea o linie de bass interesanta si structurata.
    De aceea vreau sa o iau de la capat: intervale, game...all the juicy stuff pe care nu le-am invatat pana acum.

Ma puteti ajuta cu un indrumar pentru bass ?

2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Daca vrei sa faci asta temeinic, cel mai bine ar fi sa te inscrii la cursurile lui Adi din Campus. Noi te putem ajuta aici, bineinteles daca vrei, dar o abordare mai structurata ar fi mult mai eficienta :)

Adrian Ciuplea și Gagyi József apreciază asta.
  3. Florin Barbu

Hai sa o luam sistematic :)
    Vrei sa ne spui de cat timp canti la bass, ai cantat la alt instrument inainte, ce stii din teorie pana acum, si putem sa te sfatuim mai departe!

4. Andrei Ivan

Salutare,

Cant pe bass din 2014.
    Inainte am cantat pe chitare clasica, acustica si electrica (fix in ordinea asta).
    Pot identifica relativ usor notele pe griff.
    Pot sa reproduc dupa ureche pasaje din melodii.
    Game nu stiu deloc, dar cred ca folosesc destul de des cvinte, septime si octave(nu constient) in liniile de bass pe care le cant.
    Nu stiu niciun cover pe bass.

Am nevoie de o directie, o indrumare despre cum si in ce fel ar trebui sa abordez studiul pe bass.
    Vreau sa-mi creez un obicei sanatos de studiu.

5. Florin Barbu

Shpirt! Game trebuie sa stii, doar ca nu faci legatura intre forma si nume, asta se rezolva usor :)
    Daca canti la chitara e super, inseamna ca stii acorduri, cel putin doua feluri, nu?
    Cat timp ai chef sa stai cu bassul in brate ZILNIC?

6. Andrei Ivan

Da, stiu cel putin 2 acorduri pe chitara. Acum ma joc cu acorduri pe bass...doar incerc sa le descopar.
    2 zile pe sapt am repetitii cu trupa, as vrea sa gadil bassul 2-3 zile timp de 1 ora

Trimis de pe al meu Lenovo P70-A folosind Tapatalk

7. Florin Barbu

Sunt 3 aspecte separate, care trebuie sa stea intr-un echilibru
    - Timpul tau de calitate cu instrumentul in brate. (adica studiu acasa)
    - Repetitii cu trupa
    - aparitii in public

Asta inseamna ca repetitiile nu se pun de studiu.
    O regula de aur spune ca se studiaza zilnic! Deci primul sfat, inainte de a face orice - aloca-ti un timp zilnic pentru a sta cu bassul.
    30 de minute - daca se studiaza intens, te pot ajuta foarte mult, si este probabil minimul la care ne putem gandi.
    1 ora zilnic - este cam necesarul daca vrei sa progresezi semnificativ
    De la 2 ore in plus - dovedesti ca ai un plan cu bassul :)

Ca idee, Luca Barbu este in clasa a 4-a la pian, si minimul acceptat de profesoara lui este 2 ore in fiecare zi, si sambata si duminica. 30 de minute era standardul la clasa pregatitoare (5 ani) :)

Nimeni nu ar pune un copil sa studieze atat de mult daca nu ar fi absolut necesar.

Deci revin :)
    Cat vrei sa studiezi zilnic?

8. Andrei Ivan

Categoric nu am socotit repetitiile ca zile de studiu.
    Eu unul sunt adeptul calitatii in detrimentul cantitatii, deci daca iti faci un program la obiect si concentrat poti obtine rezultate si cu un timp de studiu mai mic(de ex maxim o ora). Nu consider studiul basului un maraton, nici sprint, vreau sa-l aprofundez in ritmul meu :)

9. Florin Barbu

Studiul bassului nu e sprint, dar seamana destul de mult cu un maraton :) Trebuie sa te inarmezi cu multa rabdare.
    Deci poti avea 1 ora pe zi?

Ce muzica iti place, ce vei canta mai mult?

10. Andrei Ivan

Rabdare este. O ora pe zi nu am cum.
    Job => cooldown => repetitie(3h) => cooldown
    Si s-a dus ziua. De fapt 2, ptr ca am 2 repetitii pe sapt. Cum ziceam...imi propun sa studiez cate o ora 3 zile pe sapt

11. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Florin are dreptate, daca iti doresti sa faci performanta.

Daca vrei sa inveti in ritmul tau, eu garantez ca doar 10 minute pe zi te pot duce muult mai departe decat crezi daca studiezi focusat si in directia buna. Cuvantul cheie e "zilnic". :)

Florin Barbu apreciază asta.
  12. Florin Barbu

Aici poate a fost un mic ajutor al meu - pentru mine bass= cooldown, asa ca facea si inca mai face parte din rutina mea zilnica :) Dar da, cuvantul cheie este "zilnic". Sa nu ma intelegi gresit, daca tu alegi 3 zile de studiu cate o ora plus doua repetitii, este foarte cool si asa. Dar zilele "fara studiu" ar putea fi zile in care stai la televizor cu bassul in brate, neamplificat, si faci exercitii de digitatie.
    Eu am furat foarte mult asa, din timpul de TV :)
    Dar revin la intrebarea mea, este important sa te indrumam intr-o directie sau alta - ce doresti sa canti?

13. Andrei Ivan

Sunt 100℅ de acord cu voi, ca ar trebui sa repet zilnic, dar nu vreau sa ma mint singur zicand ca voi repeta zilnic.
    Altenativ metal => metalcore => prog
    Asta ar fi directia.
    Nu am TV din 2004 :)

14. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Ce inseamna expresia bass= cooldown

15. Andrei Ivan

Folosesti bassul ca mod de relaxare

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  16. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Multumesc Andrei Ivan
    As a vea o intrebare catre Florin si Adrian. Are importanta daca acel timp de o o ra sau doua o studiem in continu sau in segmente?
    Intreb fiindca sunt destul de ocupat si inca nu am reusit sa studiey 2 ore intro data dar sunt zile cand im eu bassul de 3-4 ori pe zi, si asa chiar ca nu simt plictiseala

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  17. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

studiile stiintifice sustin ca e mai bine in segmente, pentru ca te poti concentra mai bine.

Eu recomand sa nu depasesti 30 minute pe 1 subiect, pt ca dupa timpul asta creierul/focusul/atentia e bye-bye, deci nu mai asimilezi aproape nimic. Doar antrenezi muschii, ceea ce nu e neaparat rau, dar... daca vrei sa obtii maximul de efect si sa progresezi repede intr-un timp f scurt, e ABSOLUT NECESAR sa studiezi cu atentia la tine :)

Florin Barbu și Gagyi József apreciază asta.

Distribuie pagina asta