Aplicatii, Unelte, Tips & Tricks :-)

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 25 Sep 2017.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

M-am gandit sa va spun si voua chestii pe care le folosesc, si ma ajuta foarte mult in studiu.

- Pe telefon am o aplicatie - Tenuto - imi antreneaza cititul, ear training, teorie muzicala basic, progresii armonice, e cool
    - Pe telefon - Aplicatie Drum Loops HD - am tobosar la indemana
    - Batranul Youtube - gasesti acolo cam.. tot, in plus de la o vreme are functie de a canta mai rar, daca nu stiati, apasati pe rotita aia dintata :)
    - Daca tot nu ajung functiile youtube, este un site cool - youtubeloop.net Care e youtube, plus posibilitatea de a loopa pasaje din clip :) SI sa raresti. E cool
    - Aplicatia Transcribe e beton! O am pe telefon, pe tableta, si pe mac.

Cam atat, cand mai am idei, va mai zic :)
    Acum spuneti si voi ce va ajuta!

Flo

Lazi Ardeljan apreciază asta.
  2. Osama

Osama Dereglat

Eu sunt adept iReal, e o aplicatie super tare care iti arata cifrajele la foarte multe piese din zona jazz-ului dar nu numai.

Pe langa cifraje aplicatia iti mai canta si piesa pentru a iti da o idee despre soundul ei si partea cea mai tare e ca daca te plictisesti, cu ajutorul ei poti canta piese pe care le cunosti de ex. Autumn Leaves in n feluri pentru ca poti schimba ritmul efectiv al piesei si poti de exemplu sa o canti ca un blues sau chiar ca un rock daca asta vrei, e super helpful dar poate creea si dependenta (atentie!)

E putin pricey, in zona de 60 de lei (dar exista mereu si varianta .apk pentru Android dar nu incurajez pirateria) dar isi merita cu varf si indesat banii, de la un tovaras de cantat la ajutor pentru cantat piese mai impromptu.

In rest sunt mare fan de youtube in mare parte pentru descoperit muzica noua iar cand studiez folosesc cam orice prind pentru a avea o partitura in fata si eventual ear beater pentru dezvoltarea auzului.

P.S. iReal iti si transpune piesele dintr-o tonalitate in alta la o apasare de ecran.

Adrian Ciuplea și Florin Barbu apreciază asta.
  3. Trussardi

Trussardi Member

Salut!
    Eu folosesc Irig2 + telefon + o aplicatie JamUp. Are de toate: rig virtual cu f multe efecte si ampuri emulate destul de bine. Pedalele/ampurile le cumperi separat iar aplicatia cred ca e gratuita si vine cu cateva free.
    Mai are un looper care incarca din muzica ta din telefon si poti modifica viteza de play si pitchul (independent).
    Mai are si un overdubber.
    Mai are si un mixer ca sa pui pe canale ce tragi daca vrei sa mergi asa departe.

Mai folosesc tot din telefon Garage Band care vine gratuit pe Iphone si e chiar un DAW complet cu care poti sa scrii linii de chitari/clape/bass.. E foarte greu pe telefon, evident dar se poate. Poti sa faci f usor un groove de tobe pe care sa te joci cu chitara. Pe el mai studiez cateodata piese asa la repezeala. Incarc un track de bass si ma joc pe griful virtual.

Vreau sa trec la Irig HD2 + ipad si sa le folosesc in cantare. Sa vad ce iese.. (Irig2 are un oarecare zgomot de fond pe care incepi sa-l auzi in inear)

Adrian Ciuplea și Florin Barbu apreciază asta.
  4. Florin Barbu

IReal, interesant, iaaaaa sa caut eu :)

5. Florin Barbu

Wow, Osama, jdiuuuu! E beton iReal, esti nebun, poti plati si de 10 ori pretul si sa fii multumit.
    Din 2 clickuri am downloadat alte 1300 standarduri de jazz, fiecare il pot transpune in ce tonalitate vreau, si pot izola sau elimina orice instrument. Ejt nebun?
    Mersi de recomandare!

Osama apreciază asta.
  6. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

da, e foarte tare... band-in-a-box pe mobil... excelent

7. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Ireal o am si eu, si poti sati faci progresii de armonii lacare variez stylurile

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  8. wolfydolf

wolfydolf Senior Member

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  9. Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu Senior Member

Salut,
    Poti folosi iReal pentru import track-uri (altele decat cele din banca iReal)?
    Exista versiunea windows (pt laptop -->nu sunt fan telefon)?
    Multumesc.

10. Osama

Osama Dereglat

De importat track-uri nu cred sa fie, ti le poti crea tu daca ai rabdare si cat despre versiune pentru laptop, in practica exista, daca descarci un emulator de android si ma intrebi de un .apk .

11. wolfydolf

wolfydolf Senior Member

Pentru windows poți încerca Band in a box, găsești aici mai multe detalii: http://www.pgmusic.com/

Sorin Nedelcu apreciază asta.
  12. Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu Senior Member

Ma gândeam ca poate au dezvoltat special. Mulțumesc.

13. Florin Barbu

Seamana foarte mult cu Band In A Box, care are versiune PC. Sa fiu sincer, BIB pare mai fain

14. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Buna. Am vazut odata o aplicatie ce scotea partitura dupa voce. Acum nu o mai gasesc. Stiie cineva de asa ceva?

Distribuie pagina asta