Auditie

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Adrian Ciuplea, 19 Oct 2005.

1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Xbass, ai facut-o inca o data! Multam fain... super tutorial. sper sa fie de folos tuturor. :)
    Adi
    .............................................................

"Ar fi pacat sa vorbim tot timpul de teorie, tehnica, balans, si sa nu stii ce ai de facut cand dai o auditie pentru trupa. Am sa alternez tutorialele “serioase” cu tutoriale la fel de serioase, despre lucruri care nu se spun in aceasta meserie.

Deci cum trebuie sa te pregatesti pentru o auditie. Sa zicem ca primesti un telefon “Salut, sunt X de la trupa Y, am gasit anuntul tau pe xbass! Hai sa ne vedem, sa ne cunoatem, sa stam de vorba”

Ce ai tu de facut : Daca stii trupa e bine, daca nu o stii incearca sa afli cat mai multe despre ea : ce stil canta, ce instrumente sunt, de cati ani canta, cum ii cheama pe membri, etc. Adica una este cand te intalnesti cu ei sa zici “ Salut, tu esti Alex, nu? Am auzit lucruri bune despre tine” si alta este sa zici : “Voi cam ce cantati?”
    Daca au album scos, fugi si cumpara unul, Trebuie sa inveti cateva piese, si da bine sa il ai la tine. Nu uita, artistii sunt dependenti de aprecierea publicului asta este punctul lor slab. Castigi multe puncte daca le cunosti muzica, istoria, si daca manifesti respect si admiratie vis a vis de ce fac ei.

Ok, sa continuam, domnul “X” te va intreba cand esti dispus sa va intalniti. Acuma, daca este vorba de jazz sau blues, si tu iti faci treaba bine, poti sa zici “poi cand ai tu timp liber chiar si acum” – Evidentiaza faptul ca esti disponibil, si ca programul tau trece pe plan secund cand este vorba de muzica.

Daca este vorba de o trupa pop, rock, funk, etc, lasa-ti cateva zile de pregatire, incearca sa amani putin intalnirea. Daca nu au album scos, intreaba-i daca au un demo scos, si cum ai putea intra in posesia lui. Intalniti-va in oras la o bere, ia materialul, stai de vorba, dar nu te du la auditie. Intreaba-i in schimb in ce va consta auditia, probabil iti vor spune “invata piesa “Z”
    Incearca sa intelegi stilul propus de ei, invata liniile de bass exact asa cum sunt cantate acolo, asculta muzica similara, si invata cateva piese de acelasi gen.

Imaginea este foarte importanta, imbraca-te bine, si cat de cat legat de muzica respectivei trupe. Adica nu rezolvi nimic daca mergi la auditie la o trupa de harcore imbracat la costum cu cravata, din contra, poti pierde orice sansa din primele 3 secunde pentru ca “… da, e bun, dar nu-i din film”

Du-te la auditie cat mai bine pregatit, mai bine inveti 2 piese bine decat 4 prost.

Daca ai fixat intalnire la ora 14.00, tu sa fii acolo la 13.30. Nimic nu da mai prost decat sa intarzii. Punctualitatea este interpretata asa : daca vii mai devreme inseamna ca esti serios si tii cu tot dinadnsul sa canti cu ei, deci ai un punct in plus. Daca vii la fix, inseamna ca esti serios, dar nu te intereseaza chiar asa de tare. Daca intarzii, aproape ca nu mai ai sanse, vor lua cu siguranta unul mai slab ca tine, dar care a venit la timp.

Tine minte, valoarea ta ca si basist este doar un aspect pe care ei il vor lua in considerare. Vor fi foarte atenti la:
    -Cat de serios esti.
    -Cum arati.
    -Cum vorbesti.
    -Ce scule ai. (instrumente ieftine si haine bune poate insemna ca muzica nu este tocmai prioritatea ta, preferi sa dai bani pe tenisi)
    -Cum esti ca om. Vezi tu, o trupa este ca o familie, eu stau cu formatia mea de multe ori mai mult decat stau cu familia mea. Fii prietenos, fii calm, glumeste, fa-i sa rada, integreaza-te in grupul lor. In final ei il vor alege pe acela cu care ei se simt cel mai bine la bere. Fii modest, nu iti etala toate cunostintele. Risti sa fii arogant, in contitiile in care ei poate nu sunt atat de scoliti ca tine, vor prefera sa ia pe unul mai prostanac dar mai simpatic. Daca este trupa cu vechime, nu te grabi sa le arati toate tehnicile pe care le-ai invatat, le-au vazut pe toate, nu ii vei impresiona. Vor spune cel mult “Iara un erou de asta…” Pe ei ii intereseaza sa iti canti partitura bine, balansat.

Fii sigur ca stii ce ai de facut. Daca e trupa de rock sau pop, poti sa mai treci in revista cantatul optimilor inainte de proba. Faptul ca stii sa canti si cu pana este un plus. Daca este trupa de funk, asigura-te ca stii cateva lick-uri specifice, si ca stai bine cu balansul, cu subdiviziune ca simti feel-ul de triolet. Slap-ul ajuta.

Mult succes!
    Florin Barbu

6 octombrie 2005"
    ...........................................................

Ultima editare de un moderator: 5 Iun 2016
    Sorin Nedelcu, Ma Na și stefan_moraru apreciază asta.
  2. Stormking

Stormking Member Senior Member

lectia 8

Foarte faina auditia...Era nevoie de o rupere de ritm :) . Felicitari si sa organizam odata mai repede un week-end cu instrumente undeva la munte sa mai impartasim si altele. Felicitari.

3. MichiBass

MichiBass Senior Member Supporting Member Senior Member

Ia povestiti, cum a fost la voi la prima auditie?

La mine a fost asa:

M-am intalnit cu o zi inainte la o bere, am discutat, a doua zi am programat intalnirea la sala. Ne-am luat instrumentele in mana, mi s-a aratat o tema, si am cantat-o la nesfarsit. A fost foarte simplu, nu m-am facut de rusine :lol:

VOI ?

4. gicacontra

gicacontra Senior Member

La mine nu au fost auditii vreodata :)

Eram coleg de facultate si serie/grupa cu baiatu la chitara si cu cel la tobe, asa ca am profitat :)

Iar acu daca cant cu frate-meu tinem noi auditii pt altii :) Oricum, nu am dat afara decat bateristi pana acum, vreo 2. Aaa, mi-am amintit, si vreo 2 vocali :) Ah, si vreo 2 chitaristi :) Dar nu din prima, am cantat cu ei vreo cateva sedinte si cand am vazut ca nu merge treaba...

Primele lor auditii au fost sensibil mai bune decat ceea ce a urmat. Cam la a 3-a repetitie eram satuli de cat de convinsi eram ca nu merge :D

5. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Prima mea auditiea fost pentru trupa Arca din Timisoara. Eram asa, una peste alta destul de slabutz pe vremea aia, iar unii dintre ei erau muzicieni cu state vechi deplata in rock-ul timisorean. Am primit o caseta cu o luna inainte, si m-am pregatit cat am putut eu de bine.La auditie nu am putut sa cant nimic, m-am facut de rusine. Confundam o linie de bass foarte simpla de altfel cu Footprints, si grozavii de astea. Priviri jenate, ochiade pe la spatele meu... jenant, ce mai... "Zi tu una atunci..." mi-au zis ei, si am cantat All Blues, chiar bine. Norocul meu, pentru ca au tras concluzia ca daca pot sa cant aia, voi putea sa cant si celelalte piese.

Asa am intrat in trupa, sunt convins ca ei intre timp mai cautau. In fiecare zi veneam cu 2-3 ore inainte de repetitie, si ramaneam dupa sa studiez. A fost o sansa pe care Dumnezeu mii-a dat-o, si nu mi-am batut joc.

6. bassm

bassm Junior Member

aaa...cred ca imi aduc aminte de trupa Arca. A fost odata un concurs la Iasi, cu participarea mai multor trupe din tara. Suna tare bine trupa. Eu cintam la trupa Tequila din Iasi. Si acum cred ca mai am o caseta audio cu piesele din concurs. Aveati o piesa cu numele "de ce nu-mi vii"....cred.

eeehh....e mult de-atunci.

Florin Barbu apreciază asta.
  7. Florin Barbu

Tu cum te-ai descurcat la auditie? Eu mai am cateva povestiri picante de scris, dar mai astept sa vad si altele :)

8. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Sa inteleg ca exista un tutorial pe aceasta tema pe care nu o vad?:(

9. Florin Barbu

Este in primul post, am facut sa fie mai vizibil acum :)

10. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Multumesc mult:)

11. Osama

Osama Dereglat

Ce thread interesant.
    Hai sa o zic si eu o poveste cu mici concluzii la final.
    In Septembrie ma sunase foarte "aleatoriu" un amic tobar care canta intr-o trupa cu care eram cat de cat familiar.
    Cu cateva luni inainte fusesem eu cu el la o "auditie" pentru aceeasi trupa.
    Culmea, trebuia sa ma deplasez doar cateva strazi mai incolo.
    Am ajuns la casa unui tip, avea un studio am intrat "Salut eu sunt X"
    Nu am stat prea mult la discutii.
    Intr-un colt sedea precum ingerii in iad un Corvette $$, l-am vazut mi-a picat fata.(Inca vreau Corvette-ul ala, era Nirvana Black ffs)
    Iau bassul, cant umpic, constat, hopa asta nu e standard.
    Nu mai cantasem in alte acordaje de timp bun asa ca am luat-o ca la inceput, pe freturi caci altfel doar aiurea cantam.
    Imi arata omul un riff de la una din piesele noastre.
    Fac dupa el, se baga si tovarasul de la dob in jam.
    Nu imi pot explica nici acum cum am invatat treaba aia aproape instant si cum nu m-am facut de cacao, eram complet nepregatit.
    Cu tipul m-am imprietenit instant, la ora actuala suntem best friends.
    O zi sau 2 mai tarziu, ma intorc inapoi la omul la care am fost in primavara cu Tobarul.
    Discutam, ascultam, mi-am promis ca invat cel putin 2 piese/saptamana.
    Urmatoarele zi zbang 2 piese, ei ziceau ca sunt cele mai grele.
    Caram bassul cu mine la liceu ca sa le repet prin pauze, voiam sa fiu sigur ca o sa le stiu caci in weekendul ce urma era marea "auditie".
    Treaba a mers bine, oamenii nu m-au luat usor, vocal-ul de la growl-uri a fost si el bassist in trupa candva, m-a invatat el din fericire cateva chestii, la inceput era mai rece mai una alta dar eram si eu nou si mno.
    O luna dupa ce am intrat in trupa, stiam tot repertoriul.
    Aproape la un an dupa ce am intrat in trupa trebuie sa il reinvat datorita unor pauze.

Sfaturi/Ce m-a ajutat pe mine.

1.1.1.1.1.1.1.1.1 Extrem de important.
    SERIOZITATE, asta am constatat ca e un factor cu o pondere foarte mare in luare deciziilor, chiar mai mare decat abilitatea uneori, mai bine un serios care mai invata decat un stiutor care lipseste.

Simtul umorului, asta m-a ajutat sa ma leg foarte repede de colegii de trupa.

CEL MAI IMPORTANT LUCRU.
    Increderea in tine, pe asta am capatat-o si eu dupa ce am ami cantat cu trupa, eram foarte speriat de bombe la inceput.
    Eu zic ca tot timpul cand mergi la o auditie/interviu/orice, cel mai bun lucru pe care il poti face e sa nu iti zici "ala e mai bun decat mine" "daca nu reusesc" sau alte scenarii dezastruoase.
    Cu timpul petrecut in trupa si in general ca performer am constatat ca primul lucru pe care il poti face ca sa le arati oamenilor ca nu esti plastelina e, sa intri in incapere/pe scena/etc cu o atitudine care sa exprime "am venit aici sa mut munti" "am venit aici sa va arat ce pot" dar fara sa fie increzuta.

Sper sa ajute pe cineva "sfaturile" astea.
    Astept sa mai citesc povesti din partea voastra.

Florin Barbu și Vali Stoica apreciază asta.

Distribuie pagina asta