Bach Pentru Tehnica :) - Prelude Cm

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 26 Dec 2016.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Gamele intotdeauna m-au plictisit. Am studiat sufiecient de mult, dar ma plictisesc. De cand ma stiu, pentru a-mi pune la punct tehnica ma joc cu bucatele de Bach :)
    Nu am pretentia sa imi iasa perfect, nu voi canta niciodata pe scena, dar nu trece zi sa nu fac ceva de genul:

!!! Timp de lucru- aproximativ 3-5 zile, probabil urmate de 3 zile pentru ultimele arpegii. Daca nu ies, lasa aia work in progress!!!
    - Foloseste bucatele din el ca exercitii de tehnica
    - Foloseste bucatele cu schimb de fraze, pozitii pentru studiu tehnica
    - canta in mai multe feluri - rar cu sustain si vibrato, rapid, staccatto, shuffle, etc.

Spor la lucru!
    :)
    Flo

P.S.
    Uite si un backing track:

Youtube are functie de dat mai rar, pauza, stop cadru, te uiti unde sunt degetele, pui backing trackul mai rar, etc...
    E fun de invatat!!!

Ultima editare: 4 Dec 2017
  2. Florin Barbu

Facem un challenge? Va pot arata pe bucati, masura cu masura

Adrian Ciuplea și Tudor Lupascu apreciază asta.
  3. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

I'm in! :D Eu in general fac canonul lui Pachelbel ca incalzire.
    Ahh... si asta o invatasem la un moment dat:

4. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

ma bag.... clar... :) ai cum sa scanezi cateva portative? Pe mine m-ar ajuta sa vad cateva note

5. Florin Barbu

Cum ajung acasa fac poze :)

6. Florin Barbu

Ui aici, mana stanga

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  7. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

sa va fie de folos:)

Fișiere atașate:

8. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Super! Merci! :D

9. Florin Barbu

Am reveni la cererea lui Bogdan Zarnescu de a pune piese care sunt bune pentru stdudiu de tehnica :)
    Topicul asta are 1 an, dar disparuse videoul... Am inregistrat astazi inca o data, arunca un ochi sus la primul mesaj!
    Stiu Bogdan, nu are taburi, dar da mai rar, pune pe pauza, uita-te la degete, asculta notele, ai sa vezi ca este foarte usor de invatat! Este o logica faina de la o masura la alta, de multe ori masura urmatoare este identica cu prima, doar cu o mica modificare.
    Spor la lucru :)

10. Bogdan Zarnescu

Bogdan Zarnescu Senior Member

Săr'na :D
    Văd că a pus un coleg mai sus și tabulatura. Ăsta e fun to learn, place la mine :rolleyes:

Gagyi József și Florin Barbu apreciază asta.
  11. Florin Barbu

Aaaa, deci am dat jos bassul din cui, Bogdan? :)

12. Bogdan Zarnescu

Bogdan Zarnescu Senior Member

Zice că vrea și puțină ceară. Ce să fac, dacă am promis că fac, fac. Tu te-ai ținut de cuvânt.

13. Florin Barbu

Fuckin' proud of you!!!

Bogdan Zarnescu apreciază asta.
  14. Catalin Denis

Catalin Denis New Member

Pentru cei care am acceptat provocarea lui Adrian pe 30 de zile, sa alegem altceva ? De exemplu, melodia de la Muse ?

15. Florin Barbu

Salutare Denis, da, cred ca ti se blocheaza creierul daca incerci sa le faci pe amandoua, desi aceasta este MULT mai usoara, sunt totusi multe idei muzicale :) Termina provocarea lui Adi, si apoi incepe-l pe asta.

Preludiul lui Adi pentru violoncel este superb, eu de mult imi doream sa il invat, asa ca am profitat de ocazie si l-am invatat acum.
    Pentru scopuri tehnice insa, prefer preludiile scrise pentru pian (ca cel de sus), pentru ca se interpreteaza drept, egal, cu metronom, spre diferenta de cele de violoncel care trebuie cantate cu "suflet", cu modificari de tempo, respiro-uri, etc. Cel de pian, este dintr-o suflare, drept, si eu unul ma simt extraordinar sa il cant impreuna cu un loop de toba :) De multe ori, folosesc 2-4 masuri, doar de exercitiu, in loc de spider, si aleg locuri unde se schimba potitii.
    Da, MUSE e usor de invatat si nu iti incarca memoria, de ce nu te joci cu el? :)

16. Catalin Denis

Catalin Denis New Member

Am inteles Florin. Mersi pentru raspunsul util. Cred ca voi incerca lectia cu Muse, sau poate ca voi mai investi timp in exercitiul tehnicii de slap. :)

Distribuie pagina asta