Boost Tehnica Mana Stanga, Timp De Lucru 3 Saptamani.

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 28 Noi 2017.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Salutare colegi,

Am observat ca majoritatea colegilor au o problema in a canta fluent cu mana stanga, si m-am gandit ca ajuta sa las asta aici :)
    Clipul l-am tras intr-o rasuflare, este multa vorbarie acolo, dar TOT ce zic este extrem de important. Nu te feri sa pui pe pauza din cand in cand, si sa fii sigur ca ai prins miscarea corect.
    Acest studiu se presupune sa dureze circa 3 saptamani, asa ca nici macar nu te grabi sa ajungi la sfarsit prea repede, daca ai observat o problema mai la inceputul lui. Rezolva intai problema, apoi mergi mai departe, pas cu pas!
    Daca te inhami la asta, atunci intelege ca este nevoie de timp de studiu minim o ora ZILNIC in cele 2-3 saptamani. Trage tare, si vei avea rezultate uriase, intr-un timp foarte scurt!
    Va doresc succes tuturor, sper sa ajute :)
    P.S. NU DATI SHARE IN AFARA CAMPUSULUI, pentru ca:
    1- Ati platit pentru asta
    2- In acest moment imi castig existenta din lectii private, acest curs de exemplu costa 400 lei.
    3- Este filmat neingrijit, informal, si nu imi doresc sa fie public.

P.P.S - Am nevoie de feedbackul vostru ca de aer, sa stiu ce, cum , cat ati inteles!
    NU am nevoie de feedback in afara Campusului, nu este treaba nimanui, unde, cu cine si ce studiati, in afara campusului voi sunteti MUZICIENI, nu elevii nostri. Meritele muncii voastre trebuie sa fie 100% ale voastre, deci NU AM NEVOIE DE FEEDBACK IN LOCURI PUBLICE!!!

Dar am nevoie sa imi raspundeti aici cum vi se pare, in ce masura ajuta, poate si sa filmati si sa va dau si eu feedback la feedback.
    AM certitudinea ca mana stanga nu va mai fi o problema pentru nici un omulet din Playground!
    Succes!
    Flo

Ultima editare: 29 Noi 2017
    Florin-Gheorghe Caciur, viri, Adi Seven și alți 2 apreciază asta.
  2. DanutBlaga

DanutBlaga Active Member

Eu am o intrebare: cum ai face ca sa ai incheietura dreapta atunci cand canti pe un bas in 6 corzi, mai ales in registrul grav? (tocmai mi-am luat unul, chiar weekend-ul trecut)

Treaba este ca-i foarte important pentru mine sa am incheieturile cat mai relaxate, dar tot apare o anumita arcuire atunci cand trebuie sa cant notele joase, fie ca am un bas in 5 in maini, fie ca am unul in 6.

3. Florin Barbu

NU iti pot raspunde precis la intrebarea asta, pentru ca nu am un bass asa lat la indemana.
    Dar as zice asa:
    1- tine degetele mai drepte, degetele sunt destul de lungi sa ajunga unde trebuie fara sa indoi incheietura. Defapt incheietura nu ajuta mult, este doar un reflex.
    2- ridica palma pana aproape atingi gatul cu palma
    3- tine palma paralela cu gatul MEREU, si incearca chiar sa compensezi scurtimea degetului mic, ridicand acea parte a palmei pana aproape, sau chiar atinge gatul.
    4- trage de cot in spate si relaxeaza incheietura, se indreapta singura :)

La punctul 1 - trebuie sa ai acea incheietura a degetului tare, de care vorbesc la inceputul clipului. Daca acea falanga nu se da peste cap, poti pastra o forma decenta a degetului chiar daca e drept. Daca insa acea incheietura nu are forta, compensezi din altele, de exemplu indoind incheietura :)

4. DanutBlaga

DanutBlaga Active Member

Cam asa te referi, sau?

5. Florin Barbu

Da, arata bine. Tu canti bine. Eu cred insa ca daca te bagi intr-un cantonament de intarit degetele o saptamana, cu diverse exercitii care sa iti faca mana sa cada jos si sa simti fierbinteala in muschi, restul se rezolva :)
    Incearca, iti promit ca functioneaza. Si daca este bine, peste o saptamana va fi MULT mai bine.

6. DanutBlaga

DanutBlaga Active Member

Deja am si inceput, pana acum am vreo 40 de minute la activ doar pe exercitii de intarit degetele. :)

7. Florin Barbu

Coool!!!!

Daca mai poti sa scrii pe tastatura, nu ai facut destul!

:)

Baga mare, Danut!!

DanutBlaga apreciază asta.
  8. Tzanny

Tzanny Junior Member

Wow Florin. Ce informatii ai dezvaluit in video o_O o_O Geniale exercitiile prin simplitatea lor. M-a lasat cu gura pe spate tehnica ta de cantat, la mine cotul sta tzapan cand cant, sincer asa credeam ca trebuie :oops: ... Abia astept sa o aplic. Vreau sa te intreb daca in primele doua saptamani, fac exercitiul cum cant acum adica din degete ca si cum l-as face daca nu am ascultat partea de dupa min 9 din video?

9. Florin Barbu

Wow, mersi de feedback, Dani!!!
    Sunte 3 etape:
    1- intarim degetele
    2- relaxam articulatiile (dupa ce avem degete tari)
    3- aplicam la tot ce am cantat pana acum. Asta va fi simplu, pentru ca iti promit, nu vei mai vrea sa canti altfel!

Deci da, nu te preocupa, in primele doua saptamani fa bodybuilding pentru degete, si testul este atunci cand ai ultima falanga bine infipta si arcuita, si nu se mai da peste cap, si simti ca te poti baza pe ele, atunci treci la nivelul 2. Pana atunci, baga mare!!!!
    ATENTIE!!!
    Sa arda muschii e OK, sa obosesti e OK, sa faci bataturi e OK
    Sa ai dureri in articulatia pumnului nu e OK, opreste imediat ce simti durere, scutura mana, relaxeaza!

SUcces!!!
    Flo

Robert Sgiea apreciază asta.

Distribuie pagina asta