Cantat Cu Pana.

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Osama, 26 Iun 2016.

1. Osama

Osama Dereglat

Salutare, abordand cu trupa un stil mai agresiv am fost nevoit sa trec de la traditionalul cantat cu degetele la cantat cu pana (in proportie de 80%).
    In timp ce imi faceam "rutina" astazi mi-am dat pentru a 1000-a oara ca strang de saraca pana de ma mir ca nu se deformeaza, cu 3 degete ca sa fiu mai exact nu de alta dar simt ca daca o tin intre 2 degete ma incordez prea tare si imi e frica ca se intoarce pana pe aripa din care a fost rupta cand imi e cantatul mai drag.
    Aici apare intreabarea mea:
    E un grip de genul ceva obisnuit sau gresesc eu undeva?

2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Da, pana nu trebuie stransa. Unii tin cu 3 degete, se poate tine si cu 3 degete si intr-o parte (cu muchia nu cu varful) Asa canta Adi Barar la chitara. Cand tii cu 2 degete nu trebuie sa strangi tare, dar trebuie sa te inveti putin cu pana. Pentru asta este o idee buna sa tii o pana in mana toata ziua.
    Pe bune!

3. Osama

Osama Dereglat

Multumesc de sfat, o sa incerc.

4. Dragos Popa

Dragos Popa Active Member

O sa incerc si eu sa tin o pana in mana toata ziua ! :))
    Am nevoie sa ma dezvolt un pic la cantatul cu pana.

5. Andrei Zamfir

Andrei Zamfir Fender Club Owner

Salut!

Dintr-un oarecare motiv nu am putut sa filmez din Tapatalk asa ca am pus repede pe YouTube. Sper sa fie de folos!

6. Osama

Osama Dereglat

Wow, Treaba asta e serios foarte distractiva, multumesc mult.

Andrei Zamfir apreciază asta.
  7. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Asa am invatat slap pe scaune :)

Adrian Ciuplea și Andrei Zamfir apreciază asta.
  8. Andrei Zamfir

Ma bucur ca-ti place. Eu la un moment dat m-am saturat sa tot aud sunetul ala, asa ca iti mai recomand o chestie. Asculta o melodie care-ti place tie mult si incearca sa faci pe rand doimi, patrimi, optimi, saisprezecimi. Incet, incet o sa vezi ca iti intra in reflex. A, si nu uita sa lasi mana moale ca altfel obosesti repede.

Si la slap e bestial, ba chiar mai tare ca nu trebuie sa te cauti de pene pe nicaieri. :))

9. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Foarte misto, bravoo :)

Andrei Zamfir apreciază asta.
  10. Andrei Zamfir

Thank you, kind sir! :D

11. Vali Stoica

Vali Stoica Junior Member Xbass Sponsor

Pe vremea cand ma straduiam sa fiu una cu pana :) faceam asa: aveam mereu pana in mana si faceam strumming pe cusatura blugilor. Pe pulpa, pe lateral. Este foarte comod ca si pozitie cand stai pe scaun (in metrou, tren, transport in comun). Merge si in mers. Pasul facut cu piciorul drept il tratezi ca inceput de masura si incepi cu doimi, patrimi, optimi si asa mai departe. La mine a functionat perfect :)

12. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Daa, si eu am facut asta, acum imi aduc aminte. Super tip, Vali, merci

Andrei Zamfir și Vali Stoica apreciază asta.
  13. Osama

Osama Dereglat

Multumesc enorm pentru feedback, nu ma mai plictisesc o perioada.

Florin Barbu apreciază asta.

Distribuie pagina asta