Cereri

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de MichiBass, 23 Ian 2008.

1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

4 patrimi cap coada :) no tricks

2. Serghey

Serghey Senior Member

Da Adi, despre acea piesa vorbesc. E aiurea armonia la ea... e in Do minor piesa... spre exemplu din momentul din care intra linia de bass.. acolo merge din Do minor, in Mib, apoi in La bemol ... ar veni .. 1 - 3b - 6b (trepte) ceea ce intradevar analizat la prima vedere pare a fi un simplu minor armonic... dar kestiile de pe langa sincer ma depasesc.. spre exemplu la 4:58 din video`ul asta ( e aceiasi piesa sper... ) http://www.youtube.com/watch?v=0pejkQMNxdg , trompeta aia se duce pe Do , Mib , Sol, Lab, La becar, Si Becar daca nu ma inseala auzul .. note ce nu tin de un simplu minor armonic zic eu.. si mai sunt multe kestii care pur si simplu contrazic un simplu minor armonic.. :) acum poate si piesa asta ambientala ma duce intr`o alta lume si ma face sa aiuresc unpic:)) dar sincer mie asa imi pare:p

3. Serghey

Serghey Senior Member

Then give me a trick to remember that impossible rythm.... Param, pam pam, pam pam, pam pam, taka tam tam, pam pam , pam pam , pam pam , taka taka tam. Asa vine ritmu: ss.JPG

Dar cand ajung akolo cu toba langa mine... mor.. parca uit tot.. nu reusesc sa il fac deloc:))/monthly_2011_04/ss.JPG.765db0319111d5149c109644639ec524.JPG

4. Adrian Ciuplea

E un riff modern, dar e basic ca si concept. Trebe sa-l inveti pe derost, fara partitura in fata! Poate greseste tobosarul si te incurca.

Daca tot nu va iese, canta tu cu el mai rar formula. Repet, e destul de usoara, ar trebui sa treci peste ea f repede.

Trick? Ok! trebuie sa poti canta in minte linia asta, in orice moment, in orce loc. Daca o studiezi in minte (la dus dimineata, pe strada, etc) si se rezolva acolo, mainile vor canta fara probleme. La cap de obicei e buba!

Deal with the head, the body will follow!

5. Adrian Ciuplea

relatiile dintre acorduri nu sunt nicicum deosebite. Sunt extrem de uzitate in muzica vestica. NU trebuie permanent sa analizezi cu rigla in fata, iar cand un acord iese din schema sa-l consideri "freak" sau nu stiu cum, doar pentru ca e "out"!

La fel si soloul de trompeta, suna ciudat pentru ca e "out"! Arta de a canta out de obicei capata valoare dupa ce poti canta bine "in". Pentru ca are 3 4 note "out" nu inseamna ca e alt mod, ci doar ca a alterat treptele deja existente acolo.

Si inca ceva, poate imi scapa mie, dar de ce minor armonic? Unde e 2+ ala specific (septima mare) ? repet, poate nu am fost eu atent, dar trecand prin piesa nu mi-a sunat neaparat armonic. Daca gasesti vreun loc, arata-mi te rog, ca si mie mai imi scapa.

Spor

6. Serghey

Serghey Senior Member

E melodic.. scuza-ma... m-am ametit si eu unpic:p ... melodic vroiam sa zic.. 6`a si a 7`a coborata.. mie asa imi suna :| adik nah.. corecteaza-ma plsz dak gresesc... natural nu este de nici un fel... fiindca septima e clar mica in do minoru ala... iar sexta la fel o aud coborata:) si intradevar ai dreptate.. posibil sa fie doar ceva "out" abstract... sau vreo inflexiune pe ici pe colo:)

7. Adrian Ciuplea

atentie, melodic nu inseamna 6 si 7 coborate, ci URCATE!

minorul cu 6 si 7 "coborate" e minor natural.

8. Adrian Kuttesch

Adrian Kuttesch blazzat Xbass Sponsor

Salut,

are cineva partitura bass pentru

piesa: Behind the Veil

artist: Jeff Beck

album: Jeff Beck's Guitar Shop

an: 1989

?

merci!

9. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

imi poate spune si mie cineva in ce gama este Ciocarlia? Ce mod / moduri sa folosesc?

10. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

11. Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu Senior Member

Tabulatura Wonderfull tonight reggae style o are cineva?

12. Sorin Nedelcu

Heavy Fuel - Dire Straits are cineva?

Multumesc.

13. madincoiu

madincoiu Junior Member

buna ziua,se poate sa ma ajute si pe mine cineva cu o tabulatura dupa Coma- Bruzli vs. Vandam? Am gasit pe net o tabulatura,dar ii doar intro-ul si sunt incepator in domeniu,nu ma descurc sa fac melodia dupa ureche,va rog,cine poate,sa-mi dea un raspuns sau PM,orice :) )

uite si melodia:

http://www.youtube.com/watch?v=M-DrVIDLjBE

14. KultAndrei

KultAndrei Junior Member

Daca poate sa ma ajute cineva cu linia de bass de la Coma - Canta-mi Povestea raman dator cu o bere!

15. Sorin Nedelcu

Ma poate ajuta cineva cu tabulatura / partitura El negro - Ploaia ?

Multumesc.

16. andrey

andrey Member

Va rog frumos cu picatele roz. Bass tabu de la :

Voltaj- Da vina pe

multumesc!

17. Adribanez

Adribanez Member

G# cu D#

18. Adribanez

Adribanez Member

C , D , E , E - strofa

E , A , C , G - refren .. sper sa ajute !!

19. Sorin Nedelcu

partituri/tabulaturi trupe romanesti

Salut.Stie cineva pe unde pot gasi tabulaturi/partituri ale unor trupe romanesti (Talisman, Rosu si Negru, Phoenix, Timpuri Noi, Pasarea Colibri, Conexiuni) ???

Multumesc.

20. cassy22

cassy22 Senior Member

@nede: Incearca pe Tabulaturi.ro sau tabulaturi-chitara.ro . Mai sunt multe dar astea imi vin acum in minte. Daca ai vreo piesa care nu o gasesti pe acolo, da-mi un nume si incerc sa ti-o transpun (ma descurc destul de bine pe liniile lui gabi de la conexiuni).

P.s: Am dat peste "Cargo - Povestiri din gara" , si am ascultat bas-ul de pe 1989 de vreo 10 ori. Numai mie mi se pare genial? :)

Distribuie pagina asta