Citire Tab

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Gagyi József, 1 Iul 2016.

1. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Va rog sa ma ajutati sa pot descifra TAB-urile. Pot invata lenii de bass, groovuri dupa partitura dar nu ma descurc deloc cu TAB-urile. Cum im dau deama de durata notelor; unde anume sunt pauze; sunt taburi unde nici masurile nu sunt demarcate unul de celalalt. Va rog ajutati-ma:(

2. rocky

rocky Senior Member Membru personal Xbass Sponsor - Gold

si eu as vrea sa stiu asta :)

... ca si solutie intermediara am observat ca se gasesc tab-uri pt guitar pro (care merg deschise si pe tux guitar - gratuit) unde ai posibilitatea sa auzi notele pe niste instrumente simulate de program

3. Dragos Popa

Dragos Popa Active Member

Din experienta mea de pana acum cu tab-uri nu exista durata notelor. In tab-uri se trec doar cifrele pe care le vedeti, hammer-on , pull-off, glissando, etc. Tab-urile din punctul meu de vedere sunt inutile fara melodie. Nu poti sa canti un tab cum canti o partitura.

Trimis de pe al meu SM-G388F folosind Tapatalk

4. Gagyi József

Am inteles, si inca o intrebare, semnele ce indica hammer-on , pull-off, glissando, etc, sunt puse inaintea notelor la care se refera? Exemplu 3h4 hammer-onse aplica pe 3 sau 4

5. Dragos Popa

Dragos Popa Active Member

De pe 3 faci hammer-on pe 4.

Trimis de pe al meu SM-G388F folosind Tapatalk

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  6. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

N-ai cum

Taburile sunt incomplete, ele merg bine doar cu o partitura, unde poti intelege ce se intampla dpdv ritmic.

Taburile ne arata doar localizarea notelor pe grif, si cam atat

7. Andrei Indricut

Andrei Indricut Junior Member

Ca solutie de mijloc, cauta bass tab la cantecul pe care il vrei pe Songsterr. Acolo ai tab, dar in timp real cu piesa in spate. Asa iti poti da seama si de durata.

8. Gagyi József

multumesc

9. Adrian.n

Adrian.n New Member

Sau ai putea sa folosesti Guitar Pro cum a zis si rocky. Poti sa vezi partitura si tabul in acelasi timp, poti sa vezi unde sunt notele pe instrument + plus ca programul iti mai ofera si alte chestii: metronom, posibilitatea de a modifica tempoul piesei, simulare de diferite instrumente, si multe altele...

10. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Uite, nu stiu cum este la altii, dar mie mi s-a parut imposibil sa depasesc un anumit nivel fara sa citesc partituri. In special partea ritmica a partiturilor. Daca ti se explica frumos este foarte usor de inteles si pus in practica. Nu ai cum sa evoluezi daca limbajul tau ramane: "aici sunt doua note", sau "faci pampam", etc :) Saisprezecimile sunt saisprezecimi, optimile optimi, trebuie sa intelegi subdiviziunile, este important sa intelegi ce este aia "shuffle", etc.
    TAB-urile arata unde sa pui degetele pe bass in timp ce faci asta :) Completeaza in mod firesc partitura. Daca ar fi sa aleg una din ele insa, aceea ar fi partitura.
    Sa ajungi la nivelul la care "descifrezi" o partitura nu ia asa mult timp, dar te ajuta foarte mult.

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  11. Gagyi József

Tocmai de asta am deschis topicul ca daca am partitura ma descurc, da cu taburi nu im dadeam seama de forma ritmica, si ma gandeam poate im scapa mie ceva dar vad ca nu. Partitura o pot descifra pana la optim, cu sisprezecimi deja am probleme.
    In afara de ultima masura deja am transcris challange-ul lui Dragos,:)

12. Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu Senior Member

Cu intarziere imi spun parerea. Nu am studii muzicale deci partiturile nu ma ajuta foarte mult (imi ia foarte mult timp sa descifrez o partitura --> lipsa exercitiului). Sunt constient ca partitura este cea mai buna solutie cand vrei sa studiezi ceva. TAB-ul ma ajuta foarte mult. Cum procedez eu? Ascult piesa si ma ajut de TAB. Clar durata notelor nu este specificata in TAB de aceea ai nevoie si de piesa. TAB-ul te obliga sa-ti pui la munca "auzul", "urechea"...deci are si parti bune. Mai jos un exemplu concret:
    G|-----------0---0----------2-----2--|
    D|-0-0-1-2---2---2-2-1-0---0-0---|
    A|-------------------------------------|
    E|-------------------------------------|

TAB-ul de mai sus ne spune ca trebuie sa cantam: pe coarda D 0=D, 1=D#, 2=E iar pe coarda G 0=G, 2=A (ATENTIE cand spun 0=D inseamna ca trebuie sa cantam nota D NU acordul). Deci notele din TAB-ul de mai sus sunt: D, D, D#, E, G, E, G, E, E, Eb, D, A, D, D, A (RE, RE, RE diez, MI, SOL, MI, SOL, MI, MI, MI bemol, RE, LA, RE, RE, LA) --> vezi mai jos notele pe bass/fretboard. TAB-ul de mai sus nu are valoare daca nu ascultam melodia deoarece ne indica notele dar nu ne spune nimic despre durata/valoarea lor. BASS FRETBOARD.png

Florin Barbu și Adrian Ciuplea apreciază asta.

Distribuie pagina asta