Cover - This World

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Adi Seven, 11 Iun 2016.

1. Adi Seven

Adi Seven member

Salutare,

in aceasta dupamiaza am dat si eu un record la o piesa care mie imi place foarte mult.
    critici constructive sunt bine venite

2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

FOARTE TARE!!!
    Adi Ciuplea poate sa iti dea un feedback mai obiectiv, noi ne cunoastem de prea multa vreme :)

Mai asculta putin lungimile notelor la diverse parti. De exemplu refrenul este cu a 3-a nota scurta in original. Baaaaam Baaaam esTap / Baaaam Baaaaam esTap :)
    Dar mie imi place cum o canti. Vibeul e spot on, bine cantat, bine articulat. Good job, seven!

3. Adi Seven

Adi Seven member

am de gand sa postez mai des , sa imi pot urmari si o evolutie. ( chit ca primele sunt cu ceva greseli )
    la groove mai am de lucrat, si pana la urma cred ca vine din ce spui cu lungimea notelor, inca un lucru de pus pe lista de studiu ! Multumesc mult !

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  4. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Groove-ul este foarte bun. Este doar un mic aspect care ti-a scapat la refren, incearca asa :)

5. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Hei, imi place foarte mult. In mod normal nu as avea ce sa zic, insa stiu ca vrei sa faci treaba buna asa ca o sa iti arat o chestie de mare finete. Eu nu stiu piesa f bine, asa ca feedbackul vine din prima si a doua impresie , la cald.

Here we go... DACA as fi producatorul acestei piese si in studio tu ai canta cu basul, ca sa obtin groove-ul asta nebun ti-as lua trackul si l-as intarzia cu aprox 10ms.

Ce vreau sa zic e ca ai cantat "corect", pe grid. Insa la stilul asta cred ca trebuie sa intarzii ceva mai mult notele.

Uite ce ai de facut:

1. Daca ai track-ul separat in computer, muta-l mai la dreapta cu aprox 10 ms si spune-mi cum ti se pare... se lipeste mai bine de negativ?

2. Canta piesa cu thumbul, folosind tehnica Palm-muting. Daca nu o stii, uita-te la videoul asta. Dureaza vreo 7 minute..

Ideea e ca thumbul are o intarziere naturala, anatomica cumva.. chiar daca incerci sa canti cu el pe tempo, el parca tot intarzie un strop.

Aceasta intarziere naturala cred ca te va ajuta sa observi si sa te obisnuiesti cu diferenta de 10ms de care iti spuneam mai sus.

3. Lasa feedback aici cu impresiile tale:)

Succes

6. Adi Seven

Adi Seven member

Multumesc mult pentru idee ! Da. Am sa incerc si asa . Categoric vreau sa primesc feedback-uri sa stiu unde am de lucrat.

Sent from my GT-I8200 using Tapatalk

7. Dragos Popa

Dragos Popa Active Member

Bravo Adi ! Iti iese foarte misto, groove-ul. Desi ti-ai ales un groove destul de greu te-ai descurcat foarte bine. Pentru timing, incearca sa repeti linia asta doar cu un click, fara piesa originala. M-am lovit de piesa asta de cateva ori si pana nu am studiat cum ti-am spus mai sus , nu m-am simtit "stapan" pe piesa. Hai cu Jamiroquai - Runaway !

Adi Seven apreciază asta.
  8. Adi Seven

Adi Seven member

Ala trebuia sa il facem impreuna. Facem ? :D

Sent from my GT-I8200 using Tapatalk

Florin Barbu apreciază asta.
  9. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Da, facem. E bestiala linia de bass, avem de invatat niste chestii foarte misto din ea

Florin Barbu apreciază asta.

Distribuie pagina asta