Cu Si Despre Turnee

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Catalin Ungureanu, 6 Dec 2017.

1. Catalin Ungureanu

Catalin Ungureanu New Member

Salutare,

I-am adresat o intrebare lui Florin si m-a rugat sa o pun si aici ca motor al unei discutii interesante, sper eu.
    Urmeaza sa plec intr-un turneu de 24 de concerte de o luna si cateva zile si intrebasem care ar fi cele mai bune sfaturi pe care le poate da pentru a nu-ti pierde concetrarea, a fi mereu "in shape" si orice alte sfaturi utile atat tehnic, cat si "health-wise" mai pot fi oferite.

Multumesc

2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Salutare Catalin,

Extraordinar subiect de discutie, pentru ca in final aici este vorba de jobul nostru, si aici se separa adevaratii muzicieni de hobbisti.
    As imparti putin lucrurile la care sa fii atent in cateva categorii importante
    Etica Profesionala

- Fii punctual!! O ora de intalnire presupune sa ajungi cel putin 10 minute mai repede. Daca ajungi la fix, AI INTARZIAT!!! Este o sursa mare de tensiuni in turneu asta, ai grija!
    - Tine-ti echipamentul in stare buna de functionare. Ia cu tine un bass de rezerva. Ia cu tine cheile necesare reglajului. Corzi de schimb. Baterii. Ia cu tine piese ce ar putea ceda - chei de acordat, nut (daca ai nut reglabil), straplocks daca folosesti, fa in asa fel incat sa nu ramani sub nici o forma descoperit.
    Separa amplificatorul de preamplificator, astfel incat daca cedeaza ampul tu sa ai totusi un DI cu care sa dai sunetul mai departe, sau daca cedeaza acel DI/Preamp, sa poti folosi ampul de sine statator. Deci pedala, Di, Preamp - mixer. Si un amp pentru control scena, cu trimitere din preamp.
    - Fii atent la souncheck, nu canta decat cand esti invitat, stai langa scena mereu. Asculta sugestiile colegilor.
    - Volum/ Ton scena. Bassul poate fi foarte deranjant pentru colegi, evita sa boostezi joasele, si invata-te sa te descurci cu un volum minim pe scena. Favorizeaza monitorul, si da bassul cat mai incet in backline.
    - Fii prezent la toate evenimentele - interviuri, autografe, etc.

Relatia cu colegii

Un turneu poate sa va sudeze sau sa va desparta. Te asteapta o luna grea, dupa aproximativ 2-3 concerte se va aduna oboseala, toti veti fi mult mai irascibili!
    - Vorbeste cat mai putin. Asculta muzica in casti.
    - Participa pe cat posibil la micile intalniri de grup - o bere dupa, masa impreuna, etc.
    - Rezolva-ti pe cat posibil singur problemele, nu te plange. Daca iti este frig in bus ia o caciula, daca e cald da jos o haina. S-a intarziat cu masa, scoate o punga de alune din buzunar. Nu te plange, nu deschide discutii neplacute. Fii generos, gandeste-te la starea celorlalti, si se vor gandi si ei la tine. Pe termen lung asta nu trece neobservat.
    - Nu participa la barfe. Da cu totii stim ca ele exista.
    - NU participa la certuri, evita-le, sau si mai bine, fii tu acela care face pace! Nu spune nimic care sa aduca sau sa continue tensiuni!
    - INvata sa pui STOP PE PIEPT! Se vor face glume pe seama ta, farse, poate unele mai rautacioase sau lipsite de gust. Pune stop, nu reactiona, va trece :)
    - Gaseste momente potrivite pentru a spune cuiva ceva important, sau ceva ce te-a deranjat. NU dupa concert, NU dupa 12 ore de condus, etc etc. Micul dejun este o ocazie buna.
    - Daca ai o problema cu un coleg, discut-o NUMAI INTRE PATRU OCHI, si calm, cu intentia de a imbunatati relatia, nu de a o strica. SUnt colegii tai, si cu ei ramai, la bine si la greu.

Scena/ Relatia cu Publicul

- Vino bine pregatit muzical de acasa.
    - Gaseste o modalitate sa iti tii mintea si degetele in functie. Citeste despre muzica, fa ear training, exercitii de digitatie. Ia bassul in camera cu casti, mai misca-ti degetele. Paradoxal, in timpul unui turneu performantele muzicale tind sa scada :)
    - Concertul incepe cand iesi din Taxi in fata salii, si se termina cand ai ajuns in pat! Stati impreuna, o trupa arata bine impreuna, nu te pune in alte ipostaze decat ai vrea sa fii vazut pe scena.
    - FIECARE CONCERT ESTE IMPORTANT!!! Si daca sunt 8 oameni in sala! Si daca esti obosit! Gaseste-ti resurse, sa dai 100% din tine, in fiecare zi. Publicul a platit bilet, nu e treaba lui ca tu ai mai avut 19 concerte inainte.
    - Gandeste concertul ca un spectacol per ansablu, nu doar muzical. Fii ACOLO! Tu esti gazda acelei seri.
    - Fii generos cu publicul dupa concert, stai la cate poze este necesar, discuta cu oamenii care vor sa vorbeasca cu tine, da cate autografe ti se cer, cu rabdare si un zambet pe buze.
    - ZAMBESTE!!!
    - Dupa concert, si ce se termina sesiunea de meet and greet, plecati tot acasa. NU ramaneti la baut in clubul in care ati cantat!!
    - Inainte de concert stai in backstage si aduna-te. NU te risipi stand in sala la beri cu oamenii. Pregateste-te mental. Gandeste-te ce cauti tu acolo pe scena, si ce vrei sa transmiti. Vizualizeaza pasaje mai dificile.
    - Inainte de concert- fa o incalzire fizica. Cateva genoflexiuni, flotari, sarituri pun sangele in miscare! Incalzeste-ti mainile, incheieturile, genunchii, coloana, gatul!!
    - Ramai bun, bland, modest generos cu toata lumea! Nu e loc de aroganta in bransa noastra!

Sanatate Fizica/ Psihica

Am lasat la sfarsit, pentru ca aici sunt cele mai mari probleme. Daca ai pana in 30 de ani, riscul este sa crezi ca poti duce mai mult decat chiar poti... Cand corpul iti da semne clare ca abuzezi, de multe ori este prea tarziu la varsta aia. La noi batraneii e mai simplu, ne imbatam din doua beri, ne doare capul dupa, etc :) La varste tinere, riscul este sa tragi de tine mai mult decat poti duce, cu rezultate catastrofale!
    - Post Performance Blues (sau Post Performance Depression PPD) este ceva ce trebuie sa constientizezi. Practic dupa 1-2 concerte cu un boost de entuziasm, adrenalina, serotonina, etc, corpul tau se gaseste SECAT de resurse pentru a se echilibra mai departe. Aporoape toti muzicienii de turneu sufera de depresie, si acesta este unul din motive.
    Trebuie sa stii asta! Cand (daca) vei simti ca totul se scufunda, gandeste-te ca este doar o faza, aduna-te, si du-ti misiunea pana la capt, pana ajungi acasa, totul va fi bine din nou :)
    Invata sa recunosti aceasta problema si in comportamentul colegilor tai, nu pune prea mult la suflet cand unul sau altul devine irascibil cu sau fara motiv, lasa-l sa ii treaca, ai grija de el. Acest lucru ne afecteaza aproape pe toti, dar unii sunt mai sensibili decat altii. Daca esti mai puternic, ai grija de cei mai slabi, sa ajungeti inapoi IMPREUNA acasa.
    Nu spune lucruri pe care nu le mai poti lua inapoi.
    Nu fa lucruri pe care nu le mai poti repara!

Poti reduce simtitor aceste stari, daca elimi stressul, si ai grija de sanatatea ta:
    Trateaza-ti corpul si spiritul ca un sportiv de performanta cand esti in turneu, si totul va fi MULT mai bine!
    Mancare
    - Mananca mereu usor, nu fa excese, mananca fructe, legume, hidrateaza-te.
    - Mananca regulat. Daca ti se face foame pe drum, stai departe de sanwichurile prefabricate. Alege alune, fructe deshidratate, iaurturi, fructe, pana ajungi la o masa decenta. Fara chipsuri sulciuri si alte traznai. Sa ai mereu la tine o rezerva de energie (alune nuci, fructe deshidratatae/confiate
    - Ia suplimente, ia multivitamine!

Sport
    -Incearca sa intrii in turneu intr-o buna stare fizica.
    - Fa 30 minte de sport zilnic in camera de hotel
    - iesi afara, stai la soare, plimba-te pe strazile orasului

Alcool/droguri: NU!!!! Este un cerc vicios, nu intra in capcana asta, iti vor inrautati considerabil starea!

Somn!!!! - mergi cat mai repede la hotel si dormi!!! Lipsa somnului este un element de stress major in turneu! Dupa concert este greu sa adormi, ai adrenalina si iti vajaie urechile. Foloseste dopuri sa nu auzi sforaituri, asculta muzica linistitoare in casti pana adorm, exista tot felul de aplicatii cu sunete din natura, sau hipnoza, ajuta foarte mult. NU PIERDE NICI O NOAPTE, pentru ca nu o mai recuperezi pana ajungi acasa!

Groupies - STai departe! Nu duce nicaieri bun, trust me!

Stress Fonic - galagia este o imensa sursa de stress in turneu, si de cele mai multe ori nu iti dai seama.
    - dopuri de urechi in masina, inainte de concert, la sounceck, in camera.
    - canta cu dopiri special sau in ear!

Te va ajuta enorm sa iti pastrezi echilibrul, pierderea auzului este cea mai mica problema a expunerii prelungite la zgomot intens!

Bafta, daca imi mai vin idei mai scriu :)
    Flo

Tudor Lupascu, Corneloi, Snuffie și alți 5 apreciază asta.
  3. floobass

floobass Member

Super sfaturi

Florin Barbu apreciază asta.
  4. Catalin Ungureanu

Catalin Ungureanu New Member

Pfff, this is very precious information! Multumesc mult, Florin si voi incerca sa respect cat mai multe (daca nu, chiar toate) dintre sfaturile tale si cred ca le voi reciti in fiecare zi.

5. Tibi Dutu

Tibi Dutu Senior Member Senior Member

Excelente sfaturi Florin ! Dar cu grupies ce ai avut ????

Tudor Lupascu apreciază asta.
  6. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Si pe mine m-a pierdut la groupies... pai toti banii aia bagati in tatuaje si haine de piele sa se duca pe apa sambetei?! Samponul necesar mentinerii unei podoabe capilare? Ca si cum te duci la meeting PSD fara sa mananci mici... cu ce ramai?! :))) :p

7. Florin Barbu

Uite, este bine ca un bassit experimentat ca tine s-a bagat in discutie. Lasand gluma la o parte, vrei sa confirmi unde te duc excesele astea? Eu am ajuns doar o data in spital, tu cred ca de mai multe ori, nu? :)

8. Osama

Osama Dereglat

Primul meu "turneu", ma rog, un weekend in secuime.

Cantam treburi grele pe atunci si eram si neexperimentat, stiam doar ca nu e okay sa beau pe scena.
    Spun stia pentru ca dupa a 3-a piesa s-a ras o bomba de vin (cu trupa evident) asta m-a facut pe mine sa imi ratez probabil singurul pasaj in care mai ieseam in evidenta, pe unul din chitaristi, si el nou in lumea asta sa aproximeze cateva solouri, si pe celalt (experimentat sanatos) l-a dus foarte aproape de o intalnire probabil mai putin placuta cu publicul.

Cateva ore mai tarziu, tot impreuna cu baietii, am stricat un lift si pe la 7 dimineata alergam de nebuni prin hotel in hohote de ras, urmatoarea zi tot intorcandu-ne de la un concert unul din chitaristi mi-a inchis usa in fata si eu alergam.

Aveam 130-140 de kg la vremea aceea, si toata forta s-a oprit foarte brusc, daca aveam frane poate nu trebuia sa fii platit usa urmatoarea zi.

In trupa in care cant acum cea mai mare sursa de tensiune este stare pieselor, de multe ori ma trezesc inainte de concert cu setlistul dat peste cap pentru ca avem un vocalist fantastic de bun si de lenes asa ca eu cred ca absolut cel mai important lucru e ca tu, ca basist sa cunosti piesele mai bine decat oricine altcineva, eu sunt mai egoist asa ca merg pe vorba, cat nu e vina mea, nu e problema mea.

Incearca aplicatia Ireal Pro, e pe telefon/tableta, poate fii obtinuta si mai gratuit si mai negratuit si (aici depinde si de ce gen canti) te poate ajuta foarte mult sa ramai zid in ceea ce priveste forma pieselor, armonia lor etc, eu inca ma antrenez la cantatul continuu, dupa o seara de club raman destul de obosit o perioada deci e mai mult decat sigur epuizant pana in panzele verzi si portocalii; asa ca ce spusese Flo cu odihna mai sus e probabil una din cheile unui turneu de succes.

Probabil spun ceva ce s-a mai spus de un catraliard de ori dar, publicul va fii mereu diferit, uneori va fi plin alteori vei avea 3 persoane in fata scenei si aici apare cea mai mare provocare a unei trupe care e, dupa mine si ceea ce ii separa pe baieti (ca mine) de barbati (ca Flo), energia, sa poti canta cu aceeasi energie cu care canti unui stadion plin si unui stadion gol.

Pentru asta eu incerc mereu cand cant sa imi amintesc care e motivul din care cant defapt, nu pentru oameni, nu pentru consumatie si in nici un caz pentru bani, cant pentru muzica, de dragul muzicii si asta ma ajuta sa dau din mine tot ce am mai bun (adica nu mult dar totusi e ceva)

9. Florin Barbu

Cu familia :)
    E o greseala sa ti se para putin lucru asta. In fact, mai putin de jumatate din colegii mei de breasla au reusit "performanta" asta.

Tudor Lupascu apreciază asta.
  10. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Clar. Ziceam la misto. Asta cu groupies si stilul de viata de rockstar e o iluzie care implica costuri mari. Tin minte ca am avut o perioada de 4 ani intens axata pe muzica si tot ce implica. Sport nu mai faceam, relatii sincere nici nu vorbesc. A fost nasol tare.

Distribuie pagina asta