Cum Canta Cei Mai Mari?

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 22 Ian 2018.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Am avut sansa sa cunosc de aproape, si sa ii vad la lucru de aproape pe cativa din cei mai mari bassisti ai planetei. Si primul lucru care m-a lovit a fost acel curaj cu care canta, o lipsa de pedanterie, si focus pe fluenta pe groove si pe ... o anume intentie de a te face sa dai din cur, care strabate prin orice piesa in care isi baga nasul.

Sa nu ma intelegi gresit, cred ca este o idee buna sa iti rafinezi cat mai mult actul, insa imi lasa senzatia ca pentru ei "rafinat" inseamna de multe ori altceva decat "pedant". Sunt, bineinteles multe exemple grozave cu o tehnica impecabila, si sunt convins ca toti acestia sunt perfect capabili sa cante pedant, totusi, asa canta oameni care sunt bassul de pe trei sfert din coloana sonora a vietii noastre:

Bradino (Kevin Charles Brandon) http://www.brandino.com (dati la "credits")

Tony Levin - Munca lui cu Peter Gabriel este pentru mine in top 3 cele mai tari basslines facute ever.
    Dar am mai cantat si pe altele: https://www.allmusic.com/artist/tony-levin-mn0000007305/credits

Sturt Zender: cred ca nu e nevoie sa povestim prea mult de el :)

Lee Sklar - se zice ca nu a mai numarat dupa 2000 de albume inregistrate

Ce credeti ca au ei in comun? Ce aspecte i fac pe ei sa fie fara discutie cei mai buni? Pentru ca un lucru e sigur- ei sunt in spatele celor mai celebre linii de bass din univers, deci categoric un model de urmat, dar la o prima impresie parca scapa putin esenta, nu-i asa? :)

Ce parere aveti?

Tzanny și Tudor Lupascu apreciază asta.
  2. Florin Barbu

Nu pot sa nu il adaug aici pe sir Paul Mc Cartney. Cine a incercat sa invete piese Beatles stie ca este foarte greu sa ii inveti liniile de bass "ca la carte"
    Asa canta el :)

Uite cum suna izolat una din cele mai frumoase linii de bass pe care le-am auzit ever. Ai incercat vreodata sa o inveti? :)

Neamtu și peter1820 apreciază asta.
  3. George Nosca

George Nosca New Member

Salut, cand ai promovat pe facebook discutia asta ai folosit expresia "basit brut", ce intelegi prin asta?
    Parerea mea este ca cei din lista ta sunt...profesionisti. Fac exact treaba pentru care sunt angajati si o fac cat pot ei de bine.
    Prin faptul ca nu incearca sa iasa in evidenta isi creaza atat reputatie ca si in cele din urma, amprenta personala.
    Daca nu ma insel Brandino apare pe ultimul abum (care parca este si primul) Bassists Aliance Project, acolo "baga mare", "isi face de cap", in rest .... livreza ce i se cere.

Florin Barbu și Tudor Lupascu apreciază asta.
  4. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Si eu sunt in acord cu ce spune George. In cele din urma vorbim si de o industrie ciclica in care cei de sus pun bazele unui trend temporar, care ulterior va fi contestat si in cele din urma "detronat". Ramane constant apetitul publicului pentru ritm si melodie, pentru "placut la ureche", respectiv pentru simplitate, dar si nevoia muzicienilor de a nu canta generic. Unii vor sa-si gaseasca "vocea", altii au repertoriu de mii de piese si se adapteaza stilului muzical pe care-l canta. Dar cele doua viziuni pot coexista si oricum nu influenteaza foarte tare ce dicteaza piata. Hai sa schimb un pic vibe-ul mesajului cu o intamplare amuzanta: acelasi rig si sound mi-a fost catalogat ca fiind de-a dreptul prost de catre niste fosti (evident!) colegi de trupa si foarte bun de catre altii. :)) Asta mi se potriveste... mi se pare ca-i ceva in neregula si daca nu te intelege (muzical si nu numai) nimeni, si daca te inteleg toti. Peace! :D

Gagyi József și Florin Barbu apreciază asta.
  5. Alex Kormos

Alex Kormos New Member

Paul Denman (SADE). Un exemplu clar ca "less is more". Merita ascultat/studiat.

Florin Barbu apreciază asta.
  6. Pushki

Pushki Junior Member

Parerea mea e ca totul tine de emotie. Daca chiar traiesti ceea ce canti si te concentrezi sa transmiti un sentiment mai degraba decat un sir de note, atunci o sa sune mai bine.
    Am fost recent la un concert Marcus Miller, si daca am observat un lucru diferit la el fata de multi basisti solo, este faptul ca el nu vrea sa iasa in evidenta cantatul lui sau basul lui in special, ci melodia in sine. Impreuna cu formatia lui, el iti creaza o stare, iti transmite niste emotii, te face sa razi, sa ramai cu gura cascata, sa plangi, sa rezonezi cu ceva mai mult decat doar niste tehnici.

Tzanny, peter1820 și Florin Barbu apreciază asta.
  7. Florin Barbu

Poate este doar problema mea, insa uite cum gandesc eu. Liniile de bass le auzim mereu in context, si este foarte greu sa ne dam seama cum suna acesti oameni daca ii vezi in fata ta. O gramada de nuante se pierd in mix, si daca piesa este mai mellow de exemplu, sau armonicele bassului sunt ascunse de toba, poti avea impresia ca a cantat moale. In realitate am observat ca ei canta mult mai apasat decat ne dam seama la o prima ascultare. Si da, chiar mai brut, adica in general cu fretnoise si clonganituri, care insa in mix aduc caracter, si sporesc continutul de armonice al bassului.

Mi-as zice putin parerea si despre felul in care se raporteaza acestia la gigurile lor. Indraznesc sa zic ca aici este o diferenta uriasa de mentalitate. Ei nu au "doar un gig" unde isi fac treaba cuminti. Aceste giguri sunt modul lor de viata, si nu isi fac treaba deloc cuminti, ci cu pasiune! Acollo este locul unde ei stralucesc cu adevarat, la fel de mult ca si in proiectele lor solo. Si ies foarte serios in evidenta, de aceea sunt chemati si la alte giguri, si uite asa ajung ca numarul colaborarilor lor sa aibe 4 cifre :)

Tocmai asta vreau sa povestim aici: Unde oare ies ei cu adevarat in evidenta?

Stiu, poate fi confuz acest topic, hai sa vedem unde duce :)

peter1820 apreciază asta.
  8. Florin Barbu

Excelent punctat!!!!

9. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

ce inseamna gig?:);)o_O

10. peter1820

peter1820 Member

Concert, cantare live.

Florin Barbu apreciază asta.
  11. Florin Barbu

Sau in sens mai larg - angajament. Si in studio e gig :)

12. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Merci mult, nu stiu engleza;)

Distribuie pagina asta