Curiozitati Muzicale.

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Osama, 25 Mar 2017.

1. Osama

Osama Dereglat

Eu nu sunt o persoana cu mare pregatire muzicala, sau mica.
    Astazi eram la sala si mi-a venit in cap o intrebare.

Ce sta la baza unei linii de bas dintr-o piesa populara.

Populara nu tip radio.

Populara tip acordeon taragot si vioara.

Stie cineva?
    Ma poate ajuta si pe mine cineva?

2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Fara sa cunosc aproape deloc folclor, iti pot zice ca la baza acelor linii de bass, ca si la orice alt gen, sta armonia. Bassul canta note din acordurile care se canta :)

Gagyi József și Osama apreciază asta.
  3. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Baza ar fi sa alternezi intre tonica si cvinta (cu o octava mai jos) acordului si ca trecerile dintre acorduri sa fie cromatice. :)

Osama apreciază asta.
  4. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

pentru mine acesta tema este foarte interesanta. o observatie interesanta pe care am facut in decursultimpului este ca jazzman-i nu canta atat de bine populara cu toate ca sumt educatii in teoria armonice, cat canta lautarii jazzul. asta este o observatie personala, nu vreu sa globalizez

Tudor Lupascu și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  5. Osama

Osama Dereglat

Iti dau dreptate aici, eu am furat niste elemente de "cum sa nu fie plictisitoare piesa" de la un coleg de al meu care e lautar de la mama lui, culmea si el mi-a furat niste linii.
    La lautarie am ajuns la concluzia ca bassul e cca 95% bass de jazz.

6. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Hmm... n-as spune neaparat ca-i jazz. Probabil depinde de nivelul la care te referi. Nu cunosc gen muzical in care cei din varf (ca virtuozitate) sa nu faca ceva frate cu jazz-ul. :)) Dar intrucat sunt la capitolul asta la studiu, uite la ce ma refeream eu. Sunt doua linii pe 3, respectiv 4 acorduri in care am integrat elementele de mai sus, baza fiind alternarea dintre tonica si cvinta. A se nota ca am abuzat pe alocuri de cromatisme, in mod normal as mai lasa niste locuri goale, dar deh... studiu :)) ahh..si nu-i lautarie mai buna decat aia dupa ureche. Aici am un minus foarte mare pe care incerc sa mi-l remediez cu foarte putin spor. :D

Ultima editare: 5 Apr 2017
    Lazi Ardeljan și Osama apreciază asta.
  7. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

:)

Distribuie pagina asta