durere la mina dreapta

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de notealbastre, 8 Dec 2012.

1. notealbastre

notealbastre Junior Member

salutare tuturor,am inceput sa invat si eu sa cint la bass dar de ceva vreme mi-a aparut o durere la mina dreapta in zona tendoanelor atunci cind ciupesc corzile cu degetele. va intreb daca este normal pt inceput sau ar fi cazul sa i-au o pauza pina trece durerea...?

2. Chubby

Chubby Junior Member

ai grija si eu am patit asa la inceput apoi mi-a iesit un "nodul" si nu e prea placut.poti ajunge la operatie.cazul meu.cand simti ca obosesti si doare fa pauza!

3. George M.

George M. Fara Zahar Senior Member

Nu este normal sa ai astfel de dureri. Totusi, durerile la incheieturile mainilor fac parte din bolile profesionale ale basistilor. Si eu am dureri la stanga, un cartilaj chiar este umflat. Florin Barbu a suferit o operatie la incheietura mainii drepte, acum multi ani. Deci, cam toti avem problema asta.

Aceste probleme apar din cauza unei pozitii neconfortabile a instrumentului in raport cu restul trupului, ce conduce la suprasolicitarea incheieturilor mainilor, provocand dureri.

Citeste acest articol:
    http://www.xbass.ro/forum/content/48

Incepe orice repetitie sau studiu prin incalzirea incheieturilor, rotatii usoare, cum fac sportivii.

Cand te doare, nu forta, opreste-te si odihneste-ti mainile lasandu-le libere pe langa corp.

Ajusteaza cureaua basului asa incat mainile sa-ti stea relaxate.

Menajeaza-ti mainile, renunta, pe cat posibil, la activitatile solicitante pentru maini. Daca faci flotari, renunta la ele, sau schimba pozitia palmelor (stai in pumni). Mie flotarile mi-au cauzat cele mai mari dureri ale incheieturilor.

Seara, inainte de culcare, merge si o frectie cu diclofenac.

4. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Servus nitealbastre,

Eu din contra, am observat ca atunci cand merg la sala, fac sport, flotari, etc, mi semintaresc incheieturile si am mai putine dureri...

Oricum, ai grija, si daca doare opreste-te. Nu e de gluma.

Nu canta neincalzit

Bea multa apa, sa fii hidratat

5. doctorul

doctorul Senior Member

Salutare ! Eu iti recomand pe langa o usoara incalzire a antebratului si a incheieturii mainii drepte , sa-ti formezi o pozitie corecta si lejera in timpul cantatului -atat a ta , cat si a basului . Pentru asta gasesti pe Youtube o sumedenie de lectii care o sa te ajute . Mana dreapta nu trebuie sa stea incordata . O alta greseala ar putea fi pozitia degetului mare(ca deget de sprijin) . Daca e pozitionat prea sus si te apesi prea tare in el ca sa tragi de corzi mai puternic , daca tii degetele prea intinse ,toate astea posibil sa-ti dauneze la tendoane si inclusiv la ceea ce interpretezi . Este util sa deprinzi si stilul chitaristic de ''ciupeala'' . Alternand mai multe feluri de a ciupi coarda nu vei obosi la fel de usor . Mai exista si o gramada de jucarioare pentru digitatie care-ti intaresc musculatura si tendoanele antebratului . Eu obisnuiam in tinerete , cand aveam nunta si sambata si duminica - de multe ori ne duceam de la una la alta fara sa mai ajungem pe acasa - obisnuiam sa ma frectionez cu tuica pe maini , luam si-o dusca-doua , ne mai spalam cu sifon pe fata si gata incepeam cantarea . Acum ne odihnim acasa , cand bifam cate o sambata e fericire . Poti incerca , la mine facea minuni ...

Acum , fara gluma , poate fi o problema serioasa . Cu pana ai incercat ?

6. shadow

shadow Senior Member

Si ceea ce recomand eu la toti cei care se plang de dureri de bas, pentru ca am patit si eu, ai grija ca amplificatorul sa fie dat suficient de tare incat sa nu ai tendinta sa tragi tare de corzi ca sa te auzi.

Ia o pauza totala pana trece durearea, altfel risti sa faci tendonita (carpal tunnel syndrome).

Ultima editare de un moderator: 9 Feb 2013
  7. notealbastre

va multumesc la toti pentru sfaturi..!!! e bine sa stim asa ceva,mai ales in cazul meu de incepator. mai nou cind incep durerile, trec la pana pina dispar.

8. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

Eu am patit cand am cantat pe un bass de imprumut...de obicei cantam cam doua ore, si de la un bass cu care nu ma inteleg ca pozitie si comoditate, mi s-a pus un carcel la antebrat langa tendoane, m-a paralizat vreo cateva minute din cauza durerii. E foarte important sa te intelegi bine cu instrumentul tau. BB-ul nu mi-a facut niciodata probleme de genul asta. BTB 556-le imi mai facea probleme din cauza greutatii, imi amortea umarul, insa am remediat cu doua curele, cate una pe fiecare umar.

9. Cod

Cod Senior Member

Oricare bassist din lumea asta iti va spune ca mainile, la un moment dat, te vor durea... Cum spune colegul Florin de mai sus, trebuie sa fi-ti in deplina armonie tu si cu bassul tau(eventual regleaza-i inaltimea din curea); in rest cand te doare, te opresti, apoi reincepi... In timp mainile vor castiga rezistenta, dar doar cu exercitii peste exercitii.

10. gdr

gdr Senior Member

cum au mai spus si colegii mai sus, intai regleaza-ti din curea inaltimea bass-ului sa iti fie comod, gaseste-ti un echilibru intre mana stanga si mana dreapta ca si comoditate. Si foarte important, fa exercitii de incalzire a incheieturilor de FIECARE DATA inainte de cantat. Ba chiar, ai putea sa faci indiferent de canti sau nu, cateva exercitii zilnice. Nu iti ia mult timp, dar iti intaresc incheieturile, care la orice om, oricat de mare ar fi el, sunt in general mai fragile. Ca idee, poti incepe cu ceva de genul :

si poti sa mai cauti diferite exercitii pe net, cred ca si Florin postase cateva daca nu ma insel.

11. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Scuze, nu m-am putut abtine pt ca vad astfel de greseli din ce in ce mai des..... "fi-ti" nu se scrie cu cratima, mkay? :)

Toate bune,

Adi

12. notealbastre

multumesc pt sfaturi. mai nou nu mai sprijin degetul mare pe nici-o coarda sau doza si am observat ca pot exersa ore intregi fara a mai simti vre-o tensiune in zona tendoanelor. adevaru e ca dureaza putin timp pina te obijnuiesti si pina obtii un control,dar se pare ca metoda da roade in cazul meu.

13. Robert Munean

Robert Munean Senior Member Senior Member

@notealbastre: am observat ca folosesti "î" in loc de "â" si mi-am imaginat ca esti un critic dur al schimbarilor survenite gramaticii, dar se pare ca m-am inselat amarnic.

In general, x-bass-istii vorbesc si scriu bine limba romana. Te rog sa ai mare grija, pentru a ne putea intelege cat mai bine.

Va rog sa nu considerati acest post o aroganta, dar cum a spus si Zamolxed, nu are rost sa ne mai abtinem si e mai bine sa ne corectam/sfatuim. Nu trebuie sa se supere nimeni, trebuie luat ca un sfat prietenesc!

Continuam lectia de gramatica:

- "nici-o" - incorect; corect - "nicio" (DOOM) sau "nici o"

- "vre-o" - incorect; corect - "vreo"

- "adevaru" se scrie numai articulat: "adevarul"

- "obijnuiesti" - incorect; corect - "obisnuiesti"

- dupa "." se incepe cu litera mare, mereu!

Daca am gresit ceva, va rog sa ma corectati.

Ultima editare de un moderator: 26 Feb 2013
  14. Cod

Cod Senior Member

Nice :) )

15. notealbastre

imi pare rau daca deranjez prea mult cu gramatica,dar fac eforturi foarte mari sa inteleg si sa scriu in limba romina, nu sunt de nationalitate romana asa ca imi este foarte greu..putina rabdare

16. notealbastre

jato chirch ina pristinas zodrac demos laborbinos desebust.!!!!! Nagot laster misuss besdoras BOBBYS. Roters det omesona "roterstaded" ..pristinas defroga misol.!!!!!!! BOBBYs

17. gdr

gdr Senior Member

scuza-ma ca intreb, dar in ce limba e asta?

Distribuie pagina asta