Exercitii pentru degete...

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de DKWraith, 21 Dec 2012.

1. DKWraith

DKWraith Member

Salutare!

Ar putea sa-mi recomande cineva niste exercitii pentru digitatie? Ca sa ma fac mai inteles, am avut un accident moto in vara si mi-am facut umarul stang praf, dubla fractura de clavicula, iar la ceva timp dupa operatie am constatat ca nu mai pot sa tin ritmul nici macar cu pana. Se pare ca sunt nevoit s-o iau de la 0 cu invatatul asa ca apreciez orice sfat.

P.S. sunt stangaci.

2. George M.

George M. Fara Zahar Senior Member

Mai intai exercitii de recuperare motorie, sa reusesti sa faci miscarile uzuale, ca inainte de accident. Pe urma exersezi tehnica de bas.

3. DKWraith

DKWraith Member

Exercitii de recuperare fac mai tot timpul, sunt recuperat in proportie de 95%, ce ma deranjeaza este faptul ca nu pot sa sincronizez actiunile mainilor si pierd tempo-ul dupa 2-3 masuri. Este al dracului de frustrant cand stiu ce trebuie sa iasa si nu se intampla, momentan nici dupa metronom nu pot sa tin ritmul.

4. George M.

George M. Fara Zahar Senior Member

Atunci, exerseaza ca si cum ieri ai vazut prima data o chitara bas, de a zero, cu rabdare, metronom, o singura nota, optimi, patrimi, cu pana, cu degetele, iei corzile pe rand, mai multe note, ciupeste alternativ - mediu - index - mediu - index.

5. DKWraith

DKWraith Member

Salut. Intre timp am gasit sursa generatoare de neplaceri, s-a rupt placa ce fixata clavicula. Acum am inceput catinel-catinel sa mai fac exercitii, dar nu prea mult pentru ca inca mai am terminatii nervoase lezate in zona umarului. Pentru mine este un adevarat triumf ca am reusit sa tin cateva masuri pe chitara. :D Metoda care mi s-a parut cea mai usoara a fost sa exersez incet vechile compozitii, deh, p-alea le stiu cel mai bine. :D

6. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Ia-o usor Cristi, iti doresc mult succes!

7. DrumNBass

DrumNBass Senior Member

Am o carte , '' Bass Fitness'' exact pe tema asta. Da-mi emailul si ti-o dau PDF.

8. DKWraith

DKWraith Member

'eh, a mai trecut ceva timp, am mai facut ceva "gimnastica" pe bass, sunt cam la nivel de incepator cu digitatia la mana stanga. Pe viitor sper sa-mi fac mai mult timp pentru instrumente si sa umplu golul lasat de lipsa de zdranganeala.

Se pare ca trebuie sa incep sa iau Lecitina, de cand cu accidentul uit foarte repede. Asa ca cei care aveti si pasiunea motoarelor, aveti grija la cazaturi, eu am realizat cam tarziu ca am dat si cu casca de asfalt...

Ultima editare de un moderator: 24 Dec 2013
  9. DKWraith

DKWraith Member

A trecut ceva vreme, progrese mai deloc, bass-ul va ramane o placere personala dupa urmatoarea operatie. Cand va veni vremea o sa vad daca agat bass-ul in cui sau o s-o iau de la capat.

10. 13 Todesengel

13 Todesengel Junior Member

Omule , vino repede inapoi !

11. DKWraith

DKWraith Member

Update: reusesc sa tin masura cam 3-4 minute. De la anu' vreau sa ma apuc de un "proiect" minimalist gen Ufomammut, trebuie doar sa gasesc un program de inregistrare multitrack, ca pentru prosti, si sa inregistrez toate ideile, bune sau proaste, pe post de metoda de memorare.

Si cum sonorizari nu mai fac, ma pot folosi linistit de echipament in barlogul propriu.

Ultima editare de un moderator: 20 Dec 2015
  12. Florin Barbu

Ce s-a intamplat, frate, cand ai avut accidentul? Te putem ajuta cu ceva?

13. DKWraith

DKWraith Member

Accidentul a fost pe 16.08.2012, dar am avut dubla fractura de clavicula cu dispersie de tesut osos in muschi, cu alte cuvinte clavicula s-a spart. Cireasa de pe tort o reprezinta faptul ca am avut si fractura de omoplat care nu s-a vazut la radiografii. Acum sunt recuperat in proportie de aproape 98%, mai putin digitatia, care inca are de suferit in urma lezarii unor nervi. Din ce am discutat cu doctorul care m-a operat, mai mult de atat nu se poate, restul tine de vointa proprie. In rest, m-am reapucat de munca, de motociclit, etc.

14. Florin Barbu

Sper ca esti mult mai bine acum.
    Ai probleme sa coordonezi sau sa apesi cu mana stanga?
    E un mic truc tehnic, care poate ajuta. Tendinta, in special a incepatorilor este sa apese coarda folosindu-se de forta din degete. Este greu, sloppy si ineficient.
    Poti avea forta mai mare, folosind anatomia degetelor, si intreaga forta a bratului.
    Imagineaza-ti ca vrei sa te agati cu mainile de tocul de la usa. Vei tine palma dreapta, incheietura mainii dreapta, si degetele perfect curbate inapoi. Daca intinzi putin degetele, cazi, muschii singuri nu te pot sustine. Structura osoasa a degetelor insa da.
    Tine mana cu palma in sus, si indoaie degetele, ca si cum ai vrea sa iti controlezi unghiile. Exact asa cum e, pune-o pe bass. Lasa degetul mare in aer, nu il pune pe gat. Alege un deget cu care vrei sa "apesi", si trage se cot in spate. Misca incet, rotund incheietura, ca si cum ai canta la fretless, sa simti bine contactul pe coarda, si tregi la degetul urmator. Nice and slow.
    In teorie, tensiunea din degete/ incheietura trebuie sa fie aproape zero. Sper ca ajuta... Vrei sa fac un clip?

15. DKWraith

DKWraith Member

Multzam fain de pont, o sa-l incerc! La coordonare este problema, uneori nuu reusesc sa sincronizez actiunile.
    Am revenit cu forte ''proaspete'' dupa o intrunire cu vechi prieteni bass-isti, si cum pofta vine mancand m-am reapucat de exercitii pe bass si chitara.
    Sper doar sa reusesc sa gasesc mai mult timp pentru exercitii, prin prisma noului job din mai pana in octombrie nu am timp nici sa respir. o_O

dupa 20 de ani.jpg

Ultima editare: 5 Ian 2017
    Florin Buga și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  16. DKWraith

DKWraith Member

La insistentele unor prieteni mi-am achizitionat un bass acustic Ibanez PCBE12-OPN, si constat ca trebuie sa lucrez mult pe partea de ''feeling''. Astfel, pofta vine mancand.

Distribuie pagina asta