Feedback pentru Analog Sound (Gabriel Tudoran)

Discuție în 'Feedback - Discutii despre scule din Bazar (www.ba' creată de Andrei Zamfir, 10 Mar 2013.

1. Andrei Zamfir

Andrei Zamfir Fender Club Owner

Nu stiam unde sa postez, asa ca am facut-o aici. Daca nu e bine, rog un admin sa-l mute unde trebuie cu scuzele de rigoare! :D

Nu credeam ca se poate ajunge la situatii de genul acesta cu Gabi, dar se pare ca orice este posibil.

Mi-am comandat la Gabi acum 2 ani un preamp pe lampa de bass. Toate bune si frumoase pana vineri, 29 februarie, cand pedala nu mai functiona. I-am dat telefon lui Gabi pentru a stabili o intalnire sa vada ce are si acesta a zis sa-l sun luni sau marti (in conditiile in care vineri, 9 martie, aveam concert si voiam sa o folosesc). Il sun luni, imi zice sa-l sun in urmatoarele zile. Miercuri, joi si vineri, de negasit! Am sunat ca nesatulu' si cred ca l-am apelat de peste 50 de ori (si de pe 2 telefoane). In continuare, pedala nu este folosibila... Stie cineva, ceva de omul asta?

2. Blues_man_mike

Blues_man_mike Senior Member

Da suna a Gabi. Si eu am avut o experienta cu el de genul... Acum un an am vrut sa comand un preamp la el dar nu a mai fost cazul. Dupa care, la interval de 2 luni l-am sunat din nou sa facem totusi preamp-ul. A zis ca ne vedem, sa il sun luni.... 3 Saptamani l-am sunat si era de negasit... Dar asta nu schimba faptul ca face niste lucruri bestiale de bass;)

3. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Andrei, relaxeaza-te putin.

IN primul rand ai cumparat o pedala acum 2 ani. Daca ma intrebi pe mine, cam asta este viata unor pedale din ziua de azi, si asta cred ca e din cauza unor piese/componente ce nu tin de X say Y producator de efecte. De ex, la o pedala de la Gabi mi s-a dus un switch f repede... asta e, rahaturile astea de switchuri mai dau rateuri, imagineaza-ti ca Gabi cumpara en gros astfel de componente.

cat despre perioada de 2 ani de care vorbesc, ei bine un reverb de la Electroharmonix a murit subit si l-am aruncat, contrabasul meu electric s-a stricat dupa 2 ani de acum trebuie sa ii caut doza & shit... deci se mai intampla.

Acum, din pacate , Gabi nu se mai ocupa de jobul asta, asa cum a facut-o pana acum. De ceva timp a cam renuntat, stiu ca a si fost plecat din tara o buna perioada de timp. Inteleg ca aveai concert si ai ramas in aer, dar repet, se intampla... eu am patit-o in TIMPUL COncertului, statia mea Gallien-Krueger a murit dupa aproape 3 ani. Punct. Asta nu inseamna ca trebuie sa arunc cu cuvinte grele peste tot pentru acest tip de necaz.

Cum ziceam, din pacate acum ca Gabi s-a cam retras, pedalele noastre vor fi mai dificil de reparat, indiferent de brand.

O seara buna

4. zan

zan Monsignor Member Senior Member

Adi, te rog nu mai arunca pedale ca mi se rupe inima. Tot ce se strica si nu mai vrei prin pedalier, poti sa-mi trimiti mie si daca stau ca bibelou restul vietii... dar poate le si repar daca nu e vorba de microcontrollere si dsp-uri prajite. Deobicei la o pedala se strica partile mecanice. Footswitch-urile cu precadere (am vazut pana si la Tech21). Dupa care jack-ul de alimentare (am schimbat vreo 3). Dar se strica si jack-uri intrare/iesire, se mai "dezlipesc" fire etc. etc. etc. Partea electrica, daca e bine facuta tine o vesnicie, chiar si in ziua de azi.

Preamplificatoare pe lampa - stiu ca lampile de preamp functionand la voltaje mai mici au timpi de viata aproape la fel de mari cu a tranzistorilor, dar totusi, se pot arde si ele. La fel si transformatorul, daca e onboard.

Oricum, am auzit ca sunt destui care nu raspund la telefon cu zilele in Bucuresti, dar sunt mult mai multi capabili sa repare. Recomand sa deschizi un post pe RGC, sigur vei da peste cineva capabil (cred ca pot recomanda si eu pe cineva).

... Adi! Nu mai arunca pedale!

5. emyllbass

emyllbass Senior Member

andrei,in cazul asta adi are dreptate.fara suparare

6. Adrian Ciuplea

Am aruncat-o in sensul ca i-am dat-o lui Gabi sa faca ce vrea cu ea. Reverbul era ireparabil, si m-am gandit ca poate foloseste cutia si jack-urile daca are nevoie.

aaa, si mi s-a stricat si sans-ampul. Cei drept a trait mult mai mult de 2 ani, insa switchul este unul special lipit direct pe placa. In clipa in care s-a stricat, e cam ADIO sansamp. Componentele sunt in asa fel montate in interior incat scoti placa, dar e extrem de dificil de pus la loc, pentru ca ea se lipeste in pinii celor 4 mufe de jack + speakon. Deci e isterie, acum tin SA doar ptr iesire de linie in caz ca raman fara amp in concert, insa nu il mai pot activa :(

sa mai dau 200 eur pe inca unul? naahhhh

Ultima editare de un moderator: 11 Mar 2013
  7. AnalogSound

AnalogSound Guest

Imi pare rau ca nu am vazut acest topic ceva mai devreme (se pare ca telefonul meu este ceva mai destept decat laptopul). O sa incerc sa o iau punctual cu raspunsurile pentru ceea ce s-a discutat pe aici, stiu ca este un topic vechi dar prefer sa dau niste raspunsuri mai tarziu decat niciodata.

Asa cum Adi a intuit am fost plecat foarte mult timp din tara (se pare, asa cum am spus si pe RGC, ca odata la cativa ani se intampla cate ceva si atunci trebuie sa rup legaturile cu lumea exterioara). In ceea ce il priveste pe Andrei, da intradevar nu a dat de mine o buna perioada de vreme (nu cred ca se poate pune in discutie aici calitatea lucrurlui cumparat de la mine, avand in vedere ca a functionat fara greseala timp de 2 ani de zile - cel mai probabil la momentul acesta este de vina tubul). O mica completare catre Zan, tuburile de preamp nu functioneaza la voltaje mai mici (au in anod tot 350V) insa nu se uzeaza din urmatorul motiv - nu debiteaza curent pe impedante mici, tubul din pedala este alimentat la 350V printr-un SMPS care ridica tensiunea de la 12V la 350V (i-am pus in vedere ca, probabil odata la 2-3 ani tubul trebuie schimbat, nu din cauza de uzura fizica, ci, ca majoritatea tuburilor care functioneaza in amplificatoare, sunt supuse uzurilor mecanice datorate vibratiilor ce le suporta in regimul de functionare. Acum revenid la pedala lui Andrei, nu ma absolv de vina de disparitie, dar i-am raspuns intr-un topic pe RGC acum 2 saptamani in urma ( http://forums.rgc.ro/topic/30634-servicii-construiesc-la-comanda-pedale-stomp-box-si-amplificatoare-cu-tuburi/page__view__findpost__p__833363 acesta este linkul) in care i-am explicat pe larg problema si l-am invitat sa stabilim de comun acord o ora si o zi in care ne putem intalini sa remediem problema cu pedala de bas - inca astept si propunerea ramane valabila pe perioada nedeterminata in limita timpului de care dispun. Inca odata imi cer scuze pentru situatia creeata.

Acum vis a vis de ceea ce a scris Mike: Treaba este putintel mai complicata de atat. Intradevar am vorbit destul de mult la telefon, am stabilit niste linii mari de proiect (care s-a schimbat de vreo 4-5 ori) am ajuns la un punct de echilibru, am dat un pret (o sa il si postez pentru ca nu imi este rusine: 1200RON pentru un preamp cu 2 canale(daca nu ma insel) cu tub, int-o carcasa de 19inch 1U, cu o fata de aluminiu lustruit taiat la laser, cu vumetru analog si cu ferestre pentru a se veadea tuburile - sper ca mi-am adus aminte destul de bine) si am spus ok, dar pentru tot ce doresti imi trebuie un avans deoarece.... este putin cam multa cheltuiala si putin cam mult custom ca sa pot suporta din banii proprii, a ramas ca ne auzim la telefon, cand am fost sunat urmatoarea data, la foarte mult timp distanta (si aici ma refer >4-5 saptamani) eram deja plecat - am relatat acest lucru doar pentru a intelege urmatorul fapt: NU imi refuz clientii, nu am facut-o niciodata si nici nu am de gand sa incep.

Aceste lucruri fiind spuse, Analog Sound este back in business pentru cine doreste, iar pedalele vor fi mai usor de reparat acum (indiferent de brand) @ Adi ;) ;)

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

8. Adrian Ciuplea

Deci te-a adus Moșul inapoi. Bun așa, bine ai revenit

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

9. Nishimura

Nishimura Member

Un distors sau fuzz cu blend controlabil se poate?

10. AnalogSound

AnalogSound Guest

Salut,

ti-am dat un PM pentru a mentine topicul acesta curat si cu subiectul original. Multumesc frumos.

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Analog Sound

11. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Un topic de feedback este util, fiecare alege sa luceze sau nu mai departe cu Gabriel, insa va rog pastrati limbajul de mahala pentru alte forumuri. De asemenea, acuzatii gen udentitati multiple etc, ar fi bine sa le faceti cu probe concrete.

12. 6stringed

6stringed Junior Member

Un topic de feedback ar trebui sa contina si pareri negative . Intentia mea nu este sa acuz pe nimeni de nimic . Si as dori sa ramana precizat ca nu eu sunt cel care a folosit limbaj de mahala .

13. AnalogSound

AnalogSound Guest

Asa este, dar de aici la acuzatii de acest gen este o cale foarte foarte lunga. Iar domnul Gabriel Tudor exista in carne si oase, este un domn din Sibiu daca nu ma inseala memoria, care de altfel a fost si ... nemultumit de serviciile pe care le-am prestat catre domnia sa... asa ca incerc sa inteleg de unde pana unde afirmatia scrisa de tine (care a fost stearsa intre timp). Lasand deoparte faptul ca nu imi aduc aminte sa te fi avut de client sau sa fi cumparat ceva de la mine... avand in vedere ca identitatea mea nu este ascunsa in spatele unei tastaturi si unui display te invit sa imi spui de ce sevicii ai fost nemultumit personal, nu ce ai auzit din folclor.

Asta una la mana, vis a vis de contul meu de... youtube... pot spune ca am acelasi cont de gmail (care mai nou este asociat si cu youtube) de mai bine de 5 ani... si unde am postat videouri cu caracter personal, inclusiv cu fatza mea. Vis a vis de identitatea mea pe celelalte forumuri, iti pot spune ca am conturi pe toate siturile mari de DIY unde sunt cotat extrem de bine (daca imi cunosti contul atunci sunt sigur ca poti face o mica verificare) ... iar vis a vis de contul de pe TGP... cred ca ultima data cand l-am folosit a fost acum 2 saptamani cand am citit un post al partenerului si prietenului cu care desfasor mai nou aceasta activitate ... asta dupa ce a fost inactiv mai bine de 1 an de zile.

Deci postul tau, nu a facut decat sa imi puna sincere semne de intrebare asupra faptului ca stii despre cine este vorba.

Cu respect,

Gabriel Tudoran

Ultima editare: 10 Ian 2015
  14. 6stringed

6stringed Junior Member

Daca asa este inseamna ca este foarte bine !

Identitatea oricui de pe internet poate fi ascunsa in spatele unei tastaturi si a unui display .

De asemenea imi rezerv dreptul de a refuza invitatia .

15. AnalogSound

AnalogSound Guest

Fiecare este indreptatit sa faca ce doreste... dar cred ca atitudinea afisata de tine ... vorbeste de la sine vis a vis de caracter. Oricum din punctul meu de vedere aceasta discutie este "foarte" incheiata.

Cu respect,

The real Slim... pardon Gabriel Tudoran

PS: Uite de ex. acesta sunt eu la mine in atelier ... video pus pe "canalul" meu de youtube

[video=youtube;5Q4iaGWBcK0]

16. 6stringed

6stringed Junior Member

Iarasi limbaj de mahala .

17. AnalogSound

AnalogSound Guest

Cum spui tu...

18. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Bineinteles, dar rezuma-te la fapte. Criticam sau laudam SERVICIILE unui om, si capacitatea lui de a servi clientii, nu atacam omul in sine... Nu a sters nimeni feedbackul negativ.

19. AnalogSound

AnalogSound Guest

@Florin: asta nu inteleg... feedback negativ pentru ce?! Nu a cumparat de la mine nimic, nu i-am prestat nici un serviciu, ok imi dai feedback negativ pentru ca nu iti place fata mea?! In regula nu am nici o problema cu aceasta abordare, dar nici macar asta nu a fost, s-a legat de faptul ca am "identitati fictive" si lucruri asemenea... chiar suntem la gradinita?!

Accept in continuare un feedback negativ, dar sa se comunice pentru ce, daca am impresia prin regulament se si specifica acest lucru, ceea ce a scris nu are nici un fel de noima. Poate gresesc eu ... dar, totusi cred ca nu.

In continuare intreb, pentru ce servicii sau produse a lasat un feedback negativ.

Cu respect,

Gabriel Tudoran

20. 6stringed

6stringed Junior Member

Florin te rog sa ai o reactie la modul de a vorbi afisat in postarea de mai sus .

Reactia mea a avut legatura ca modul general de a se acoperi reactiile negative in acest topic , interventiile tale le consider foarte oportune .

In rest ... poate .

Distribuie pagina asta