Foarte Important!!! Articulare. Legato Vs Non-legato Vs Staccato

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 3 Oct 2016.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Poate cea mai faina intrebare pe care am auzit-o de la un bassist la o bere suna cam asa:
    "De ce la mine nu suna ca la "aia"?"
    Adica inveti cantecele, stii perfect toate notele, canti ritmic, ataci frumos, dar ceva lipseste, groove-ul nu este tocmai "ala"!

Sunt mai multe aspecte, dar m-am gandit sa fac un filmulet cu aspectul care cred eu ca este cel mai important:
    Articularea notelor!

Notele se pot canta in trei feluri: Legato, Staccato si Non-Legato
    De cele mai multe ori acest lucru nu este marcat in partituri, se mai noteaza un legato sau staccato ocazional, dar este absolut necesar sa asculti si sa incerci sa iti dai seama cum articuleaza.
    Cum faci asta? Cantad cu gura linia de bass.
    Daca este baaabaaabaaaabaaabaaa - este legato
    bam bam bam bam ... - este non-legato
    ta' ta' ta' ta'.... este staccato.

De cele mai multe ori se combina cele trei feluri de articulare intr-o linie de bass, asa ca este bine sa canti cu gura Ta' Ta Ta Ta Ta Ta Ta BaaaaTa Ta Ta Ta... si asa mai departe, apoi sa incerci sa copiezi cu bassul :)
    Dar inaine de toate trebuie sa le studiezi separat, si sa poti "livra" la cerere oricare mod de articulare.

TIP: - Este o idee buna sa studiezi game, moduri, si orice linie de bass trecant prin cele trei moduri de articulare, sa vezi orice pasaj din trei puncte de vedere. Este un antrenament excelent!

Succes!

2. Florin Barbu

Daca vreti haideti sa ne jucam, inregistrati o mica linie de bass cantand consecutiv legato staccato si non-legato.
    Cine se baga?
    :)

3. Osama

Osama Dereglat

Ma bag eu.
    O sa postez mai spre dupamasa.

Florin Barbu apreciază asta.
  4. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

vin si eu...

Adrian Ciuplea și Florin Barbu apreciază asta.
  5. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Pentru cine doreste partitura liniei pe care Forin a cantat-o la finalul video-ului. :)
    screenshot.png

6. Florin Barbu

Haideti sa intram putin in detalii :)

7. Osama

Osama Dereglat

Cum ziceam am intarziat, scuze, chiar astept niste critici.

P.S. Stiu ca am o fata doar buna de meme-uri dar va rog, nu.

Vali Stoica și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  8. Gagyi József

in acest video cant linia de bass in cele trei moduri Legato Nonlegato Staccato

Vali Stoica și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  9. Florin Barbu

Foarte bine, incearca staccato mult mai scurt!

10. Gagyi József

Am o nelamurire cu acest legato. Dupa cunostintele mele un legato inseamna ca acele note care sunt legate sa nu aibe un atac separat, adicacu atacul primului nota se canta si celealte. Daca sunt legate doua note de acelasi fel ( Do legat cu Do) se mareste durata primului nota cu celui de al doilea. Daca sunt legate trei note diferite ( do, re, mi) aceasta se canta cu atacul primului nota fara sa dam un atac separat la re si mi. Instrumentisti cu suflat canta cele trei note cu aceasi suflu, cei cu arcusi fara sa-si schimbe directia arcusului.
    Cea ce numim noi aici legato de fapt sunt note lungi care in partituri sunt marcate cu un semicerc in jos avand un punc de desubt, puse deasupra sau de desubtul notei respective.
    Sigur la ghitara si la bass acest aspect e putin delicat.

Ultima editare: 18 Oct 2016
  11. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

da, sunt 2 concepte diferite

1- legato de durata... exact cum spui tu, cand legi 2 patrimi si le canti ca pe o doime.

2- legato de expresie/interpretare - atunci cand canti o serie de note fara pauze intre ele, foarte fluent. In partitura se arata de obice cu un legato lung care acopera o fraza intreaga. Cei cu arcus pot canta toate notele dintr-un singur arcus.

Ti-am raspuns la intrebare?

Florin Barbu și Tudor Lupascu apreciază asta.
  12. Gagyi József

da... multumesc

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  13.  
  14. Osama

Osama Dereglat

Wow, tocmai ce am redescoperit topic-ul asta, ma uit cat am progresat fata de ziua in care am facut video-ul.

Toata treaba asta m-a ajutat atat de mult si stand si analizand putin ultimul an imi dau seama ca am invatat sa stau mult mai bine pe locul meu intr-un context muzical.

Asta a avut ca side-effect si ajutarea creeri unei baze teoretice de care ma bucur tare mult in ziua de azi si pe care incerc sa o dezvolt constant.

Also, am rezolvat tensiunea din linia aia intr-un fel asa plicticos.

Multumesc inca odata Flo!

Florin Barbu apreciază asta.

Distribuie pagina asta