Folosirea Degetului 4

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Sergiu Weisz, 26 Apr 2014.

1. Sergiu Weisz

Sergiu Weisz Junior Member

Salut, am observat ceva urmarind tehnica basistilor mei favoriti si comparand-o cu a mea; ei folosesc degetul 3 pentru fretul 3 intre-timp ce eu folosesc degetul 4 pentru fretul 3.

Considerati ca asta este o greseala si daca da, cum imi recomandati sa o remediez ?

2. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Nu e o greseala. E chiar recomandat din punct de vedere bio-mecanic. Asta daca vorbim doar de fret-urile 1-5. De la 6 e de preferat "degetul si fret-ul". Dar asta-i teoria...practic tre' sa gasesti care varianta este mai comoda pentru tine. Insa pentru a vedea ce-i mai comod trebuie sa le poti face pe ambele ;)

3. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Salut, nu e nici o greseala. Folosirea degetului potrivit o dicteaza pasajul muzical pe care il ai de cantat.

Eu personal cant foarte des cu deg 4 in loc de 3 chiar si in pozitii inalte, pentru ca permite mainii sa stea intr-o pozitie compacta si relaxata. Bineinteles, daca am nevoie de 1 deget/tasta imediat ma adaptez.

Daca te uiti cu atenti in acest video , vei observa fooarte des ca folosesc 4 in loc de 3.

Check it out

4. Sergiu Weisz

Sergiu Weisz Junior Member

Va multumesc pentru raspunsuri. Am observat ca atunci cand incerc sa cant cu degetul 3 pe tasta 3 tin degetul mic incovoiat, lucru care este deranjat fiindca am degete lungi.

5. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

da, degetul mic e mai dificil de stapanit.

Distribuie pagina asta