Hhhhheeeeeeelllppppppppp!!!!!!!!

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de archangel, 15 Iun 2013.

1. archangel

archangel Junior Member

Am nevoie urgent de tab la "No woman no cry" a luI Bob Marley!!!!

Nu am gasit nicaieri un tab care sa fie bun in totalitate!

Multumesc anticipat!

2. Mihai Rosian

Mihai Rosian Senior Member Senior Member

n-ai încercat să asculți piesa de atâtea ori încât să știi unde să pui degetele? mai ales că nu-i grea deloc

3. shadow

shadow Senior Member

Eu ma mai uit pe bigbasstabs.com

4. emyllbass

emyllbass Senior Member

salutare cristi.scuze ca ma bag dar e spre binele tau.eu raman MASCA de ce spui. tabulatura la ; "No woman no cry" a luI Bob Marley!!!!. sa-ti explic si de ce spun asta.voi cei mai tineri sa zic asa, invatati alte chestii la bas in loc sa mergeti sa invatati sa va scoateti singuri basurile.nu tabulaturi.notele.e pacat ca spun asta poate.nu vreau sa jicnesc pe nimeni.dar sunt atati basisti buni aici pe xbass care ti-ar putea preda.sa inveti ce trebuie incat la timpul respectiv vei reusi sa scoti singur un bass.fara te gandesti la tabulaturi.nici nu cred ca gasesti.pt. ca e foarte simpla.incearca sa gasesti un profesor sa-ti arate anumite chestii si nu vei regreta.

5. Mihai Rosian

în momentul ăsta mi-aș dori să fiu Admin pe forum și să pot să-ți dau cele mai multe puncte de reputation. în schimb, pot doar să îți mulțumesc eu pentru sfatul pentru Cristi.

muzică înainte de bas! :D

6. shadow

shadow Senior Member

Eu am observat ca toti instrumentistii de muzica clasica canta cu partitura in fata.

Dar basistii sunt probabil mult mai buni decat instrumentistii de muzica clasica si trebuie sa scoata totul dupa ureche...

Daca am de invatat 8 piese in 2 zile pentru o proba sau un concert, avand si serviciu si alte activitati, bineinteles ca o sa ma uit pe tabulaturi ca sa ma ajute sa invat piesa.

Chiar daca pot sa o scot dupa ureche, daca folosind tabulatura castig timp, timpul fiind o problema pentru mine, o sa folosesc tabulatura.

Oricum sansele sa gasesti o tabulatura 100% corecta sunt aproape inexistente, asa ca pana la urma tot de tine depinde sa scoti piesa bine.

7. Mihai Rosian

@shadow, în 90% din cazuri, aud o piesă și a doua oară pot să o cânt fără să-ți dai seama că nu am experiență cu ea. nu 1:1 linia de bas, dar ”blended” cu trupa. dacă de-atunci asculta piesa, știa ce să facă la bass :)

puțin dicteu, puțină armonie, nu strică niciunui ”muzician”.

instrumentiștii de muzică clasică își știu partiturile pe de rost. întreabă-i doar. stativele și hârtiile sunt de ghidaj, nu de ținut ochii ocupați.

LE: nu sunt lăutar, deși nu am studii atestate în muzică. și eu știu am de cântat 1:1 cu originalele (mai rar, întrucât band-ul nostru cântă cam întotdeauna altfe), știu să citesc o partitură, un tab, dar dacă se stinge lumina, ce te faci? :) )

Ultima editare de un moderator: 26 Iun 2013
  8. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

In ultima vreme tot se fac hibrizi de partituri-tabulaturi. Desi sunt fanul tabulaturilor, daca vrei sa intelegi o lucrare cat de cat mai complexa unde exista sincope, unde sunt masuri compuse, unde unele note au particularitati de interpretare, tabulatura nu te ajuta prea mult. Eu in general imi iau baza din tabulatura si detaliile din partitura.

PS: E super fain sa poti canta dupa partitura..dar daca prestatia ta scenica include dat din cap, sarit si cantatul in fum si intuneric...e mai putin probabil sa poti respecta ce-i acolo;)).

9. Mihai Rosian

și atunci concluzia e (cel puțin în dreptul meu): când ai o linie fixă, bagă mare și învaț-o pe de rost :) apoi poți să dai și din cap și picioare și din fum :) )

10. Tudor Lupascu

11. emyllbass

emyllbass Senior Member

cristi sper ca nu ai luat-o in nume de rau.mie sincer mi-ar place sa aud ca ai scos linia de bass fara tabulatura.in finaltu decizi cum si in ce fel iti scoti piesele.poate sunt eu demodat.sper sa reusesti sa faci rost de tabulatura pana la urma.bafta amice

12. shadow

shadow Senior Member

In primul rand eu nu iau de bun cand cineva se lauda ca poate sa cante o piesa din prima dupa ureche, din doua motive: 1) Oricine se poate lauda cu orice, dar in lipsa demonstratiei ramane doar o vorba; 2) Unele linii de bas sunt foarte usoare, altele sunt foarte complicate. Probabil ca oricine poate scoate Stand by Me dupa o singura auditie, dar vreau sa vad cine canta Portrait of Tracy dupa prima auditie.

Apoi eu nu ma refeream la cantatul live dupa tabulatura, lucru care ar fi si impractic pentru ca o tabulatura nu are detaliile unei partituri cum ar fi durata notelor, intensitatea, etc.

Ma refeream la ceea ce a zis si Aurelian Lupul, anume ca poti folosi o tabulatura ca baza pentru studiu cat timp inveti piesa. Dupa ce ai invatat-o, n-ai decat sa o canti pe intuneric dand din cap si sarind in sus.

13. Mihai Rosian

de ce compari cele două piese? dacă citeai mai atent, vedeai ce vreau să zic.

hai, că vă las pe voi cei cu vechime pe forum, ca să vă dați cu părerea. Cristi: ascultă muzică și învață teorie. apoi le dai băieților dreptate.

14. Tudor Lupascu

He he...era si Cristi la prima postare pe forum si noi probabil l-am facut sa se lase de muzica:)). Ca sa concluzionam dezbaterea intr-o maniera mai "spirituala": daca nu si-ar avea rostul-nu ar exista. Cele 3 modalitati de studiere (ureche, partitura si tab) sunt valide dar au functii diferite. :)

15. Mihai Rosian

shadow, cât de des ai auzit la radio sau oriunde altundeva să zicem.. piesa lui "Mraz - i'm yours" ? ai ști ce să faci cu basul în brațe la piesa aia prima oară când trebuie s-o cânți?

no, exactly my point.

16. shadow

shadow Senior Member

Piesa nu pare grea, cu toate astea nu garantez ca as putea sa o cant din prima.

Ca nivel de tehnica, pot sa cant piese de la Led Zeppelin, exemplu aici: https://www.facebook.com/photo.php?v=10201282900699645

Merg si la jam-uri unde cant in timp real si in principal dupa ureche, pentru ca fara ochelari efectiv nu vad ce acorduri iau chitaristii.

La nivelul meu, mediu sa zicem, imi este foarte util sa folosesc tabulaturi pentru ca ma ajuta sa fac treaba.

17. emyllbass

emyllbass Senior Member

bafta baieti la cantat.

Distribuie pagina asta