Intrebari De La Incepatori: Cel Mai Sigur Mod De A Incepe

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Adrian Ciuplea, 13 Iun 2016.

1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

==> Te simti ca un outsider si nu vrei sa irosesti timpul nimanui cu intrebari “ridicol de usoare”?

==> Ai dubii ca intrebarile tale merita sa fie puse?

==> Te feresti sa ceri ajutorul deoarece simti ca ai probleme de "entry level" si iti e teama sa nu fii luat la mișto?

==> Te simti jenat pentru ca probabil ar fi trebuit sa stii raspunsul dar nu poti gasi informatiile?

Esti in locul potrivit

Acest thread e un loc in care cei la inceput de drum se pot simti in siguranta. Poti posta aici intrebari basic, banale, de “entry level” care te fac sa zici “nu-mi vine sa cred ca chiar o sa intreb asta”, fara sa-ti fie teama de ce gandesc altii.

Nu exista intrebari proaste, asadar pune-o pe a ta aici, chiar acum.

Eu, impreuna cu Florin Barbu si intreaga comunitate iti vom raspunde si iti vom oferi ghidare si ajutor.

Tine minte: E un topic fara prejudecati, nasuri pe sus si ochi dati peste cap. Doar sfaturi, răspunsuri utile si sprijin pentru a te ajuta sa mergi mai departe.

Ultima editare: 13 Iun 2016
    Lazi Ardeljan și Gagyi József apreciază asta.
  2. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Eu as dori o lista de 10-20 de piese sa zicem asa un gen de "ever green" pe care un incepator se poate creste, atat tehnic cat si de a capata simtul bucuriei de a canta la bass, si care este un gen de cultura generala a bassistilor.
    In vrenurile trecute de demult nu erau cunoscute atatea formatii piese dar exista un repertoriu pe care orice muzician le putea canta.

Florin Barbu apreciază asta.
  3. mangdeath

mangdeath Junior Member

Am si eu o nelamurire in legatura cu palm muteu-l .. eu deobicei il fac pe griff cu mana stanga dar am vazut alte metode, moduri pe la altii cu dosul palmei drepte sau ceva de genu.. as vrea sa stiu cum e mai corect, precizez ca am cantat si cant doar cu degetele..

4. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Draguta idee! Eu as alege neaparat diferite genuri, nu ai cum sa intelegi bucuria de a canta la bass daca nu faci o linie funk sau disco, sau daca nu "apesi" un blues.
    As trece prin reggae, blues, funk, disco, Rock n Roll, Ac Dc, classic metuhl, Beatles, neaparat beatles, ceva latin, numai sa ai un gust din fiecare. Mici elemente din fiecare gen iti raman apoi in degete indiferent ce ai canta mai departe.
    AM o idee, hai sa punem fiecare cate o piesa! :)
    Timpuri Noi - Perfect

5. Florin Barbu

Salut George, te referi la mutingul corzilor - adica sa nu ai sunete in plus, sau la tehnica palm mute, prin care obtii sunete mai scurte si mai groase?

6. mangdeath

mangdeath Junior Member

Da doar la mutingul corzilor, inca sunt la inceput caci nu prea mi-am permis sa-mi acord timp si pt bass, dar incet incet mai las de-oparte oboseala de dupa servici si mai studiez :)

7. Florin Barbu

Ooook :)
    Chiar vorbeam cu Adi Ciuplea la telefon ieri, si imi zicea ca el isi indeamna studentii sa tina mana stanga cu degetele mai drepte, asftel ele ating corzile subtiri. Nu zice rau.
    Raspunsul este - cu ambele maini.
    Mana stanga opreste corzile subtiri, adica de sub coarda pe care o canti.
    Mana dreapta opreste corzile de deasupra corzii pe care o canti.
    La dreapta sunt doua tehnici.
    • Floating thumb - in care degetul mare vine cumva din fata corzilor, si astfel muteaza el toate corzile. Problema rezolvata!!! Asta este unul din marile avantaje ale acestei tehnici.
    • Fixed thumb - in care degetul mare sta pe doza. M-am uitat ce fac cand cant ca sa mutez.
    1. Cand cant pe coarda B, degetul mare sta pe doza
    2. Cand cant pe coarda E, degetul mare coboara pe coarda B si o opreste
    3. Cand cant pe coarda A, degetele care ciupesc se opresc in coarda E si o muteaza. Degetul mare este pe B
    4. Cand cant pe coarda D, degetele care ciupesc se opresc in coarda A si o muteaza. Pe E pun degetul mic. Pe B degetul mare
    5. Cand cant pe coarda G, degetul amre e pe B, degetul mic pe E, inelarul pe A, degetele care ciupesc opresc pe D.

CUm ti se pare? Daca vrei iti filmez.
      Adi Ciuplea a aratat intr-un clip tehnica lui care este foarte interesanta si ea, muta degetul mare din coarda in coarda.

Sorin Nedelcu, radu_g și mangdeath apreciază asta.
  8. Adrian Ciuplea

Salut

Pentru muting-ul corzilor cu mana dreapta (aia care ciupeste corzile) arunca o privire la video-ul asta. Asta e mana cu cele mai mari provocari.

Pt mana stanga, in general tot ce trebuie sa faci e sa o tii pe grif, si cu siguranta o sa tina niste corzi mutate.

Morphy, Andras, mangdeath și alți 3 apreciază asta.
  9. Adrian Ciuplea

E foarte important sa facem o astfel de lista. Cred ca cel mai important criteriu e ca piesele respective sa aiba in ele anumite concepte care apoi sa te ajute sa canti si alte piese.

De exemplu, folosesc piesa "Wicked Game" cu incepatorii pentru urmatoarele chestii:

- e foarte simplu de cantat cu mana stanga, asadar ei se pot concentra pe ritm. Notele sunt B - A - E - E
    - se invata o formula ritmica standard, ce se regaseste in mii de alte linii de bass
    - e genul de piesa unde ei au ocazia sa invete sa inumere corect, altfel rateaza acordurile... apare foarte des textul... "nu ma prind unde se schimba acordurile, stai sa mai ascult putin"
    - apare un prim efort de ear training
    - unul din acorduri e de 2 ori mai lung ca celelalte, asadar avem si o mica provocare dpdv al formei
    - e o balada foarte misto, in timp ce o studiezi poti sa-ti inviti gagica la dans...

O alta piesa super-utila pe care o folosesc des pentru studenti este "With Or Without You" de la U2

- are doar 4 note: D - A - B - G
    - Poate fi cantata cu corzi libere, sau cu note apasate pe grif :)
    - are schimburi de corzi, asadar incep primele provocari pentru mana dreapta
    - e numai buna pentru a incepe sa canti cu pana doar in jos
    - e perfecta pentru a invata sa numeri optimile. Da, doar 8 pentru fiecare nota.
    - are o forma simetrica si foarte simpla (aceleasi 4 note se repeta la infinit), asadar te poti concentra pe orice tip de exercitiu tehnico-ritmic pe care ti-l propui

Florin, ce crezi ca se poate extrage din "Perfect", in functie de nivelul basistului?

strat apreciază asta.
  10. mangdeath

mangdeath Junior Member

Am inteles, multumesc pt ajutor!

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  11. Florin Barbu

Maturitate.
    Cred ca este o idee buna sa iei linii simple de bass, sa depasesti repede dificultatile tehnice, si apoi sa inveti sa o canti matur :)
    Are note de lunimi diferite, note accentuate diferit, trebuie frazat foarte cursiv, impreuna cu vocea. Te invata sa canti acele note anticipate, ceea ce nu este usor la inceput.
    Asa cum a zis Gagyi, este o linie simpla si frumoasa prin care poti simti bucuria de a canta la bass, chiar daca esti incepator. Dupa ce o termini de lucrat insa, devii categoric un bassist mai matur.

12. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Bravo baieti. Bravo..... Multumesc:)

La vremea respectiva pentru mine a avut un impact major The beatles - obladi

Acesta piesa a miscat ceva prima data in mine:)

Ultima editare: 16 Iun 2016
  13. Andras

Andras New Member Supporting Member

Prima melodie pe care am reusit sa o invat eu a fost:

N-as putea sa zic cu ce exact m-a ajutat, dar e o melodie relativ simpla, perfecta pentru un incepator.
    Cand zic incepator, sper ca e de la sine inteles ca nu se invata din prima zi :D

14. Andrei Indricut

Andrei Indricut Junior Member

Exercitiu de anduranta si panaj:

La inceput ma durea mana de la atatea downstrokes, dar mi-a imbunatatit atat simtul optimilor cat si rezistenta la efort :)

Andrei Zamfir și Florin Barbu apreciază asta.
  15. Adrian Ciuplea

Off-topic, ce ton bestial are :)

Andrei Zamfir și Andrei Indricut apreciază asta.
  16. Osama

Osama Dereglat

Cand ma gandesc la o piesa pentru un incepator imi vin automat in minte cateva bassline-uri inconfundabile asa ca as spune ca
    "Stand by me" e o piesa care trebuie sa existe in repertoriul oricarui basist.
    Alta piesa care socot eu ca poate ajuta destul de mult ar fii "Stuck in the middle with you"

17. Andrei Zamfir

Andrei Zamfir Fender Club Owner

Duff is da shit!

Recomand mai multe piese GNR pentru niste groove-uri de rock. Da, groove-uri de rock. El si-a creat un stil unic, zic eu. Are si parti pe care le poti numi parti de Lead, are foarte mult cojones si cand canta mai soft, e unul din principalii idoli ai mei.

18. stefan_moraru

stefan_moraru Senior Member Senior Member

...studiază-l și pe Cliff Williams de la AC/DC. La el să vezi optimi la greu, numai downstroke.

Adrian Ciuplea apreciază asta.

Distribuie pagina asta