Invata Cum Sa Te Promovezi, De La Artisti De Top

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Adrian Ciuplea, 18 Oct 2016.

1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Soo, ieri am fost la concert Nik West. Daca nu o stii uita-te la clipul de mai jos ca sa intelegi despre cine vorbesc :)

In opinia mea, e o artista desavarsita, completa si complexa, un entertainer de exceptie si o basista absolut fulminanta. Am gasit undeva descrierea asta despre ea.

"Bassist/vocalist/producer/entreprenuer. Validated by Bootsy Collins, Prince, Steven Tyler, Lenny Kravitz, and George Clinton, NIK WEST is the future of funk. She's taking funk, rock, and true musicianship and bringing it to the commercial pop world of 2016."

Ok, ce legatura are Nik West cu promovarea si de ce am ales sa deschid subiectul asta cu ea? Ei bine, ea e o artista independenta ce si-a facut un nume foarte rezonant in lumea bass-ului si a stilului funk-pop-blues-rock.

Cu toate ca e la nivelul la care ar putea sa cante linistita in blugi si in tricoul cu care sta prin casa, ea nu o face. Duce orice aparitie la cel mai inalt nivel pe care il poate sustine , de la vestimentatia de scena, la filmarile cu telefonul pe care le urca pe YT, la pozele de pe FB, samd

E extrem de atenta la detalii, si am putut observa asta si la colegii ei de scena, care nu doar ca sunt mega-instrumentisti, insa fac echipa a naibii de buna si in ceea ce priveste show-ul pe scena. Au dansuri sincron, au momente bine gandite, coregrafie, aranjamente, tot ce trebuie.... nimic nu e la voia intamplarii :)

Si la fel ca ea, mai sunt multi altii ce ne confirma ca au "succes" si "altfel". Si cred ca tot ce fac acesti artisti putem invata sa facem si noi.

Secretul e sa ne dam seama de conceptele folosite si apoi sa le aplicam si pentru noi. Asa ca hai sa incepem sa invatam chiar acum!

Uite, vreau e sa te uiti la video-ul de mai sus cu Nik West si la descrierea ei si sa imi spui cel putin 3 observatii personale... ce simti ca iti atrage atentia cel mai mult? Ce te face sa privesti mai departe? Iti vine sa dai stop la video sau nu? Cum o percepi pe ea? de ce?

Start....

Tudor Lupascu și Adi Seven apreciază asta.
  2. Adi Seven

Adi Seven member

Eu sunt norocoasa ca am si fost acolo . Ceea ce am observat este ca ei nu doar vin si canta, unu la mana simt tot dar si fiecare miscare gestica e tot acolo in filmul lor, coregrafia sincron a fost tare de tot , plus coregrafia ei cu basul ! :))) like dancing with her man. Chiar daca au avut conditii nu tocmai bune au cantat de au rupt, poate inca o dovada ca mana e importanta in a suna bine. A interactionat cu publicul mult, cand au intrat direct energia lor s-a simtit , ( asta ca poate se intampla sa ai zile proaste ) . Erau un intreg , dedicati 100% , pe langa ca erau niste instrumentisti buni. Imbracamintea ! Tobarul si backing vocalista in tricouri fluorescente si ea stralucea efectiv ! Are stilul ei unic , parerea mea si asta e foarte tare sa te regasesi si sa te transpui sincer in fata unui public. Poate insemna si curaj, mai ales daca in cantece ai povesti de viata ceea ce tind ca e si cazul ei . Mi s-a parut o artista cu o energie aparte, eu una am plecat de acolo cu un vibe ... Ceea ce nu de la toate concertele pleci asa. Cred ca a atins sufletele multora si aia e si scopul . Lumea o sa vina si a doua oara, pentru ca lumea cauta experienta traita . ( asta e din marketing furata ) - daca asteptarile tale sunt depasite la un concert atunci esti uluit si clar ai sa mai mergi. Eu as merge oricand, de fapt peste tot unde am avut o traire aparte. Dar asta e parere personala , cred ca am scris prea mult si foarte nestructurat :))) dar sper ca se intelege.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Adrian Ciuplea și Tudor Lupascu apreciază asta.
  3. Adrian Ciuplea

grozav raspuns, Adi..

uita-te si in video-ul de mai sus si zi-mi daca observi ceva.

4. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Freza ei este cheia Fa. Nice touch :)

Tudor Lupascu și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  5. Adrian Ciuplea

ha, ce tare, acum ca ai zis, asa e... :) asta apropos de atentia la detalii...

6. Adi Seven

Adi Seven member

Pey cred ca si ea spune undeva , I wear the bass clef on my head . Nu mai stiu unde am auzit

7. Adi Seven

Adi Seven member

Am ascultat azi piesa cu ea si prince :D revin cu link

8. Adrian Ciuplea

Nu stiu daca ati observat, insa in video-ul de mai sus e un truc foarte smecher de marketing... si cred ca nu e intamplator faptul ca Nik se auto-numeste si antreprenoare :)

So, ce face e urmatorul lucru... combina 2 tehnici de marketing: "testimoniale" + alipire de branduri (nu stiu care e termenul oficial :) . Adica, nu zice ea despre ea ca "sunt o artista plina e energie, funky, si arat hot"!, ci il citeaza pe Lenny Kravitz zicand asta.

E foarte eficienta strategia asta pentru ca imaginea asta pe care si-o picteaza e creata si validata de altii, cu cuvintele lor

screenshot.png screenshot.png screenshot.png screenshot.png

ok, hai sa vedem... cum putem folosi trucurile astea si in proiectele noastre?

9. zwischenzug

zwischenzug Senior Member Senior Member

Şi totuşi ... n-are pagină de Wikipedia. :)

Promovarea cu ”testimoniale” nu îmi inspiră deloc încredere.
    Îmi aduce aminte de reclamele făcute de diverse celebrităţi în exclusivitate pentru anumite pieţe comerciale.
    N-ar fi promovat acel produs în SUA dar în Japonia (şi doar în Japonia) era difuzat pe toate ecranele.
    Noroc că s-a inventat internetul. :p De exemplu:

Ultima editare: 3 Noi 2016
    Adrian Kuttesch și Tudor Lupascu apreciază asta.
  10. Adrian Kuttesch

Adrian Kuttesch blazzat Xbass Sponsor

Bill Murray are pagina :D

11. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Da, este folosita frecvent in scena dance si hip hop din Romania. In rock am remarcat trupa Vita de Vie care a sprijinit prin imagine multe trupe!

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  12. Adrian Ciuplea

Poate nu iti inspira, insa regula nr 1 in jocul asta suna asa: TU NU ESTI PUBLICUL TAU! zi dupa mine :) EU NU SUNT PUBLICUL MEU :)

Cu alte cuvinte, daca pe tine de descurajeaza chestiile astea, tine cont ca ele te pot ajuta totusi in efortul tau de a-ti duce muzica in atentia ascultatorilor..

Si faza e ca Nik West, ca de-aici a plecat discutia, .. canta de-ti muta capul. Adica produsul ei E BUN, EXCEPTIONAL chiar. Si chiar si asa, in 2016, cand orice artist se lupta pentru fiecare mm de atentie, ea alege sa-i lase pe altii sa o laude, conform video-ului de mai sus :)

13. zwischenzug

zwischenzug Senior Member Senior Member

De acord până la un punct. Încerc să privesc din punctul tău de vedere și pot să spun că până la acest topic nu am auzit de Nik West. Se pare că faza cu marketingul (autopromovare) chiar a funcționat. ;) Dar mie tot a teleshopping îmi miroase clipul ăsta. :)) E adevărat, la funk se pretează un astfel de marketing. Funk-ul e un stil muzical plin de viață și de culoare, trebuie ceva haios, dinamic. Ok.

Nu am contestat talentul lui Nik West. M-am uitat pe canalul ei de Youtube și îmi pare genul de artist care a câștigat ”Românii au talent” sau ”Vocea României” în versiunea pentru basiști. Este talentată și singura diferență dintre ea și Davie504 este că Nick West are parte de o autopromovare mai bună: https://www.youtube.com/user/Davie504 O ajută și look-ul. :p

Am observat că Nik West scrie că a colaborat cu X și Y dar NU diferențiază între bas și voce. ;) Înțeleg că a înregistrat cu Dave Stewart de la Eurythmics mai mult vocal și că a jammuit cu alții la bass atunci când a avut ocazia. Nu scrie la ce turnee a participat cu ei, pe ce înregistrări apare, lipsește contextul. :)

Știu, sunt răutăcios, dar cred că adevărata promovare se face prin muzică, prin ceea ce ai înregistrat, nu prin teleshopping. Sunt basiști ”independenți” (session) care nu apelează la autopromovare și testimoniale: Leland Sklar, Nathan East, Pino Palladino sau Tony Levin. Ei de ce nu au nevoie de marketing?

14. Adrian Ciuplea

Probabil nu ai auzit de Nik West pentru ca targetul ei n-o fi in Europa de Est.. nu stiu, zic si eu :) dar sa stii ca am auzit de ea pt ca filmarile ei de pe YT au fost share-uite mult in grupurile de basisti

Intr-un final, fiecare e stapan pe deciziile luate. Fiecare e propriul sau CEO, daca vrei.

Sunt diferente notabile intre cei pe care i-ai enumerat. Leland Sklar nu isi promoveaza muzica proprie, el e un angajat in proiecte, nu sef.

Nathan East a avut parte de brigada de marketing de la YAMAHA atunci cand si-a lansat propriul album. Efortul n-a fost mic deloc atunci, avea reclame platite pe FB, pe forumuri de gen si o gramada de content Video filmat si editat profi... si ai sa razi, dar making-of-urile de la albumul lui sunt pline de testimoniale, de la ceilalti muzicieni care au participat la proiect.. am sa caut video-urile si am sa pun link

Pino Palladino e cel mai invizibil, cel putin pentru mine. La fel, nu are muzica proprie, sau trupa proprie, ci e session player in alte proiecte, unde nu e responsabiliatea lui pt promotie.

Eu am invatat de fooarte multe ori ca o idee buna, o muzica buna sau un artist bun poate trece neobservat daca nu deschide gura la momentul potrivit.

Austin Mitchell și zwischenzug apreciază asta.
  15. Adrian Ciuplea

So, Nathan, one of my favourites :)

Aici e un DVD de-al lui, se numeste "The Business of Bass". Remarca cineva vreuna din tehnicile de care s-a discutat mai devreme in acest topic?

zwischenzug apreciază asta.
  16. László Demeter

László Demeter Senior Member Supporting Member Senior Member

Da, asta cu autopromovarea si pentru mine e un subiect love and hate :)
    Pe de o parte creierul meu intelege ca degeaba faci ce faci, arta/muzica/whatever, daca nu ajunge la nimeni (asta presupunand ca nu intentionezi sa faci muzica doar pt amuzamentul tau propriu forever)
    Pe de alta parte 'artistul' din mine detesta tot ce e PR/reclama/promovare, mai ales ca si lucrez intr-un domeniu oarecum tangential si stiu cat de fina e linia intre marketing cu cap/uman si marketingul ieftin.
    Am invatat ca de regula regula de aur a ramas 'actions speak louder than words' si intotdeauna am apreciat mai mult artistii de care nu ai auzit neaparat dar sunt respectati de toata lumea.

Un video de vazut neaparat, oarecum pe subiect, eu ma mai uit la el ocazional pentru inspiratie :)

Cel mai bun sfat primit vreodata - BFA - sa imi spuneti daca ati ajuns la partea aia :)
    anything less than that is hollow hype

17. Adrian Ciuplea

Si eu am avut tangenta cu lumea advertising-ului si cred ca te inteleg. Pe de alta parte, artistii si muzicienii romani (din ce am vazut pana acum) sunt PRAF in ce priveste "arta promovarii". Cel putin cei din lumea muzicii clasice sunt total depasiti de orice concept de genul asta.

Am vazut multe idei misto irosite total din cauza lipsei de promovare, sau a folosirii ei in exces.

Tocmai, pt ca linia dintre Love si Hate e asa de fina, cred ca domeniul asta trebuie STUDIAT, ANALIZAT, APLICAT si abia apoi putem pune pe masa niste concluzii viabile care sa ne ajute si pe noi, si poate si pe altii. Gen, sa vb din expeirienta :)

Eu pana acum nu cred ca am cunoscut un artist serios si de succes (chiar daca de nisa) care sa ignore constient domeniul promovarii si auto-promovarii. Poate stiti voi exemple, ca mie nu imi vin in minte

Tudor Lupascu și László Demeter apreciază asta.
  18. László Demeter

László Demeter Senior Member Supporting Member Senior Member

Asta e foarte clar, da, trebuie studiata treaba si invatat din concluzii :)

Adrian Ciuplea apreciază asta.

Distribuie pagina asta