Jurnal De Studiu - Bass Fill Cu Sextoleti

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Adrian Ciuplea, 5 Sep 2016.

1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Primul meu jurnal de studiu. Pam-pam

Avand de pregatit cateva piese pentru a canta in deschidere la niste chitaristi uriasi precum Tosin Abasi, Frank Gambale, Bumblefoot, mi-am propus sa ma pun pe studiu, mai ales ca acum cant pe un bass nou cu care trebuie sa ma obisnuiesc.

Astfel ca am ajuns sa studiez in detaliu o gramada de elemente muzicale extrase din liniile de bass pe care le cant de obicei.

In cazul de fata, am lucrat cateva ore un pasaj care dureaza 1 secunda :) Da, stiu, sunt nebun, insa nu pasajul in sine ma intereseaza ci conceptul din spatele lui - e vorba de executia trioletilor rapizi

Asadar, daca esti interesat/a sa vezi cum abordez studiul, cum gandesc si cum caut solutii la propriile probleme, videoul de mai jos e facut exact pentru asta.

E mai lung, dureaza 13 minute, timp in care incerc sa cant si sa explic cum gandesc si ce vreau de la viata, procesul prin care studiez - e variat, uneori haotic, alteori foarte organizat, dar care la finalul zilei trebuie sa imi aduca rezultatele pe care le caut.

De exemplu, la 7:30 am am realizat ca solutia se poate ascunde si in alta parte decat in degete :)

Ultima editare: 6 Sep 2016
    ovidiu, Vali Stoica, Toni Rizon și alți 9 apreciază asta.
  2. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Si partitura pentru video-ul de mai sus.

Ceea ce am studiat se gaseste in masura 4, grupul de 6 note.

Succes

Screenshot 2016-09-26 09.31.44.png

Vali Stoica apreciază asta.

Distribuie pagina asta