Jurnal De Studiu - Vivaldi Violin Concerto

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Adrian Ciuplea, 27 Feb 2017.

1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Am ales piesa pe care o voi canta solist cu orchestra, pe 14 martie, e asta:

ideea era sa aleg o piesa din repertoriul baroc, ca sa fie in stil cu concertul per ansamblu. Si da, m-am indragostit de muzica asta :)

De-acum in colo, studiu zilnic, pe bucatele, cu partitura in fata, pas cu pas :)

Partea 1 - 1

IMSLP170909-PMLP126411-Vivaldi__a_minor_rv_356_solo_pdf__page_1_of_3_.png

Tudor Lupascu și Lazi Ardeljan apreciază asta.
  2. Șerban Cârjan

Șerban Cârjan New Member

Felicitari pentru initiativa!

Concertul unde e, si se pot gasi bilete? :)
    Fiind in cheia Sol, e posibil sa transpui totul cu o octava mai jos? Dupa pozitia pe grif pare ca s-ar putea teoretic, desi s-ar putea ca fineturile sa fie mult mai grele din cauza distantei mai mari dintre taste.

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  3. Adrian Ciuplea

Concertul va avea loc la conservator. Am sa intreb cum e cu biletele, si o sa anunt aici :)

sa stii ca nu-mi dau seama cum e cu octavele.. incerc sa cant pur si simplu notele intr-un registru confortabil pe bass. Si-asa mi-e greu cu cheia sol :))

4. Adrian Ciuplea

mai departe

IMSLP170909-PMLP126411-Vivaldi__a_minor_rv_356_solo_pdf__page_1_of_3_.png

Ultima editare: 28 Feb 2017
  5. Osama

Osama Dereglat

Eu care tocmai imi cautam material de studiu, super tare, incerc si eu

6. Adrian Ciuplea

te descurci cu notele din cheia sol?

7. Adrian Ciuplea

Partea 1-3

IMSLP170909-PMLP126411-Vivaldi__a_minor_rv_356_solo_pdf__page_2_of_3_.png

8. Adrian Ciuplea

9. Osama

Osama Dereglat

Din fericire da, e foarte misto piesa, o sa imi dea tehnicii mele un bump bine meritat, iti multumesc si eu tare mult de video-uri si partituri.

Prima data am avut tendinta de a canta foarte ciudat treburile alea cu optime si saisprezecimi si coborarea suna a total altceva, are un groove foarte tare piesa.

Ultima editare: 1 Mar 2017
  10. smar2

smar2 Member

Nice, cand ajung acasa o sa bag si eu o citire la prima vedere pe chitara, ca basul e la sala de repetitii. Partitura e luata de la un instrument cu arcus sau de suflat, nu? Vad ca polifonia = 1 :))
    Nu gasesti o transpunere pentru chitara (clasica)? Parca e pacat de corzile care stau degeaba si nu vibreaza... :)

Later Edit: Acum am vazut ca de fapt e clar scris "Violin" :D

11. Adrian Ciuplea

nu m-am gandit la o varianta armonizata.. o fi existand. Chiar, ia arunca o privire pe Youtube, poate gasesti ceva

12. Adrian Ciuplea

Partea 1-5, cea mai grea dintre toate... CLAR

IMSLP170909-PMLP126411-Vivaldi__a_minor_rv_356_solo_pdf__page_3_of_3_.png

Ultima editare: 2 Mar 2017
  13. Adrian Ciuplea

Si video 6, ultimul din partea 1

IMSLP170909-PMLP126411-Vivaldi__a_minor_rv_356_solo_pdf__page_3_of_3_.png

Ultima editare: 2 Mar 2017
    smar2 apreciază asta.
  14. Adrian Ciuplea

Finally, am asamblat prima parte.. cap-coada, la viteza 50% din cat ar trebui sa fie
    skill-ul de a putea canta o piesa cap-coada indiferent de greseli e extrem de important.

Desi pare simplu la prima vedere, peste 2 treimi din toti cei cu care am lucrat la bass au probleme majore atunci cand vine vorba de forma pieselor

Stiti faza aia, cand incepi sa lucrezi 1 groove/riff/linie de bass, si stai pe el pana iti iese.. yeee, mandrie mare

apoi la repetitie faci forma praf, si-i tragi si pe ceilalti dupa tine = EPIC FAIL!

Wooten zicea: "never loose a groove in order to find a note".

Dupa toti anii mei de cantat, imi permit sa mai adaug "never fuck up a song in order to find a groove"

Ultima editare: 3 Mar 2017
    Șerban Cârjan apreciază asta.
  15. Adrian Ciuplea

16. Adrian Ciuplea

Un nou episod din jurnalul de studiu pt concertul Vivaldi, de data asta filmat si lucrat in turneu, la Suceava. Studiul continua cu partea a 3-a, care are o tona de pasaje tricky.

Da, vorbesc incet si basul e neamplificat deoarece Pupe, colegul meu de camera (si sectie ritmica) doarme... snorrr, snorrrr

Aahh, ce-as fi bagat si eu somn, dar "non se puede", e treaba de facut!

17. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Am o intrebare. Pomenesti de "a gasi cele mai economice si ergonomice digitatii". Cum abordezi aceasta problema dupa ce criterii te iei.

18. Adrian Ciuplea

f buna intrebarea... incerc sa tin mana cat mai mult in pozitie compacta, de 1 finger per fret.

Evit extensiile, si schimburile excesive de corzi.

19. Gagyi József

asta inseamna mai bine schimbi pozittia pe grif

20. Gagyi József

Ti am pus aceasta intrebare finndca invat sa citesc partitura, nu neaparat de dragul cititului:) dar simt nevoia de a stii ce se intampla intro piesa si mi-am dat seama ca ma ajuta mult la evolutia mea ca bassist si im deschide noi perspective ina gandii si a fii creativ in crearea liniilor de bass. Citind partituri simple im dau seama de greselile pe care le fac, de lipsurile pe care le am si trebuie sa le dezvolt. Deci prima nelamurire a fost ca neavand tabulatura la o partitura unde sa-mi pun mana pe grif, pe pozitie sa incep ca sunt mai multe posibilitati, dupa ce criteri sa aleg pozitia. Ma gandeam asa la prima vedere ca incerc sa cant intro pozitie in care sa cuprind toate notele de la cel mai jos pana la cel mai sus fara sa schimb pozitia.:). Asta merge la exercitii simple dar mai incolo no sa tina

Ultima editare: 7 Mar 2017

Distribuie pagina asta