MANA DREAPTA

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Bassboy, 30 Sep 2004.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Este "oala" Uite, trimite-mi inca o inregistrare, fara toba, fara nimic.

2. meta

meta Junior Member Senior Member

here it is

ideea e ca basul e inregistrat direct prin placa de sunet, fara amplificator.

iar corzile sunt belson de peste jumatate de an (tre sa le schimb zilele astea).

3. meta

meta Junior Member Senior Member

4. stubass

stubass Guest

prima inregistrae e yac, dar asta e daca tragi direct in placa, orice ai face se aude yak, cred ca ai increcat sa scoti din brum cu ceva ca a capatat shi efect gen flanger, synth ceva de genul. bine nici ce am pus eu nu se aude ... dar macar eu am scuza ca am tras toba direct din sala de repetitie shi ... :? cu un singur microfon suna vai de ea shi targe shi restul in jos.

a doua nu e ...zero biti

a treia se aude mai bine vad .... se simte ceva infundat acolo. dar vad ca te descurci cu degetele.

5. Florin Barbu

6. stubass

stubass Guest

dah sunetul a mai scapat de frecventzele murdare specifice fiecarui instrument.

7. MichiBass

MichiBass Senior Member Supporting Member Senior Member

Intrebare domnu' sef:

OK, cand cant pe coarda SI, tin degetul pe doza ;)

Cand cant pe MI, tot pe doza

Cand cant pe LA si/sau RE, sa tin degetul pe doza, sau sa-l pun pe SI?

Cand cant pe SOL il tin deja pe SI ;)

Exista o regula, sau fac cum imi vine mie bine?

8. fluffyone

fluffyone Senior Member Senior Member

Eu unul folosesc ce am vazut ca se numeste "floating thumb" pentru Mi pe doza, pentru La pe Mi, pentru Re, fie ma mut pe la, fie sprijin si inelarul pe la mai ales ca nu zabovesc mult pe Re deobicei iar pentru Sol mut thumbul pe Re.. Eu asa ma simt cel mai bine, dar cred ca ai voie sa faci oricum.

9. Florin Barbu

Domnu michi,

eu tin degetul pe doza doar cand cant pe coarda SI, In rest sprijin degetul pe ultima coarda (si in cazul de fatza)

10. MichiBass

Aha, I got it!

Eu am mai studiat problema si am observat ca tin pe doza si la La, dar nu in toate cazurile, ma rog, sa stapanesc treaba trebuie...

11. MichiBass

Michi studiaza si se impiedica de probleme...

Deci: Am dat de instructionalul F.R. Prestia - Fingerstyle Funk, am inceput sa-l studiez, si am dat de urmatoarele exercitii :

Ex.A x8| x8| x8|

G-----------------|----------------|--------7-7-7-7-|

D-----------------|--------7-7-7-7-|----------------|

A---------7-7-7-7-|----------------|5-5-5-5---------|

E-----------------|5-5-5-5---------|----------------|

B-5-5-5-5---------|----------------|----------------|

In lectia dedicata mainii drepti scria sa studiem corect alternarea degetelor A,M sau M,A. M-am decis pentru alternarea M,A, insa am vazut ca F.R. Prestia foloseste alternarea A,M. M-am gandit ca e OK, asa a ales el, DAR...

Ex.B x8|

G------------------|

D------------------|

A----7---7---7---7-|

E------------------|

B-5---5---5---5----|

Exercitiul B incepe cu A, si pe octava M. Astfel sunt nevoit sa folosesc A pt. nota de jos, si M pt. Octava. Deci incep sa ciupesc cu A. Asa zice F.R. Prestia. Am incercat sa incep sa ciupesc M pe root si sa ciupesc cu A pe octava, dar este foarte incomod.

Intrebarea mea este : Sa studiez octava folosind alternarea A,M (Root, Octava) pentru ca asa e mai comod, sau sa incep sa studiez progresia M,A, pe care o folosesc la alternarea pe o singura coarda? Sa fiu ordonat, sau e OK si alternanta cealalta?

Intreb pentru ca ma pot lovi de urmatoarea problema:

Ex.C

G----------------------------------|

D----------------------------------|

A-------------------7---7----------|

E----------------------------------|

B-----5-5-5-5-5-5-5---5------------|

Na, cum fac aici?

Sa alternez asa?

Ex.C - alternare alfa

M A M A M A M A M A

Sau asa?

Ex.C - alternare beta

A M A M A M A M A M

Sa incep linia cu alternarea A,M, doar ca sa-mi iasa corect alternarea la octava?

Poate ma complic prea tare... Ma scuzati.

12. gfod

gfod Junior Member

Am o maaare problema. Eu de cand ma stiu imi rod unghiile, deci am niste unghii foarte mici si moi. Asta imi afecteaza mult tonul, pentru ca este o mare diferenta intre tonul pe care-l are frate-miu cand canta la bass(el canta la chitara electrica normal), ii mai...coios, pe cand tonul meu ii moale...

un tip cu care am inregistrat(am esuat pana la urma) niste piese o zis ca n-am mana de bass. Ii adevarat, nu am studiat mai deloc, dar chiar vreau sa stiu daca prin studiu voi putea obtine un ton bun, si daca, cum zicea xbass, prin bataturile alea o sa reusesc ceva....? vreau sa stiu daca are rost sa continui sau nu....

13. Șerban-Ionuț Georgescu

Șerban-Ionuț Georgescu Senior Member Senior Member

ce fel de intrebare e asta, normal ca are rost sa continui :) daca iti place cu adevarat, ar cam fi cazul sa te doara undeva de ce zice nu-stiu-cine ... si da, bataturile alea su rolul lor, iti fac tonul mai putin moale, mai putin bleg . pana le faci, ai putea sa tragi de corzi mai aproape de bridge, de unde suna ceva mai intepat ... dar canta, canta mult de tot ! o sa vezi tu :)

14. Clona lui Cliff Burton

Clona lui Cliff Burton Junior Member

Din cate am citit eu aici am observat ca majoritatea tine degetul P, opozabilul, ba pe doze ba pe alte corzi asadar vine si intrebarea mea: are ceva daca tin opozabilu' pe corpul basului? Pe mine nu ma incomodeaza pozitia asta dar din moment ce am vazut ca nimeni nu a pomenit de ea am inceput sa-mi fac griji. Ei, cum e mai bine pana la urma? :)

15. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Daca n-ai de ales pana la urma acolo o sa-l tii, insa mie mi se pare incomod si nu numai atat, cand faci asta, datorita pozitiei nerelaxate niste muschi si tendoane sunt in permanenta tensiune, iar asta nu e ceea ce vrei. Eu unul prefer la basul cu 5 corzi sa tin degetul mare pe coarda 5 (SI) atunci cand nu cant pe ea, iar atunci cand o fac imi mut degetul pe doza (de la cordar) PS - eu cant foarte des in zona cordarului ...

pe basii cu 4 corzi prefer sa tin degetul sprijinit pe doza...

PT MICHI...

Am studiat si eu putin tehnica lui Prestia. intrebarea ta e justificata. Si eu inainte articulam MA, insa toata tehnica lui Prestia se invarte pe articulatia AM.

Eu unul octavele le cant AM fara nici un dubiu... pe invers e nasol tare de tot (pt ca degetul M e mai lung ca degetul A), si imi aranjez passajele in functie de octava....

Si in afara de asta acum mai mult timp am facut niste exercitii patitucci cu alternarea random a degetelor de la dreapta si mi-a fost de mare folos... din asta am invatat o cioranie: sa articulez cu acelasi deget de 2 ori la rand. Asadar pasajul il poti incepe MAMA si poti inainte de octava sa-ti intorci mersul cu o schema de genul: MAMM AMAM sau MAAM AMAM .... capischi?

Sugestia mea personala e sa studiezi tehnica lui Prestia asa cum o prezinta el. poate ca iti e putin peste mana acum, insa rau sigur n-o sa-ti faca. Cand ajungi sa o stapanesti foarte bine de-acolo incep cautarile tale ca sa-ti adaptezi totul la caracterul tau, la stilul tau.

Bineinteles, pentru incepatori e contraindicat sa invete in 15 mii de feluri alternarea degetelor de la dreapta...

Adi

16. gix

gix Junior Member

PT domnu profesor Zamolxed (aka Batman fara masca):

Cati dieji are la cheie fa bemol superlocrian?

:lol:

17. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

pe toti

:lol: :lol: :lol: :lol:

18. PET

PET Technical Dude

voi de ce va sprijiniti degetul mare? Eu il tin pe inceputul grifului.

19. PET

PET Technical Dude

adica asa...

06-06-06_1529_425.jpg

/monthly_2006_06/06-06-06_1529_425.jpg.a9aa6941792221534cc1df32fe815fa4.jpg

20. fluffyone

fluffyone Senior Member Senior Member

Nu cred ca e o idee asa buna.. Uite un live cu pozitia mainii mele. Nu sunt ferm convins ca e cea mai buna dar e comoda si rapida. Ignora faptul ca aveam degetele la distanta asa mare de corzi.. era live.. era rock.. eram cuprins de moment..

imag3172_108.jpg

/monthly_2005_12/imag3172_108.jpg.45b9ac372ac61e5a71e962b232516930.jpg

Distribuie pagina asta