My Biggest Problem? Inceputul..

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Elena Alexandra, 27 Iun 2016.

1. Am cantat un an jumate la Clubul Elevilor intr-o mica trupa si tot ce am invatat a fost un do re mi fa sol la si do in pozitia I si "pune degetul aici, aici, aici" iar restul luam de pe net, piesele gata facute.
    Care ar fi primele lucruri pe care ar trebuii sa le stiu sau ce ar trebuii sa incep sa studiez? greu huh?

Ultima editare: 12 Iul 2016
  2. 12adu

12adu Senior Member

La ce ar trebui sa incepi sa studiezi? Nu cred ca are importanta, partea teoretica e aceeasi, restul e tehnica instrumentului si exercitiu. Ca o paranteza, eu am inceput la o muzicuta pe care mi-a dat-o bunicul acum 2x ani (pe care inca o mai am), apoi mandolina, apoi chitara, bas si niste pian care mi-a trebuit la fac. Preferatele mele au ramas chitarile de toate felurile, cu basul pe primul loc.
    Primele lucruri.. cred ca cel mai important e sa-ti cunosti bine instrumentul ales si sa impletesti usor cu partea teoretica, cea care te va ajuta sa intelegi mai multe.
    Asta asa.. in linii mari :)

Elena Alexandra și Florin Barbu apreciază asta.
  3. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Primul lucru ar trebui sa vedem cum iti stau mainile. Vrei sa canti putin ceva, ce vrei tu, o gama, ce vrei tu, sa vedem mainile? Haide sa o luam din aproape in aproape, vrei?

4. da.. ideea e ca ar trebuii sa aprofundez si partea teoretica, mi se pare esentiala :) si eu am inceput la chitara clasica. Momentan am una acustica si basul. Deci da, si mie imi plac chitarile, de care or fi ele :p

12adu apreciază asta.
  5. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Buna Elena...

uite, partea teoretica e foarte utila, dar vine putin mai tarziu, trust me.

Daca ar fi sa fac o ordine a lucrurilor de studiat la inceput, cred ca ar fi ceva de genul:

1 - mana dreapta (e cea care genereaza sunete)
    2- mana stanga - cate o nota, cate un deget
    3- deja poti canta piese, chiar daca nu intelegi teoria... nu conteaza :)
    4 - notiuni simple de ritm, cu putine note... iarasi, multe piese se pot canta asa

abia dupa acest nivel putem discuta de teorie, mkay?

Pe unde simti ca esti acum? Florin are dreptate, hai sa o luam pas cu pas... poti filma o gama, sau o piesa pe care o stii deja?

6. Aici e video-ul. E foarte urat sunetul... am filmat cu telefonul
    https://dl.dropboxusercontent.com/u/95587456/1.mp4

Vali Stoica și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  7. Adrian Ciuplea

Excelent, ai cantat foarte frumos. Ti se potriveste stilul asta. Si vad ca deja stii mai multe decat un do re mi fa sol la si do in pozitia I :)

8. :)) da.. Luate de pe net. ceea ce nu e tocmai ok :D

Trimis de pe al meu HUAWEI Y560-L01 folosind Tapatalk

9. Vali Stoica

Vali Stoica Junior Member Xbass Sponsor

Da-mi voie te rog sa iti spun ca imi place foarte mult ce am auzit. Continua cu incredere. Sunt,ca si coleg, incantat de oamenii care ma inconjoara si de pasiunea noastra comuna.

10. Multumesc! Am sa fac asta! :) si pe mine ma incanta faptul ca suntem aici atatia oameni din acelasi motiv :)

Vali Stoica apreciază asta.
  11. Florin Barbu

Foarte frumos, Alexandra!!!! Mai pune :)
    (apropos, cum sa iti zicem, Elena, sau Alexandra?)

12. Merci! Elena e ok :D

13. Florin Barbu

Ok Elena :)
    Recunoaste acum, care e secretul tau? Ce canti tu acolo provine din 1 an jumate la clubul elevilor si ceva chestii luate de pe net? Inteleg bine?

14. Nu exista vreun secret ;) da, clubul elevilor si putin net. Dar ce cant acolo nu prea stiu ce e (game, note, etc).

15. Florin Barbu

Wow, in cazul asta este foarte foarte bine, Elena! Cunosti alt instrument? Uite ce cred eu, nu cred ca poti intelege muzica fara sa o canti. Nu poti intelege legatura intre bass, melodie si armonie daca nu canti la un instrument care stie sa le faca bine pe toate trei. Si pianul este cel mai bun pentru asta :)
    Ai un pian/ clapa acasa? Asta ar fi un inceput bun.
    Ok, piesa pe care o canti, vrei sa imi zici cum ai gandit-o? Pur si simplu ai invatat note de pe net? Nu intelegi nimic din ce se intampla acolo, canti doar tehnic?

16. Nu am clapa, insa cred ca as putea face rost. Da, e de pe net. daca imi bat capul... gasesc notele alea. La piesa asta incercam sa imi dau seama ce facea tipul acolo, iar ce nu era clar, ma luam dupa ureche.

Sent from my SM-J500F using Tapatalk

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  17. Florin Barbu

18. Adrian Ciuplea

Uuu, ce frumos ai explicat :)

Ai dreptate, basul tine o nota desi chitara schimba acordurile, fenomenul numindu-se "pedala". Cu aceasta tehnica, compozitorul obtine diferite nivele de tensiune dintre nota din bass si cele din acorduri.

Daca basul ar fi cantat fundamentala fiecarui acord, piesa ar fi capatat cu totul alt feeling.

Toni Rizon, Elena Alexandra și Florin Barbu apreciază asta.
  19. Florin Barbu

Da, si bassul ramanand constant, da si piesei o stare de asteptare, de permanenta, parca vorbeste despre ceva etern, nu? Serene se numeste piesa, nu? Serene inseamna calm, liniste, pace, dar un soi de pace ce nu poate fi alterata de problemele ce apar in viata.
    Chitara canta o tema muzicala frumoasa, si impreuna cu armonia te plimba prin diferite stari, de exemplu cand ajunge in sol major ar putea fi destul de tensionat. Tocmai alegerea bassului de a ramane in A da aceasta senzatie de permanenta, de neschimbare.

Elena Alexandra și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  20. Adrian Ciuplea

are sens... mergem din ce in ce mai adanc. :)

Distribuie pagina asta