Note Mute

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de The Joker, 27 Apr 2019.

1. The Joker

The Joker Junior Member

Deci,

Eu am inceput cu chitara. Si cant la bass cu pana. Nu m-am impacat neam sa cant cu degetul desi am vrut ca cica asa canta basistii adevarati. Eu nu sunt basist adevarat si sunt foarte OK cu asta. Am pus mai demult niste prapastii de inregistrari pe aici. Le-am sters de pe youtube. Asta ca sa stiti cine sunt.

Intre timp eu cu urechea muzicala sunt OK. Adica de obicei ascult o piesa si cam dibuiesc notele si cam ce acorduri sunt si merge treaba.

Drept urmare am obiceiul sa ascult piese, aud ce note se canta si cant si eu. Problema e ca recent am descoperit ca multi basisti in special de jazz si funk folosesc note mute. Adica am cantat unele piese, notele erau OK dar ceva nu era bine. Unele note erau... hm... ciudate. Erau note mute.

Din ce am observat aceste note au diferite grade de mutenie. De la cele care sunt mute ca frecventa si au simplu rol de percutie pana la note care sunt mutate doar ca sa sune un pic mai percusiv. Intre cele doua feluri sunt multe feluri de note mutate, inclusiv flajeoletele le-as considera undeva prin zona gri a notelor mute.

Am cautat mai multe tehnici de mutare a notelor. Consider ca pana ofera avantajul ca poti folosi palm mutting si daca ai fost chitarist sau inca mai esti SI chitarist. Asta e ceva genial sa stii ca palm muting-ul iti va folosi si la bass. E un pic diferit fata de chitara, in special din cauza sapatiilor mai mari intre corzi. Dar te obisnuiesti rapid.

A doua tehnica este sa folosesti un al doilea deget al mainii stangi care insa e cam naspa daca ai ajuns la degetul mic si eu tind sa folosesc toate degetele inclusiv cel mic. Oricum e cam naspa si cand folosesti inelarul pentru a apasa coarda pe tasta iar pe cel mic pentru mutare deci nu imi place asa mult. Francis Rocco Prestia explica mai bine tehnica.

Si apoi tot cu pana folosesc un mod imprumutat tot de la chitara din pinch harmonics. Poti sa tii pana cu varful abia iesit dintre degete, astfel incat si degetele ating coarda o data cu varful penei. Si aici pot sa fac multe smecherii.

Am auzit si de asezarea unui burete sub corzi in zona bridge-ului dar mi se pare un win-lose 50-50. Mie imi place sa am versatilitate. Sa pot merge de la cel mai cel pana la cel mai cel.

Am vazut si basisti care lovesc notele cum se face la slap cu degetul mare dar fara bounce back. Si plucking-ul poate fi folosit in diverse feluri. Eu acuma experimentez. Inca nu sunt in stare sa cant o piesa cu muted notes si sa le controlez asa cum vreau dar consider ca eo parte esentiala a cantatului la bass.

Eu sunt curios ce metode folositi voi.

Daca am scris prostii puteti sa stergeti linistiti. Multumesc mult.

P.S. Momentan nu mai am o placa de sunet capabila pentru inregistrari audio de calitate. Dar in vara asta sper sa vin si cu ceva irnegistrari sa mai primesc ceva sfaturi.

Florin Barbu apreciază asta.
  2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Yo joker, scuze pentru raspunsul intarziat, credeam ca nu ma va mai vizita nimeni pe aici :)
    Daca vrei posteaza un clip cu ceva ce gasesti tu relevant.
    "note moarte" sau "ghost notes" sunt misto in unele situatii. In general se obtine sunetul ala din mana stanga. Mana stanga atinge toate corzile cu cele 4 degete cat mai rasfirate (daca tii doar 1-2 degete vei obtine flajeolete in loc)
    Deci tii palma peste corzi, si ciupesti cu dreapta si face POC! :) Asta e tot. Astea sunt ghost notes. Se poate canta la fel de bine si cu pana si cu degetele, trucul este la mana stanga nu la dreapta.
    Pare un topic mai lung pentru tine, asa ca hai sa continuam discutia, OK? Ghost notes inseamna numai ce am zis mai sus, insa tu esti interesat si de alte tehnici, hai sa le luam pe rand, vrei?

Tudor Lupascu apreciază asta.
  3. The Joker

The Joker Junior Member

Am pus doua videoclipe cu mutare cu mana stanga. Putin diferite. La unul din ele fac mutarea cu un singur deget si la al doilea cu doua.

Cheastia asta cu ghost notes e descoperire recenta si nu prea iese. In plus e inregistrat cu camera de la laptop, deci e ceea ce e. Camera nu are nici un fel de vina.
    Eu nu prea dau bine cu degeteel pe corzi. Asta e. :)

Am mai vazut chestia asta:

Si aici:

Practic incerc sa inteleg cum se integreaza dead notes intr-un lick, sau intr-un rif. E cam complicat, banuiesc ca mai incolo va fi OK.

4. The Joker

The Joker Junior Member

La ultimul videoclip partea tehnica incepe dupa minutul 5.

5. The Joker

The Joker Junior Member

Am incercat si cu toate 4 degete, e destuld e greu mai ales intr-un lick. Ca si cum as invata sa cant din nou de la inceput.

6. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Incearca asa: Tine toata palma stanga, efectif degetele drepte, palma peste toate corzile, si ciupeste coarda La sa zicem. Nu trebuie sa iti tii degetele intr-o pozitie fancy, pur si simplu pune mana stanga peste corzi ca sa le acoperi, si ciupeste cu dreapta coarda La, sa se auda doar o pocnitura, si nici o urma de nota.
    Apoi fa un mic exercitiu, optimi, La Poc La Poc La Poc, etc. :) Filmeaza chestia asta, e simplu :)

7. The Joker

The Joker Junior Member

O sa revin maine cu o inregistrare.

Treaba merge mai bine dar nu am avut timp sa inregistrez pentru ca am schimbat electronica intr-un bass cu 5 corzi despre care nu stiam cand o sa dau cu el pe geam si acuma in sfarsit suna cum trebuie. :)

Florin Barbu apreciază asta.
  8. The Joker

The Joker Junior Member

Probabil in weekend va fi mult mai bine.

9. The Joker

The Joker Junior Member

Second shot. It gets better.

Distribuie pagina asta