Potentiometre Warwick

Discuție în 'Arate-ne ce mesteresti!' creată de Horia Ciogu, 14 Mai 2017.

1. Horia Ciogu

Horia Ciogu Veteran Master Campus Member Campus Member Gold Supporting Member

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj Napoca
    Acum un an mi s-a stricat potentiometrul de volum pull push de pe Thumb si i-am refacut sina de carbon dar acum a murit de tot. Stie oare cineva unde gasesc piesa asta in Europa: https://www.ebay.com/p/Warwick-Push...ss-Part-Corvette-Streamer-Thumb-Bo/1410329161

de preferat sa nu fie 100 de euro un potentiometru, am intrebat la Play Store din Cluj care cica sunt reprezentanta, aia nu stiu nimic.

Edit: Sunt piese proprietary, nu merg de pe alte instrumente/fabricanti/etc.

2. Florin Buga

Florin Buga Senior Member Senior Member

Puncte trofeu:
    63
    Locație:
    Ploiesti, PH, RO.
    Nume:
    Florin
    Thomann sau o firma din România care lucrează cu ei.

Trimis de pe al meu A5_Ready folosind Tapatalk

3. Horia Ciogu

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj Napoca
    Thomann nu au, o firma din Romania care lucreaza cu ei nu exista, singurul loc unde am vazut este banzaimusic.com dar si la aia e vreo 35 de euro un pot + transport. Alternativa e sa schimb cu totul preampul cu unul mai normal cu potentiometre standard, mai servisabil daca se strica ceva in el, astea mec oricum imi par cam prost facute.
    Ma gandeam ca poate este vreo sansa sa il rezolv fara sa dau o caruta de bani pe un pot., momentan i-am facut bypass. Sau ii fac direct un switch activ/pasiv si renunt la volum cu totul, si asta e o varianta.

4. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Academy Sponsor Senior Member

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Nume:
    Tudor Lupascu
    Si eu sunt in cautare... daca gasesti ceva, let me know. Pana acu' eu n-am avut noroc.

5. Robert Munean

Robert Munean Senior Member Senior Member

Puncte trofeu:
    28
    Locație:
    Bucuresti
    Nume:
    Robert
  6. wolfydolf

wolfydolf Senior Member

Puncte trofeu:
    18
    Locație:
    Timisoara
    Nume:
    Adolf
    Din linkul ce l-ai postat pe ebay nu pare nimic special la acel potentiometru, e un pot linear de 500k push/pull, nu trebuie să iei neapărat de la warwick.

Uite aici un pot de calitate de la Alpha: https://www.musikding.de/Potentiometer-500k-lin-pcb-DPDT

Cost 4.5 EUR + vreo 2.50 EUR transport, va trebui doar să îi rupi cu patentul suportul acela mic de pcb (îi acela de lângă ax, e foarte simplu de rupt, faci doar stânga / dreapta cu patentul si se rupe imediat) și va trebui să lipesti firele direct pe pini, neavând găuri ca la poturile normale, fiindcă e varianta de PCB.

Baftă!

Tudor Lupascu apreciază asta.
  7. rocky

rocky Senior Member Membru personal Xbass Academy Sponsor AAA+++

Puncte trofeu:
    28
    Locație:
    Ploiesti
    Nume:
    Liviu Craciun
  8. Horia Ciogu

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj Napoca
    Am decis sa iau un pot dpdt , sa dau jos conectorii de pe placuta de la ala warwick si sa ii leg la potul nou, sa fie frumos legat, fara sa ciopartesc conectorii de la preampul mec. Astept sa ajunga, o sa pun niste poze cum iese treaba.

Tudor Lupascu apreciază asta.
  9. Horia Ciogu

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj Napoca
    Update, potentimetrul de 16mm nu se potriveste in warwick (e prea scurt, prea subtire). Cautarea continua, aparent la astea mec nimica nu e standard.

10. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Academy Sponsor Senior Member

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj-Napoca
    Nume:
    Tudor Lupascu
    Nasol. Sorry, mate. :( Uite ce am gasit eu: MEC Pot Volume. Poate te ajuta sa cauti ceva ce se potriveste.

11. rocky

rocky Senior Member Membru personal Xbass Academy Sponsor AAA+++

Puncte trofeu:
    28
    Locație:
    Ploiesti
    Nume:
    Liviu Craciun
    daca nu sint dimensiuni standard, de ce nu vorbesti cu Florin sa-ti aduca unul pe comanda? doar e dealer warwick ... :)

12. Horia Ciogu

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj Napoca
  13. Horia Ciogu

Puncte trofeu:
    43
    Locație:
    Cluj Napoca

Distribuie pagina asta