1. Sprijina comunitatea XBASS si alege unul din abonamentele de aici. https://www.xbass.ro/forum/account/upgrades Te asteptam sa ni te alaturi :) Xbass Crew

Proiect Muzica Liber Improvizata

Discuție în 'Caut Bassist' creată de nothing, 18 Ian 2018.

Taguri:
  1. nothing

nothing Junior Member

Puncte trofeu:
    3
    Sunt un chitarist din Bucuresti si imi caut colegi de trupa (bas/contrabas si tobe/percutie, dar pot fi si alte instrumente) pentru un proiect diferit fata de ce se canta in mod standard. In majoritatea timpului vom canta fara ritm stabil, adica BPM 0 sau "free time", in dialog constant ritmic si melodic. Exprimarea libera este principiul fundamental, trebuie sa fii ok cu atonalismul, nu se cauta neaparat sa sune melodios sau “corect”, dar nici opusul, ci sa asculti ce canta ceilalti si sa raspunzi, sa propui idei. Este optiunea ta daca esti de acord cu ce propun ceilalti sau canti in antiteza. Discutia muzicala poate fi si in contradictoriu, iar rolurile basistului si percutionistului nu sunt cele obisnuite, de a asigura suportul ritmic si armonic, ci toti instrumentistii au pondere egala, e ca si cum am face fiecare “solo” simultan, in dialog constant unul cu celalalt.

Explorez improvizatia de cativa ani si in timp am ajuns la un mod de a canta destul de aerisit, cu putine note, si nu prea atonal, asa ca probabil vom putea canta si iubitorilor de frumos, nu numai fanilor stilului - free improvisation. Proiectul va suna altfel decat ce se asculta in mod obisnuit, o alternativa pentru ce intelege omul de rand ca fiind "muzica". Mai jos am pus un playlist cu inregistrari solo din ultima vreme, ca sa iti faci o idee cum se aude ce cant.

Florin Barbu apreciază asta.
  2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Puncte trofeu:
    113
    Locație:
    Romania
    Nume:
    Florin Barbu

Distribuie pagina asta