Punct Aproape Mort

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Corvettebacker, 20 Iun 2016.

1. Salut,de ceva vreme ma confrunt cu o problema destul de mare care parca ma opreste din a avansa.Ma simt foarte coplesit de atatea notiuni.Am studiat in mare parte gamele si notele,am invatat cateva tehnici de slap,am mai invatat cate o tehnica pentru degete etc. . Insa am ajuns in punctul in care nu mai stiu ce sa fac,nu stiu daca sa ma pun sa invat piese noi sau sa studiez in continuare teorie si tehnici deoarece simt totusi ca mai am enorm de studiat de la tehnici pana la studiu al gamelor si al notelor mai in amanunt,si problema asta ma opreste din studiat pentru ca nu stiu ce sa fac.In acest fel pierd foarte mult timp in care as putea evolua enorm.Any help would be really appreciated

2. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Salut Andrei.. sau Eric? Cum sa iti spun?

In primul rand, felicitari pentru curajul de a recunoaste ca te-ai blocat. E un pas EXTREM de important pe care 95% din basisti aleg sa nu il faca, cel mai probabil din teama de a nu parea ridicoli cerand ajutor.

Nu te cunosc si nu stiu cum canti, asadar imi e destul de greu sa iti dau un raspuns precis care sa mearga la fix pentru tine, insa pot sa iti dau cateva sfaturi care o sa iti foloseasca:

1 - renunta la a studia teorie, si note. Nu pentru totdeauna, ci doar ia o pauza! Daca nu o faci sub indrumare, vei pierde enorm de multa energie... e o arie vasta, care inca nu are sens pentru multi basisti veterani. Nah, e ca si cum ai vrea sa intelegi o limba noua citind DEX-ul. Nu merge asa... e bine sa stii lucruri, dar sa vina in timp, si pe rand.

2 - nu mai alerga dupa multe tehnici... fa o pauza si aici, cel putin pentru moment

3 - invata piese noi. Incepe cu piese care iti plac si ti se par simple, si fa urmatorul exercitiu:

A - scrie pe o foaie acordurile care se regasesc in piesa cu litere englezesti A B C D E F G
    B - masura piesei
    C - tempoul
    D- forma pieselor: (intro, strofa 1, strofa 2, refren, strofa 3, bridge, etc).

Fa asta pe 1 piesa, si posteaza rezultatele aici, ca sa avem un punct de plecare comun pe care sa lucrezi.

Ce zici, te bagi?

3. Salut,Eric e cel mai bine.Teorie si game/note invat sub indrumare,am profesor de bass in particular dar parca as alerga dupa mai mult,nu stiu de ce dar parca am senzatia ca, cu cat stiu mai multa teorie cu atat evoluez mai bine si mai repede.Am sa iau in considerare invatatul de mai multe piese,in general merg dupa piese mai complicat care necesita un minim de difucultate(primus,rush,rhcp,ratm),cam asta cant in mare parte.Super tare ideea cu exercitiul,nu cred ca va fi usor,dar,ma bag.Mersi tare tare mult de sfaturi.

4. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Eric, nu te nelinisti, este normal, ni se intampla tuturor, aproape ca pot zice ca este parte din experienta normala de a fi muzician :)
    Confirm sfaturile lui Adi, omul este genial!!
    Problema este ca teoria pe care o inveti si tehnica pe care o studiezi depaseste (probabil) posibilitatile tale de a le aplica. Din pacate in general intai se preda teorie si mai apoi se aplica in practica. Mult mai firesc este sa faci direct practica gen - sa te arunci la ce cantec vrei tu, si fiecare particica din acel cantec sa ti se explice prin teorie muzicala. Adica inveti exact atata teorie cat sa intelegi ce canti in acel moment. Are sens ce zic? Nu ai avea cum sa te blochezi la modul asta de lucru.

strat și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  5. Are foarte mult sens ce zici,asta am sa fac.Multumesc mult

Florin Barbu apreciază asta.
  6. Adrian Ciuplea

Florin a dat un raspuns excelent, si ma bucur ca are sens pentru tine.

Ca sa iti fie si mai usor, iti dau o tema:

vreau sa te gandesti bine si sa imi spui care sunt urmatorii 3 pasi pe care o sa ii faci

7. Ca sa iti fie si mai usor, iti dau o tema:

vreau sa te gandesti bine si sa imi spui care sunt urmatorii 3 pasi pe care o sa ii faci[/QUOTE]

In pricipu o sa las teoria o vreme si o sa ma arunc la piesele mai complicate pe care am vrut sa le invat dar din frica ca poate nu stapanesc tehnica necesara nu le am incercat,dupa care probabil am sa incerc sa pun aplicare exercitiul pe care mi l ai recomandat.Multumesc mult,acum parca am primit o idee cu ce ar trebui sa fac sa evoluez in continuare.

8. Adrian Ciuplea

Salutare Eric
    Iti scriu acest mesaj in ideea de a te ajuta sa iti dai seama de o parte din script-urile invizibile care te tin blocat si care nu au neparat legatura cu basul… ci cu modul in care ne-am obisnuit sa tratam diverse situatii.

Dupa ce citesti asta, vei incepe sa observi aceleasi obiceiuri la toti prietenii si cunoscutii tai. :)

.. fii atent la ce ma refer:

Eu ti-am sugerat sa spui care sunt urmatorii 3 pasi pe care o sa ii faci, pt ca stiu ca daca faci asta iti va fi mult mai usor sa de teblochezi

Tu ai raspuns asa:

probabil am sa incerc sa pun aplicare
    acum parca am primit o idee cu ce ar trebui sa fac

Nu stiu daca stii, insa in stiintele de comunicare se cunoaste faptul ca anumite cuvinte inseamna defapt coduri pentru alte cuvinte :

probabil = nu am de gand sa fac asta
    parca = defapt n-am inteles nimic. :)
    imi pare rau ca nu ne putem vedea, dar sunt super ocupat = nu vreau sa ma vad cu tine
    nu sunt interesata de o relatie chiar acum = nu sunt interesata de o relatie CU TINE

Acuma, nu trebuie sa iti fie jena, sau teama... nici macar nu trebuie sa te scuzi. Scopul meu nu e sa te pun la zid, ci sa te ajut sa te deblochezi, chiar daca inseamna mai mult decat niste sfaturi legate de bass

Absolut toti am trecut prin asta, si mi-as fi dorit ca la varsta ta sa am pe cineva care sa ma invete astfel de secrete :) as fi castigat cu siguranta mult mai multi bani :)

Anyway, cand simti ca te blochezi, e foarte important sa cauti "claritate" pentru urmatorul pas.

Si ca sa te ajut mai departe, la intrebarea "care sunt urmatorii 3 pasi pe care o sa ii faci? " raspunsul corect pentru tine ar suna asa:

1- imi aleg 1 piesa pe care sa aplic ce a zis Adi. Am sa aleg piesa X . (timp estimativ maxim 3 ore)
    2 - ce e cel mai simplu de facut pt mine din lista lui? - sa scriu forma piesei. Bun, asta am sa fac. (timp estimativ 2 zile, include cumpararea unui caiet de muzica A4 si a unui creion mecanic cu mina de 0.7)
    3 - din lista aia as alege apoi sa scriu tempo-ul piesei. Dar cum il gasesc? Nu stiu sigur, asa ca am sa intreb pe forum :)

Deci Eric, are sens pentru tine ce ti-am scris?

Iti vine in minte vreun alt "cod" similar cu cele de mai sus? :)

Toni Rizon apreciază asta.
  9. Florin Barbu

Bravo, esti foarte tare, ar trebui sa faci un album solo= tocmai ai ratat auditia :)))

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  10. Salut,da,are mult sens ce mi-ai scris,de faza cu codurile in vorbire stiam si eu,ai mare dreptate,am folosit acele cuvinte "cod" deoarece nu stiam cu certitudine ca asta va urma sa fac,aveam mai multe idei in cap dar am ramas pe acelasi principiu(stiu ca ai zis sa nu ma scuz dar am simtit nevoia sa justific)in alta ordine de idei,m-am pus sa invat tom sawyer de la rush,mi-a mai ramas o parte foarte mica pe care intentionez sa o termin maine,azi exersand ce am invatat pana acum din ea pana imi iese 10/10,urmeaza sa scriu structura si tempo-ul piesei,dupa care,am sa filmez un cover la piesa pe care-l voi posta aici pentru a fi evaluat.Multumesc mult,sfaturile tale si ale lui Florin au fost de foarte mare folos!

11. Florin Barbu

Si cel de sus al lui Adi este cel mai bun sfat! Mentalul face diferenta, restul sunt doar note :)
    SUnt foarte curios cum este, postezi la "cere feedback"?

Ultima editare: 21 Iun 2016
  12. da,am sa postez la cere feedback,urmeaza zilele astea :D

13. Adrian Ciuplea

Jos palaria. De departe cea mai buna alegere de cuvinte pe acest subiect

14. Alecu

Alecu Baiatul cu Dingwall galben

Salut, Eric.

Am postat si eu ceva asemanator pe talkbass.com in urma cu vreo doi ani si am primit o tona de raspunsuri asa ca ma simt oarecum dator sa te ajut cum m-au ajutat pe mine baietii de acolo.

Nu stiu daca/cu cine canti acum, dar in principiu pe mine m-a ajutat super mult sa stau cu oameni, sa vorbesc despre muzica, sa cant cu ei, si sa repet acasa doar de placere, nimic super intensiv. In felul asta o sa-ti si dai seama exact unde sunt punctele forte si cele slabe cand incerci sa te mulezi intr-un context muzical, o sa-ti rafinezi gusturile, o sa cunosti oameni noi bla bla. Practic o sa evoluezi ca muzician automat evoluand ca om. O sa vina de la sine tot, zic eu.
    Plus ca o sa ai destul timp sa rupi game, sa inveti teorie si toate chestiile care le-ai scris mai sus. Pentru ca o sa ai chef de asta.

Asta e strict experienta mea personala, dar a fost super misto pentru mine perioada aia, inca ma hranesc din momentum-ul de atunci.

Mersi.

Also sa-mi zici daca vrei sa caut threadul ala pe talkbass de care am zis daca tu crezi ca te poate ajuta.

Adrian Ciuplea și Florin Barbu apreciază asta.
  15. Adrian Ciuplea

Ai dat un sfat foarte bun, la care imi permit sa adaug un singur lucru (din experienta mea): asigura-te ca oamenii cu care te inconjori sunt "de calitate"

Pentru ca cei din jur te pot face sa stralucesti sau te pot ingropa, nu?

Toni Rizon și Florin Barbu apreciază asta.
  16. Andrei Indricut

Andrei Indricut Junior Member

Salut! Si eu am fost in aceeasi situatie, si culmea m-am dezvoltat ca basist cel mai mult in aceasta perioada, aplicand acest exercitiu:

1. Am luat un cantec care-mi place (ca exemplu o sa iau Rush - Limelight)
    2. Am invatat cum trebuie linia de bas, sau cel putin riff-ul de baza
    3. Am cantat linia de bas fara backing track/piesa in spate si in timp ce cantam o nota la bas cantam si vocal nota propriu-zisa (daca nota este diez sau bemol cant intervalul ca numar). La Limelight a venit asa (vocal) : B 5 B A E A E 5 6* A 2 A.
    4. Aceeasi chestie cu backing track/piesa in spate.

* = nu e chiar 6, dar intr-o silaba n-am cum sa zic altfel

Treaba asta e deja destul de grea daca nu stii notele de pe grif.

Exercitiul asta iti dezvolta: simtul ritmic (e greu sa stii la fix ce nota/interval e si sa pastrezi articulatiile, tempo-ul si nuantele piesei), cunoasterea notelor pe grif si a intervalelor intr-o gama, urechea muzicala si poate foarte putin si vocea muzicala.

Sper ca am fost de folos :D Eu inca sughit prea des la exercitiul asta. Foloseste metronom si bpm mic la inceput

17. Salut,Mersi mult de sfaturi.Am stat sa meditez mai mult asupra problemei,repet aproape zilnic cu trupa si majoritatea discutiilor pe care le cu oamenii zilnic sunt legate de muzica,in plus am profesor in patricular de bass de vreun an de la care invat foarte foarte multe chestii atat legate de bass cat si de muzica in general,stand mai mult si meditand asupra situatiei si analizand sfaturile lui Adi si a lui Florin mi-am dat seama ca de fapt eu voiam sa invat foarte multe intr-un timp foarte scurt si asta ma oprea din evolutie nestiind de unde sa ma apuc.Mersi mult,stai linistit nu e nevoie sa cauti thread-ul de pe talkbass

18. Salut,problema era ca voiam sa evoluez foarte repede intr-un timp foarte scurt si asta imi dadea mari batai de cap deoarece nu stiam daca sa invat teorie si tehnica sau piese mai complexe,multumesc :D

19. Florin Barbu

Studiul muzicii seamana cu un puzzle. Nu e greu, dar dureaza putin pana incepi sa vezi o imagine, dupa care totul e simplu. Nu ajuta sa te grabesti, ci sa asimilezi rand pe rand bucati de informatie. Bucati mici, dar intelese si executate perfect. Daca tot esti aici, de ce nu postezi la "cere feedback" ceva ce lucrezi? Ai nevoie de ajutor?

20. Salut,urmeaza sa postez,mai am putin de lucrat mici detalii care tin de sound la piesa pe care o lucrez,dupa care,am sa postez,am sa postez doar o parte din ea pe care o lucrez perfect pentru ca de la sfarsitul partii respective piesa devine repetitiva,urmeaza zilele urmatoare :D o sa postez destul de des + ca mai am un solo de bass de la master of puppets versiunea facuta de primus cu slap pe care vreau sa-l postez dupa ce postez piesa de la rush,la solo-ul de la primus o sa am nevoie de niste indicatii tocmai de asta am sa-l postez :D

Distribuie pagina asta