Sfaturi Djent Si Metale Moderne.

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Tudor Lupascu, 16 Apr 2018.

1. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Salutare!

Am intrat intr-un proiect de genul si vreau sa-i intreb pe cei care cocheteaza cu stilul (Alecu si Adrian Zamfir come to mind) cam care-i directia in care tre sa merg dpdv. tehnic (atat tehnica bas, cat si set-up, pedale, etc.). Tin sa mentionez ca acordajul e un dropped Ab, deci B-ul il simt destul de moale si nu prea imi vine sa folosesc coarda pentru pasaje mai ritmice.

Cat despre pana, hai sa spunem ca nu pot sa cant nici optimi bine cu pana, deci cam iese in discutie sa-mi aduc tehnica la pana la standardele necesare in viitorul apropiat, dar caut orice sfaturi si in directia asta.

Si ca referinta, ceva ce am tras azi:

Ultima editare: 16 Apr 2018
    Florin Barbu apreciază asta.
  2. Salut,dpdv. al tehnicii,am observat ca o mana de basisti care o dau pe djentaraie imbina partile de chitara cu groove-ul de bass,in sensul ca imita atat chitara dar aduc si elemente ritmice care merg mana in mana cu toba,ca si set-up,tonuri am observat ca baza sta in darkglass si in tonuri bine compresate cu mult overdrive,un element important in tonul de djent la bass il joaca AXE FX-ul(procesor).Recomand sa-i verifici pe nolly adam getgood ex periphery si jon stockman de la karnivool,au o serie de clipuri in care isi explica tehnica si gear-ul.

Tudor Lupascu apreciază asta.
  3. Tudor Lupascu

Multam'! Darkglass si compresor am in arsenal.

4. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Mi se pare ca te descurci foarte bine :)

Nu cred ca este mare filosofie de discutat, o diferenta notabila fiind un sunet foarte compressat (nu prea pe gustul meu), si un ton specific.
    Am tras odata niste bassuri pentru asa un proiect, si iti pot zice ce am facut.
    - Bassul split- distors/ clean. Distors super nervos, combinat cu un clean, ca sa fie totusi putin suport.
    - Uber compresie
    - Umblat dramatic la EQ, greu de lucrat cu EQ-urile intalnite pe statiile folosite de noi, am obtinut totnul potrivit din DAW, cu setari mult mai dramatice decat normal. Adica boosturi serioase, cut-uri serioase :)
    - Sincer, trackul de studio l-am dublat, si l-am trecut prin procesare de chitara, practic am obtinut un track de bass si unul de chitara. Adica un track mediu distorsionat si unul foarte distorsionat :)

Daca ar fi sa cant draciile astea live, as merge cu doua ampuri, unul de bass, unul de chitara, si as trata top- endul exact ca un distors de chitara, cu microfon pus, si tot tacamu'

5. Tudor Lupascu

Multumesc!
    Exact asta gandeam/simteam, dar nu puteam sa ma exprim. :D Desi in studio e relativ usor sa imparti frecvente la 2 chitari si un bas (toate cu mult drive), in live-uri mi se pare aproape imposibil sa le nimeresti fara ampuri diferite... sau ceva simulator, dupa cum spunea si Andrei mai sus. :)

6. Florin Barbu

Dude, nu ma pot abtine sa nu zic: You kick serious ass!!!
    Bravo mai!!!

7. Tudor Lupascu

He, he... dar ce-am facut?! :)))
    Multam si right back at you! ;)

8. Florin Barbu

Mai pune :)

9. Snuffie

Snuffie Junior Member

Salut. Nu e un stil anume,toata smecheria la metalele astea moderne e sa ai atac consistent si pauzele sa fie foarte bine definite. Eu personal la pasajele foarte ritmice unde chitara urmeaza identic toba mare,folosesc slap,iese mult mai percusiv si atacul e mai constant. In rest nu e mare filozofie. Cat despre ton,aici e alta poveste. Eu impart trackul in 2,pe track-ul cu bass,ii tai inaltele pana pe 250 Hz si joasele pe la 30-40 Hz,si folosesc Rbass de la Waves (e un exciter care umfla foarte armonic basul),apoi un compresor brutal ca sa sune foarte nivelat,aproape ca basul intr-o piesa dubstep,si apoi un limiter. Pe track-ul de distors,tai joasele pana pe la 600-700 Hz,dau un boost in jur de 800-1K pentru growl,eventual tai vreo frecventa mai deranjanta in jur de 3-4k,si apoi tai inaltele pe la 6-7k. Apoi compresor,ceva mai bland ca sa mentin varfurile,un exciter pe medii joase sa mai inchida putintel tonul si apoi un clipper. Eventual poti sa routezi track-urile la un bus si sa mai pui un compresor cu setari mai blande ca sa se lege mai bine tonurile intre ele. Also,distorsul in general este foarte pronuntat pe medii inalte,ca sa sune mai taios sau sticlos.

Tudor Lupascu și Florin Barbu apreciază asta.
  10. Florin Barbu

Snuffie knows his djent! L-am vazut alaltaieri, e ZID!!!

In alta ordine de idei, multumim Snuffie pentru "Supporting Member", e de foarte mare ajutor!
    Nu suntem multi pe aici, hai sa facem sa merite, eu sunt mereu pe faza, aici e casa mea, OK? :)

11. Tudor Lupascu

Da, da.. ma mir ca am uitat sa-i dau tag la postul initial, ca posteaza chestii faine si pe FB :D. Multumesc!

12. Florin Barbu

Gagiul e ZID, l-am vazut alaltaieri live, rupe curu! Si arata si bine bulanjiul!

Snuffie apreciază asta.
  13. Snuffie

Snuffie Junior Member

Pacat ca nu pot sa dau love react =))))) Mersi Flo <3

14. Florin Barbu

NU, dar mai poti sa urci videouri :)

Distribuie pagina asta