Slap - Mecanica De Baza, Timp De Lucru 4-5 Saptamani

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 30 Noi 2017.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Va salut dragilor,

Pentru ca unii dintre voi mi-ati spus ca aveti probleme cu mecanica de baza a slapului, am facut acest clip pentru voi.
    STai cu degetul pe pauza, si opreste clipul la fiecare element nou, si stai mult pe el. O saptamana de 1-2 ore zilnic pe fiecare element, te ajuta sa devii Godlike in 4-5 saptamani.
    Nu sari peste etape, nu trece mai departe decat atunci cand simti ca este ZID ce ai lucrat pana atunci.
    Cum stii ca este zid? Cand iti iese perfect la tempo mic, si cand ai o senzatie elastica atunci cand canti.
    Va doresc mult succes!!!
    Stati cu ochii pe forum, ca vor aparea si altele :)
    Dati-mi feedback aici, si scrieti imediat ce nu intelegeti ceva, sau aveti o dificultate, va raspund cu mare drag.
    Love!
    Flo

Darian, Robert Sgiea, Lazi Ardeljan și alți 3 apreciază asta.
  2. Catalin Denis

Catalin Denis New Member

Mersi frumos pentru videoclip, am vizionat primele 10 minute, urmand sa exersez cateva zile doar pe ce ai prezentat in ele. Totul pare sa fie ok si usor de inteles pana acum

3. Florin Barbu

Multumesc mult Catalin, ma bucur ca te ajuta :) Mult succes, si sa rupi scenele!

Catalin Denis apreciază asta.
  4. Andra

Andra Member

Mi-ai dat de lucru pentru urmatoarele zile :D Merge bine, pentru inceput.
    Multu' frumos! ;)

5. Catalin Denis

Catalin Denis New Member

Florin mai am eu o intrebare. Am observat ca atunci cand faci slap ca la 6:49, parca lovitura este de sus in jos. La 8:05 , cand faci slap and pop, arata de parca degetul mare loveste direct pe coarda, fara sa mai coboare. Este vreo diferenta sau la 6:49 faceai in felul acesta pentru a ne arata mai clar cum se executa ?

6. Florin Barbu

Excelenta intrebare!!!!
    Principiul este acelasi, insa este invizibil cateodata, mecanica insa este aceeasi. Daca dupa slap urmeaza pop, eu imediat intorc mana in sens invers pentru pop, si atunci scurtez miscarea in jos, insa degetul este la fel moale, si se duce unde vrea el.

Are sens faza asta?

7. Catalin Denis

Catalin Denis New Member

Da, are. M-am lamurit acum :)

8. Florin Barbu

9. Robert Sgiea

Robert Sgiea Senior Member

Clar trebuie sa ma apuc si eu de treaba asta. Crezi ca va fi o diferenta majora faptul ca studiez pe un bass acustic si nu pe unul electric?

Florin Barbu apreciază asta.
  10. Florin Barbu

Nu. In prima mana poate chiar ajuta, iti da articulare buna. Insa daca vrei sa te bucuri de slap trebuie un bass potrivit, cu action decent si corzi noi :)
    Daca te impotmolesti la studiu, nu uita ca putem face impreuna 1:1 :)

Distribuie pagina asta