Stefan Moraru single&virtual band covers

Discuție în 'Muzica Ta!' creată de stefan_moraru, 23 Noi 2015.

1. stefan_moraru

stefan_moraru Senior Member Senior Member

Salut !

Voi posta din cand in cand ce mai lucrez eu in timpul liber cu alti oameni pasionati de muzica. Nu sunt un bassist profi, dar niciodata nu ma voi lasa de bass. :)

[video=youtube;9KsX-Z1fUkk]

2. stefan_moraru

[video=youtube;RjqzGJSJiD4]

...un cover BLS, cu bass-ul acordat in C standard.

3. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Foarte tare! Cum ai gasit oamenii, care e platforma? Pare foarte distracvtiv!

4. stefan_moraru

Nu e nimic special. Inregistrarile se fac acasa la fiecare, in functie de ce echipamente poseda. In prezent, pt home-recording sunt o multime de solutii, BIAS, Pro Tools, Guitar Rig etc . Cine are o placa externa audio, cu atat mai bine. Ordinea inregistrarilor e ca la orice studio profi, singura diferenta fiind ca in timp ce se face inreg. audio simultan se face si video(fiecare isi seteaza pe-acasa la el un unghi bun de filmat). Tobarul trage primul ascultand piesa originala(asta daca se fac coveruri) si incearca sa faca niste trackuri de tobe cat mai tight cu tobele din piesa originala si cat mai precise, pe urma, ceilalti inregistreaza folosind track-ul facut de tobar. Cineva din echipa se ocupa de mixat, ia trackurile fiecaruia si le aliniaza in softul lui de editare audio, astfel incat sa fie coerenta. Altcineva din echipa face editarea video. Daca unii reusesc sa se inregistreze cu un ecran verde in spate atunci se pot folosi diverse background-uri ca sa iasa clipul mai misto. Oamenii ii gasesc pe Youtube. E o comunitate mare de muzicieni amatori sau profesionisti dornici sa se tina mereu in priza facand coveruri virtuale. Nu tre sa te sincronizezi cu nimeni la timp, nu ai nevoie de sala de repetitii, se poate face treaba buna si cu casti audio. Eu de exemplu, inregistrez noaptea tarziu, ca ziua nu am cum. :D

Florin Buga și Andrei Ivan apreciază asta.
  5. Florin Barbu

Fain, mai posteaza :)

6. stefan_moraru

Cover Black Sabbath - Sabbath Bloody Sabbath: https://soundcloud.com/moraru-tefan/...bloody-sabbath . Mixul audio facut de mine in Pro Tools. Aici si varianta video, unde chitaristul a fost nevoit sa faca playback, din pacate. Editarea video tot eu am facut-o in Sony Vegas 11.

[video=youtube;LIDmIgsjsI4]

ema73 și Sirbut Radu apreciază asta.
  7. Florin Barbu

foarte tare faza asta!!!!

8. stefan_moraru

Cover-ul era plănuit înainte de #Colectiv, însă a fost terminat după ce s-a întâmplat ce nu ar fi trebuit să se întâmple. La început am pus o fotografie în semn de respect, înțelegere, tristețe și neuitare.

[video=youtube;JZVFK2QO9q0]

9. stefan_moraru

[video=youtube;WBvoFno7Jms]

ema73 și Sirbut Radu apreciază asta.
  10. stefan_moraru

Mai mult am experimentat o tehnică pentru ritmuri rapide pe 3 degete.

Vali Stoica apreciază asta.
  11. stefan_moraru

Ca tot fusesem anul trecut la concertul cu Malmsteen, am zis sa mai fac un cover alaturi de alti amici:

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  12. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

E foarte tare faza asta cu trupa virtuala.

stefan_moraru apreciază asta.
  13. stefan_moraru

Da. Piesa aia de prog-metal a lui Wooten, tot în conceptul de trupă virtuală e făcută. Desigur, la un alt nivel față de amatori. În România, Marius Pop face cele mai tari chestii ca și trupă virtuală.

Trimis de pe al meu Vodafone 890N folosind Tapatalk

14. stefan_moraru

Un cover care trebuia terminat de ceva ani, dar singurii oameni seriosi din acel proiect au fost tobarul si bassistul....ca de obicei. :D Asadar, am postat doar un video cu sectia ritmica.

Florin Barbu și Tudor Lupascu apreciază asta.
  15. stefan_moraru

Un alt video de la un alt cover care nu s-a materializat. Desi, am tras vreo 3 versiuni pt bass, cu degetele si cu pana, singura versiune filmata e cea de mai jos, care practic, e mai mult o repetitie filmata si nu versiunea care trebuia sa apara in varianta finala a coverului.

Distribuie pagina asta