Tapped Harmonics - Stepan Project- Replici

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 13 Dec 2017.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Ii datorez foarte mult din ce stiu lui Ilie Stepan. El m-a invitat candva in 98 99, sa inregistrez bass pe albumul sau "Undeva in Europa"
    Ilie isi compunea muzica pe computer, iar eu trebuia sa reproduc din mana, sunetele pe care el le scotea din mouse :) Fara sa exagerez, cred ca am inregistrat cam 1 an impreuna cu el, sute de trackuri, in studioul Radio Vest Timisoara, unde ma intretineam cu prietenii mei de la LMF Resita - Razvan si Dani, care erau la fel de haiosi, dar mult mai tineri, si faceau Radio nu TV :)
    Anyway, una din piesele mele preferate de pe album este asta:

Si bassul l-am facut cam asa:

Tin minte insa cand au inregistrat Alexandra Gutu- violoncel si si Luminita Burca - vioara. Wow dudes!!! Plangeam in studio in timp ce cantau! SI am hotarat atunci pe loc, ca am sa folosesc bassul asa cum l-a facut Dumnezeu, sa cante de la octava in jos, si sa las registrele de sus celor care cu asta se ocupa :)

Tudor Lupascu și Neamtu apreciază asta.
  2. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Foarte tare intercalatul lectiei cu viata reala. Sa vezi ce fericire-i pe mine cand canta sotia prin casa cand incerc sa trag voci :)))
    Sunt mare fan al tapped harmonics-urilor. Nu-si da lumea seama ce instrument le produce :D
    PS: E cu fostul meu si fostul tau bas? :)) Daca da, foarte fain arata asa. :D
    De pe la 0:56 sunt tapped harmonics

Florin Barbu apreciază asta.

Distribuie pagina asta