Tehnica Pana

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Avenger, 19 Sep 2005.

1. Avenger

Avenger Junior Member

Ajutatima va rog! Cant la bass cu pana...si as vrea sa stiu niste metode...ceva! Help please!

2. al_locului

al_locului Member

Sus si jos :p

3. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Poi in primul rand du-te la un chitarist si intreaba-l cum se tine corect pana. De fapt intreaba mai multi si fa o medie, sunt mai mult feluri :) Apoi incepe sa studiezi. Trebuie sa capeti o miscare fluenta sus-jos, sa sune notele egal atat ca intensitate cat si ca durata. Experimenteaza diverse unghiuri de atac. Daca tii pana paralela cu coarda, ai un sunet clasic, curat, daca ridici muchia dinspre griff vei avea un ton foarte atacat, daca ridici muchia dinspre cordar vei avea un zanganit interesant.

4. IngerAlb

IngerAlb Senior Member

Dap, are perfecta dreptate xbass.

5. Sergiu Verdes

Sergiu Verdes Member Supporting Member

Incearca ca pana sa atinga aproape perpendicular coarda(majoritatea chitaristilor asa fac),dar mai bine invata-te sa cinti mai intii cu degetele si apoi cu pana.

6. fluffyone

fluffyone Senior Member Senior Member

You rang?

Majoritatea chitaristilor nu canta la bass. (Mai sunt unii ca gagiul ala de la Luna Amara care ne rupe pe multi la un loc de aici). Pana la bass e un subiect foarte spinos, dupa cum s-a discutat si la prima intalnire xbass cam de acu un anisor.

Trebuie sa te gandesti ca fata de chitara, corzile sunt mult mult mai groase si raspund altfel la pana si la directia atacului. In plus, trebuie sa compensezi amplitudinea mai mare a virbatiei corzilor. O tehnica foarte interesanta de pana e cea folosita de BAC. Cu partea tesita, mana ferma, panatie pe la asa zisul harmonic sweet point, partea dinspre grif in sus.

Da un sunet foarte plin si gras, destul de armonic, dar egal sus-jos si fara fasaituri.

7. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Eu zic ca e bine sa le inveti pe amandoua odata. De exemplu este mult mai probabil sa inveti sa canti corect optimile cu pana, astfel vei sti cum sa abordezi mai bine rock-ul si cu degetele.

8. MetalDesire4

MetalDesire4 Junior Member

sper ca sunt la threadul cel bun: am si eu probleme cu cantatul cu pana. cand cant in picioare tin basul destul de jos, ceea ce e bine pentru incheietura mainii drepte dar basul sta inclinat si pana nu bate perpendicular pe coarda. sunetul iese cam fasait (mai ales cand dau downstroke), nu iese acel sunet evidentiat pe care il obtin cand cant cu basul pe genunchi sau cand cant cu unghiile. am incercat sa tin basul orizontal dar pozitia mainii stangi era imposibila. poate vreun basist care canta cu pana sa imi explice cum sa tin pana in mana sa cada perpendicular pe coarda? eu tin pana intre degetul mijlociu si partea aia de langa unghie a aratatorului (nu stiu cum ii zice, n-am prea fost atent la orele de biologie :D )

a, si inca ceva. daca trebuie sa cant sa zicem o nota pe coarda D si apoi pe G, care e miscarea cea mai buna? sa las pana sa curga in jos (sau in sus, depinde de caz) pe corzi, ori sa dau alternativ? am incercat sa ma invat sa dau alternativ, dar am zis ca e mai bine sa intreb intai inainte sa imi formez un reflex.

9. Alin

Alin DESANT Senior Member

poate va ajuta topicul asta:

- http://xbass.ro/forum/showthread.php?t=2247

@ MetalDesire4:

- tzine bass-ul cum iti vine mai bine... de ce trebuie sa fie prea jos.

din incheietura poti pozitiona pana cum vrei, mana nu trebuie sa fie ca o coada de matura...

cauta pozitia mainii si a penei, optim pentru a invata corect, dupa care vei avea timp sa lasi bass-ul mai jos, cat vrei .

[video=youtube;JQiUDB9YEzA]

observi incheietura la mana dreapta?

Ultima editare de un moderator: 10 Oct 2009
  10. cassy22

cassy22 Senior Member

[video=youtube;rdtGREiW5gU]

priveste incheietura de la mana stanga :) )

11. MetalDesire4

in sfarsit net! dupa maraieli si haraieli mi s-a transferat contul si am avut si o bucurie de la unul din vecini care mi-a spart WEP-ul si mi se conecta wireless la modem.

12. Alin

e destul de greu sa iti explic prin scris cum trebuie cantat, daca ajung sa am concert pe la tine prin oras poate ne vedem 2 min sa vorbim (nu stiu din ce oras esti, dar zic si eu asa... ) in ceea ce priveste pana la bass/ chitara am mai spus ca trebuie "actionat" in locul in care te ajuta coarda (aici depinde de fiecare cum simte coarda respectiva) unii mai langa bridge, altii mai langa neck ...

hmm... depinde, nu este un STAS de cantat cu pana, asa cum nu este un STAS de cantat cu degetele...

13. MetalDesire4

heh, ar fi misto sa va mai vad in concert (again \m/) dar nu cred ca voi mai da prin romania in urmatorii ani. cat despre unde ma ajuta coarda ma gandeam sa fac o conventie: deasupra la doze majoritatea timpului (acolo imi place cum suna si e confortabil si pt mana dreata) iar la tripleti sa ma bag mai inspre bridge. am vazut (sau ma rog, auzit) ca daca dau mediile mai tare la amp (ca lemmy) si folosesc o pana mai groasa se aude mai "deep" si langa bridge.

14. Alin

eu consider ca pana (ca si grosime) nu are nicio legatura cu tonul...:roll:

asta presupune, ca daca iei o pana si mai groasa suna muuuult mai deep:lol:

si logic, daca ai o pana si mai groasa (dublu de groasa, fata de ce a precedenta) practic nu mai poti canta de cat de deep este :lol::lol::lol:

....si astea toate chiar NU langa bridge :!:

15. kolumbusz

kolumbusz Senior Member

Eu cred ca este ca si la grosimea corzilor. Cu cat este mai groasa pana, sunetul are mai mult din frecventa fundamentala. Cu cat ii mai subtire cu atat mai multe armonice are.

16. MetalDesire4

nu stiu, asa mi se pare mie, cand e pana mai groasa. si cand zic groasa ma refer la 2 mm, nu stiu cam care ar fi limita deepului (cu piciorul de la scaun nu am incercat :D ). si materialul e acelasi, arata la fel, se simte la fel (miroase la fel???), aceeasi marca (fender). de obicei cant cu pana mai groasa (mai putin atunci cand nu mai stiu pe unde le-am pus, ca de ex acum, caz in care fur de pe la sor'mea) ca aluneca mai bine pe corzi si nu se dintzeaza (tociturile alea langa varf) asa de repede. o fi ampu, o fi dozele, mie mi se pare ca e mai deep cu pana mai groasa. ma gandeam sa inregistrez, poate o sa ma gadile la urechi in alt mod (?) dar asta cu grosimea penelor asa o tin minte de cand m-am apucat de bass (si asa mi-a explicat si profu de la "cercul elevilor" sau cum i-o zice cand am apucat sa dau si pe acolo). si mi se pare ca e la fel si cu unghiile, da acolo se amesteca si lungimea, cat is de pilite (le cam neglijez, atata vreme cat sunt curate le consider ok) sau cat sunt de tari (daca stau mult in apa sunt mai moi)

Ultima editare de un moderator: 9 Noi 2009
  17. Alin

poate o fi si asta o teorie cu grosimea penei, nu stiu, nu ma bag... dar luand logic lucrurile, folosim doar cativa milimetri din pana mai precis, 2-4 mm (vezi foto1) si nu pot sa inteleg cum pot cei 2-4 mm sa schimbe tonul...

chiar sunt interesat de o discutie pe tema asta, pentru ca nu inteleg ce legatura are una cu alta...

eu stiu ca dimensiunea penei si materialul sunt diferite pentru un confort mai bun (la unu ii place de 0.7 lucioasa iar la altu de 1.5 sau 2 mată) nicidecum pentru ton... se poate sa gresesc eu dar cer lamuriri in privinta asta!!! cine canta cu pana ca si in foto 2, eu consider ca este total gresit si asta nu se numeste "cantat cu pana"

cat despre unghii :roll: ...nu stiu sa se cante cu ele la bass.

uatevăr.. fiecare canta cum stie cu pana, dar as vrea sa inteleg cum poate o pana de 2 mm sa faca un bass sa sune mai deep decat o pana de 1mm sau 0.7 de ex... pentru ca daca se demonstreaza asta, eu imi fac la www.intunegp.com pene de 3 sau 4 mm construind un ton foooarte deep :) )

o zi faina si astept lamuriri... :roll: io's mai de moda veche :lol: (babet de la Cargo cum am auzit recent)

Ultima editare de un moderator: 9 Noi 2009
  18. Alin

uite un exemplu.

am tras o tema cu 2 pene diferite. avem bass 1 si bass 2, poate cineva sa-mi spuna cu ce pana am tras, bassul 1 si bassul 2..?

am folosit o pana de 1 mm si una de 0.5 mm

19. burgher

burgher Senior Member Senior Member

Eu as banui ca ai tras bass 2 cu pana groasa, dar cine stie :D

20. burgher

burgher Senior Member Senior Member

Distribuie pagina asta