Tehnica Pana

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Avenger, 19 Sep 2005.

1. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Deci diferenta dintre modurile de panare e uriasa. Nu doar ca e un alt volum, dar e cu totul alt ton. e HUGE

Am crezut ca ai activat o pedala de drive sau ceva... ma declar impresionat :)

Florin Barbu apreciază asta.
  2. Adi Seven

Adi Seven member

Imi amintesc ce greu mi-a fost mie la inceput sa cant cu pana. Am cantat doar cu degete in ultimul timp, am sa ma apuc sa "panuiesc", as cere si un feedback dupa

Sent from my GT-I8200 using Tapatalk

3. Sergiu Weisz

Sergiu Weisz Junior Member

Cool video, si eu am o tehnica asemanatoare pentru metale. Eu am invatat-o urmarindu-l pe Peter Baltes, de la Accept.

stefan_moraru, Adrian Ciuplea și Florin Barbu apreciază asta.
  4. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Multumesc pentru feedback, Adi, inseamna mult pentru mine, in special venind din partea ta.
    Fain. Hai de exemplu sa creezi topicul tau - Feedback Adi Seven, in care sa postezi numai tu, si noi iti dam de fiecare feedback cand ai nevoie, in acelasi loc. Pare un plan bun? Cum ti se pare?

5. Adi Seven

Adi Seven member

As vrea sa incep sa cer feedback. Dar as avea si multe intrebari.

6. stefan_moraru

stefan_moraru Senior Member Senior Member

La cântat cu pana m-am inspirat mereu după Jason Newsted, Lemmy și David Ellefson....mai mult Ellefson pt. ca imi place cum face un palm-muting discret și foarte groovy la piesele cu tempo mare astfel încât are un ton foarte adunat și înfipt fără ca să-i dispară zing-ul din coardă.

Florin, tehnica ta de cântat cu pana funcționează la orice tempo ?

@Sergiu121 : E misto Peter Baltes. Mereu ascult piesa asta: ... ce misto trece bassul printre chitari. Practic, se aude orice nota.

O alta piesa faina unde e un bass misto cantat cu pana:
    ....D.D. Verni alt bassist bun pe stilul asta.

Ultima editare: 31 Mai 2016
  7. Florin Barbu

@stefan_moraru , da, mana este tinuta ferm si "din scurt" cu putin varf in afara, este foarte buna pentru pasaje rapide.
    Un amanunt important - in jos lovesc mai mult cu unghia de la index decat cu pana, fac cumva un slap cu unghia de la index.

stefan_moraru apreciază asta.
  8. Adi Seven

Adi Seven member

Cum cant cu pana acum. Pareri, opinii, critici, constructive (pana nu o sa sterg video-ul ) o_O

stefan_moraru și Andrei Zamfir apreciază asta.
  9. Andrei Zamfir

Andrei Zamfir Fender Club Owner

Mie imi place cum dai cu pana, desi am impresia ca ai mana putin prea incordata. Nu e neaparat o problema, dar sa nu obosesti repede. :D

10. Florin Barbu

Si mie imi place, dai golaneste! Primul lucru pe care il aud este ca dai cumva prea incet "sus", comparativ cu "jos". Incearca sa te joci putin, si sa dai chiar mai tare in sus.
    Tine pana in mana, si prefa-te ca esti dirijor. Cam asa fac eu miscarea :) Miscarea in sus nu este doar o intoarcere a mainii, este si ea o lovitura.

11. Adi Seven

Adi Seven member

Da. Same problem ! [emoji28] exersam mai mult asta atunci [emoji2] Poate o sa imi aleg o piesa cu pana sa fie si fun

12. stefan_moraru

Ce fain e că s-a încălzit discuția. Așteptam demult o astfel de atmosferă pe forum, unde lumea să se implice, să dea sfaturi, să împartă din trucurile proprii ș.a.m.d.

Pun și eu o mică înregistrare, o bucată dintr-un cover la care lucrez(Megadeth - Tornado of Souls). Ce se aude, este, în proporție de 80%, tonul natural al bassului, restul, e prelucrat prin BIAS FX.

13. Florin Barbu

Salut Stefan, foarte misto clipul! Ton solid, cantat solit.
    De lucrat:
    Canta putin partitura rar, asa poti sa pui lupa pe cate o nota :) Bune lupa pe ultima nota din fiecare masura cand se termina formula de bass.
    Incearca sa nu te gandesti la ea ca la ultima saisprezecime din masura, si ca la o saisprezecime inainte de timpul unul. In loc sa fie accentuat doar timpul 1 (BAM) Acentueaza ambele note (BAM | BAM....) POate sa fie la fel ca timpul 1, poate fi si mai tare :) Fa intai rar, si simte senzatia de miscare spre inainte pe care ti-o da acest accent. Cum ti se pare?

stefan_moraru apreciază asta.
  14. stefan_moraru

...da, e interesant ce zici. Voi exersa si cum mi-ai recomandat tu.

15. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Chestia cu zgaraitul corzi am descoperit si eu dar nu cu pana ci ciupind cu degetele. " intamplator" am fost la o cantare cu unghile putin crescute:)

16. Adrian Ciuplea

Vlady Sateanu e expert in a canta cu unghiile. Obtine un ton absolut fabulos

Adi Seven apreciază asta.
  17. Gagyi József

da si mie im place, am si ton fain dar acum lucrez la vocabular:). im pare rau ca nam putut continua dar mi-ai dat de lucru. multumesc de tot

18. Adrian Ciuplea

Cum merge?

reusesti sa aplici ceva din ce ti-am aratat?

Daca e ceva ce ai mai uitat, spune-mi si-ti reamintesc imediat

Florin Barbu apreciază asta.
  19. Gagyi József

Merge. Am avut o perioada cat nu m-am ocupat, dar acum iar exersez si sa stii ca acum o percep intru alt mod. Miai dat onformatii condensate. fac exercitii unde le combin pe toate la un loc si chiar ca ma simt foarte bine " cantatnd exercitii". Astfel incep sami apara in urechi niste germene de groovuri.:). nu nuam uitat nimic...adica daca ceva nu stiu am materialele pe trelo si iau de acolo

20. Adrian Ciuplea

Foarte interesant ce spui, de ce zici ca le percepi intr-un alt mod? Ai descoperit ceva?

Distribuie pagina asta