Tehnica pentru tapping cu doua maini

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Andrei Indricut, 27 Mai 2016.

1. Andrei Indricut

Andrei Indricut Junior Member

Salut! Are cineva vreo metoda sau niste sfaturi pentru abordarea tapului cu doua maini? Daca e o melodie simpla cu cate 1 nota odata / mana ma descurc, dar cand ajung la un acord in special la mana dreapta incep sa am probleme. Pe scurt as vrea sa stiu fingeringul unui acord pe mana dreapta, cum imi dau seama daca actiunea e indeajuns de joasa si daca ar trebui sa tin basul in stilul chitarii clasice sau altcumva.

Pentru exemplificare aici e un cantec care imi iese perfect:

Si unul care nu prea imi iese:

Mersi :)

Ultima editare: 27 Mai 2016
  2. iuliubo

iuliubo Member Senior Member

Salut, eu am scos acum multi ani Moonlight Sonata de la Stuart Hamm...Mi-a prins foarte bine zic eu... nu este nici foarte complicat dar nici foarte simplu iar melodia o stii deja foarte bine ...
    Sper sa te ajute!

3. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Salut Bionic, foarte fain topic. Asculta-l pe Iuliubo, e as in taping :)
    Si eu am invatat de la Stu Hamm, mi-a placut Bach - Prelude in C de la el.
    Acord - pentru inceput e fain sa iti faci o digitatie de baza. De exemplu la 4 corzi, la spatiul al 12-lea, iei
    Mi pe coarda Mi
    Si pe coarda la
    Mi pe coarda re
    Sol pe coarda sol daca vrei sa fie Mi minor, sau sol# daca vrei sa fie major.
    Vizualizezi?
    Apoi imparti slujba intre maini :)
    Mana stanga ia corzile Mi si Sol cu degetele 1 (sau 2) si 4
    Mana dreapta preia corzile La si Re cu degetele 1 si 2
    Si atunci poti face arpegiul - MI Si Mi Sol(#), stanga dreapta dreapta stanga.
    Uite asa, stii sa faci acordul major si minor. De aici te joci, de exemplu muti stanga o octava mai jos, etc. Gata, asta este tot ce stiu eu despre taping :)
    Bafta!

Adrian Ciuplea și iuliubo apreciază asta.

Distribuie pagina asta