Theorie?

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Gagyi József, 25 Feb 2017.

1. Gagyi József

Gagyi József Junior Member

Am o nelamurire. Intro progresie C F G peste acordul G major folosesc nota Fa sau Fadiez, care este corect, atasez un exemplu de linie de bass

Fișiere atașate:

• cfg-1.png
      cfg-1.png
      Mărime fișier:
      9,4 KB
      Vizualizări:
      16
  2. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

Daca nu e specificat altfel, vei canta cu FA natural.

3. ema73

ema73 Member

Hellllppppp si eu ! :)

E adevarat ca ma descurc foarte greoi cu partiturile , dar in cea atasata mai sus mie mi se par alte acorduri

Am9(no5) , Dm9(no5), Em9(no5) ( in penultima masura 9 e cu bemol pt o oarecare tensiune ).
    Ma insel sau am dreptate ?
    Categoric raspunsul la intrebarea mea e DA . Dar de ce ?

4. Gagyi József

eu pana cum mergeam pe idea ca indiferenta in ce tonalitate e piesa, daca am de cantat ceva pe acord G folosesc notele acelei game, in cazul de fata Fadiez. Dar dupa raspunsul tau deduc ca nu este asa. si asta in context ca in general nu cant dupa partitura, ne avand sau specificatii concrete. Deci in exemplu de sus am o progresie in tonalitate C in care ajungand la acordul G folosesc nota Fa ca nota a gamei Cmajor. Da?

5. Gagyi József

Aceasta abordare ma depaseste deocamdata;).

6. ema73

ema73 Member

Daca e progresia C F G stabilim in ce gama suntem.
    In cazul de fata suntem in C major. Deci cantam in gama C major.Doar ca ne folosim de arpegii.
    Peste C putem canta C E G , peste F ...F A C , peste G ... G B D.
    Sau putem improviza peste grupul de acorduri C F G in gama Do major doar ca trebuie avut grija ca la schimbul de acord sa ne armonizam cu el.

7. ema73

ema73 Member

E foarte posibil sa ma insel eu . Asteptam un raspuns de la persoane mai avizate. Eu am zis ce am crezut eu ca vad si astept sa fiu corectat.Doar de aia suntem aici.

8. Gagyi József

Aceasta intrbare mi sa ivit in timp ce ma uitam la un video pentru incepatori in care se vorbea despre intervale, adica mai pecis despre secunda. in acel video se punea un backing track cu aceasta progresie C F G si o invelea notele de baza cu o secunda in sus si in jos. Peste acordul Domajor canta Do invelit cu Re sus Si jos, peste acordul Famajor canta Fa invelit cu Sol sus si Mi si Fa in jos, pe acordul Sol major canta Sol invelit cu La sus si Fa in jos. Deci invelirea in sus la ambele acorduri era cu secunda mare, iar in jos pe acordul Do si Fa major avea secunda mica, iar acordul Sol avea secunda mare. De aici am dedus ca in acest caz folosirea notei Fa, se incadreaza i contextul tonalitati Do major adica gama domajor .

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  9. Adrian Ciuplea

de
    de-aia iti spuneam ca daca NU e specificat altfel, o sa canti treapta V (sol) cu fa natural :)

in mod normal, intr-o progresie I - IV - V,ultima treapta va avea septima MICA, nu MARE

Ultima editare: 28 Feb 2017
    Tudor Lupascu apreciază asta.
  10. Gagyi József

Si abordarea lui ema73:)

11. Adrian Ciuplea

Hei, la care partitura te referi?

12. ema73

ema73 Member

E bine pe C F G ( m-a derutat 6-le din progresie) . Doar ca mie nu-mi suna bine Fa#... dar daca asa e partitura....
    Adrian, partitura e cea incarcata de Gagyi József . 8197_cfg_1.jpg
    Am facut-o jpg sper sa se vada acum.

13. ema73

ema73 Member

La prima vedere m-a derutat lipsa 3-ului din progresia postata de tine.
    Am e relativa minora a lui C .Dm = F si Em = G.Doar ca daca e F# ,in ultima masura, atunci cele 4 note de acolo imi inspira mai mult Em9 sau o chestie mai complicata F#7(#5,b9).

14. Adrian Ciuplea

nu e deloc complicat.... acordurile de baza sunt C, F, G

Notele de pasaj din bas nu determina atat de mult calitatea acordurilor. De ex, pt ultima nota F#... nu stim ce naiba e cu ea, ca nu avem continuarea.

La prima vedere e doar o nota cromatica, un pasaj, pe timpul 4 (slab). In nici un caz nu pot sa zic ca TOT acordul se schimba din cauza ei.

15. Gagyi József

Sa nu va incurce partitura, eu am scriso, ca sa fiu de inteles la intrebare de inceput al topicului. la ultimele doua masuri se referea intrebarea, de acea am scris cu acea modificare de nota.

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  16. Adrian Ciuplea

da, ma gandeam eu ca ai scris-o ca exemplu :)

iti e mai clar acum? Daca mai ai intrebari, nu ezita sa le pui

17. Gagyi József

da este clar....:) multumesc

Distribuie pagina asta