Timpul Sa Am Si Eu O Problema.

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Osama, 22 Noi 2016.

1. Osama

Osama Dereglat

Bun, zic pe scurt, eu cu setupul nu ma prea inteleg, pana acum nici nu am fost nevoit sa ma ating de altceva decat de nut dar acum a aparut si problema.
    Acum 2 saptamani imi pusesesi bassul in drop La#, nu a fost cea mai buna idee deoarece a trebuit sa fac un uptune sanatos fata de ce aveam eu (drop G), gatul meu s-a dus pe 11 carari, pana cand nu am iesit din casa era okay, era umpic prea tensionat dar era cantabil action-ul era decent, apoi am ajuns la studio si action-ul era mai ceva decat pe un Hora vechi (poate exagerez dar era oribil) a spune ca era urcat pana la mama minunii nu e suficient, cred ca a ajuns pana la strabunicasa.
    L-am perpelit si atunci, nimic, il perpelesc si acasa si nu reusesc sa fac mai nimic, colac peste pupaza mi-am ratacit si hex-ul de 1.5mm dar il rezolv eu pe ala,

Acum vine si problema, am doua truss rod-uri, m-am prins putin cum functioneaza, dar ori nu fac eu ceva bine ori e sistemul prost caci unul dintre ele abea bibileste ceva.
    Gatul avea o usoara curbura exterioara asa ca am zis ca le strang, sa corectam problema, le-am strans am ami rezolvat curbura, acum vine partea mai grea.
    Nu reusesc nici cum sa nivelez coardele, pe primele freturi sunt jos frumos dar cu cat urci in freturi cu atat urci si in inaltime, maine o sa incerc sa ajustez din nut cate ceva sperand ca ajuta.

Va intreb, ce sfaturi imi puteti da ca sa reusesc si eu sa rezolv afurisitul asta de gat, stiu ca sunt niste mesteri mai priceputi pe aici cu alte cuvinte.

Cum freturile mele se face un setup de doamne ajuta?

2. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

mda, suna tricky... eu nu prea stiu sa te sfatuiesc, dar Florin Barbu cred ca poate sa-ti dea un sfat sau doua

Osama apreciază asta.
  3. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Prima setare care se face la bass este "Relief" asta se seteaza din trussrod.
    Tii apasat pe tasta 1 si 24 (utima)
    Trebuie sa ramana un spatiu de pana in 1mm (cat o carte de vizita) intre tasta 12 si coarda. Daca este mai mare se strange daca este mai mica se da drumul la trussrod. Daca sunt doua trussroduri, trebuie sa verifici cu ochiul cum arata curbura la coarda G si B, sa fie la fel, si gatul sa nu se rasuceasca.
    DUpa ce setezi relief, setezi actionul dupa gust :)

Tudor Lupascu și zwischenzug apreciază asta.
  4. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Poate ajuta si-un tutorial:

5. Toni Rizon

Toni Rizon Senior Member Supporting Member

daca e tras spre spate griful , ai strans prea tare trussurile si le mai dai drumu ; daca e concav spre fata , le mai strangi . sensul de strangere la majoritarea trussrodurilor este ca la orice surub , in sensul acelor de ceasornic . cel mai sigur cand umbli la trussuri , daca nu esti sigur ce faci , e sa dai un sfert de tura ... mai stai , mai dai si tot asa . tot timpul urmaresti cu atentie ce se intampla. spor !

Fișiere atașate:

• neck.jpg
      neck.jpg
      Mărime fișier:
      21,5 KB
      Vizualizări:
      8

Distribuie pagina asta