Track-uri Fara Bass

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Sorin Nedelcu, 9 Mar 2014.

1. Sorin Nedelcu

Sorin Nedelcu Senior Member

Salutare.Stie cineva de unde pot descarca melodii fara bass?Multumesc mult.

2. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Hmmmmz! am sa stau si eu cu ochii pe topic :) Stiu ca sunt niste sufturi care mai fac asta.

3. Sorin Nedelcu

4. stefan_moraru

stefan_moraru Senior Member Senior Member

De aici se pot lua trackuri izolate, inclusiv de bass: http://www.jammit.com/ Si nu costa mult. SIngura problema e ca repertoriul de piese e destul de limitat pe genul rock-metal. Cand vreau sa studiez ori sa exersez pe o anumita piesa, de multe ori, downloadez si trackul izolat de bass, pt ca vreau sa ma lamuresc la anumite pasaje ce exact se intampla acolo. Tab-urile din arhivele Guitar Pro nu sunt copie 100%, uneori.

...mai sunt pe torrente niste trackuri izolate de la Metallica si Megadeth, extrase din jocul Guitar Hero.

Un mic exemplu: http://www.jammit.com/artist/anthrax

Trackurile izolate se pot pune impreuna intr-un soft de editare audio si de acolo va jucati cu volum,eq, etc. Eu i-am facut dreptate lui Newsted. :) I-am dat ridicat volumul la trackurile de bass de pe And Justice For All. Daca, din curiozitate, o sa puneti in cubase, pro tools, trackurile de chitari si de bass pe albumul cu pricina, o sa vedeti dpdv grafic ce diferente de volum sunt.

PS: Trackurile fiecarei piese sunt aliniate deja ca timing. Doar trebuie inserate in soft si dat play.

Adrian Ciuplea apreciază asta.
  5. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Eu in general import piesa intr-un soft (Adobe Audition e ok) si ii pun un filtru pentru joase. Astfel scapi de cam 70-80% din bass. Si dupa ce-l tragi pe al tau chiar ca nu se distinge nimic din linia initiala.

Daca intrebarea se referea la track-uri de repetat, gen un loop si 4 acorduri or something, sper sa-mi mai gasesc lista cu resurse online si-ti trimit. :)

Mihai Rosian și PET apreciază asta.
  6. Sorin Nedelcu

Am gasit. Descarc melodii de pe www.karaoke-version.com/. Revin cu mai multe detalii in seara aceasta (acum sunt la "scarbici").

7. Sorin Nedelcu

www.karaoke-version.com/
    Alegi piesa, "add to cart", o platesti (2.99 euro). Exista si varianta sa descarci doar track de bass sau doar de tobe sau chitara si atunci costa 1,99 euro. Din acest moment piesa "iti apartine" si poti face download la ea ori de cate ori doresti si in orice configuratie. Stabilire configuratie piesa: stabilesti cheia (dreapta jos), reglezi volumele in functie de preferinte (in poza se observa ca am eliminat bassul si am redus la 60% congasurile) apoi "download mp3".

Fișiere atașate:

Florin Barbu și Adrian Ciuplea apreciază asta.
  8. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

da, am auzit si eu de asta. Merita banii, au negative excelente.

Distribuie pagina asta