Vita De Vie

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Rockhound, 31 Iul 2009.

1. vladmatei112

vladmatei112 Junior Member

aha! :D :D:D, pai nu am gasit nicaieri (google, yahoo...) tabulatura de la Basul si cu toba mare, si m-am gandit ca e ceva improvizat cand am vazut ca nimeni nu a reusit sa faca un tab... credeam ca scrie trupa preferata a userului :) )**, sunt user nou, acum am inceput sa ma prind cum e cu forumul... :)

zamolxed

**VIŢA DE VIE**

2. Adrian Ciuplea

Adrian Ciuplea VIŢA DE VIE

check it out, ca era cineva care a facut un tab, dar nu mai stiu exact in ce topic.

3. Diz

Diz Super Moderator Senior Member

Eu, putin mai sus :) )

4. gdr

gdr Senior Member

ok, am putin nevoie de ajutor. Vreau sa invat partea de bass a piesei "Iamma" de la vita de vie. Am nevoie de note:

Pe vers e un fa# si cate un sol, odata la doua masuri. Inainte de refren, e un fa# , mi , sol, , iar pe refren , partea asta ma intereseaza cel mai mult pentru ca de ea nu sunt sigur, este cumva un Si , La , Mi si Sol ?

De asemenea m-ar interesa si "infloriturile" ca sa zic asa, mai sunt inafara de slide-urile de dinainte de vers si pre-refren?

5. Adrian Ciuplea

la inceput dupa chitara, basul canta exact tema de chitara, dar cu pauze. iese ceva de genul

F#__ E E, pauza

strofa e:

E F# F# E G, G G G A E, E F# F# E G -asculta cu atentie basul la inceputul soloului de chitara, acolo se aude clar rifful.

refrenul e

Si / Re (poti canta ori RE ori La, ce vrei tu) / Mi / Sol

Ultima editare de un moderator: 3 Aug 2010
  6. gdr

gdr Senior Member

okey, multam' fain adi :D

7. vladmatei112

vladmatei112 Junior Member

Am mai facut un tab pentru Basu' si cu Toba Mare: A7 E7 E7 A7 A5 (Slide)E7-E3 E3 E5 E7 E

P S S P P S S S S

S- Slap

P- Pop

Slide

:D , vi se pare ca suna ok? :D

8. Adrian Ciuplea

hmm, parca nu! vii maine la Kulturhaus la concert? Daca da, iti arat acolo cum e :) Daca nu, atunci poate ne vedem la alta cantare

9. shadow

shadow Senior Member

Am si eu o nelamurire, sa nu radeti de mine. Presupun ca intro-ul este in Mi major, iar Mi major nu contine La# (din cate imi dau eu seama :) ).

Luand asta si urechea in considerare, mie asa imi suna:

----------------------------------------------------------------------------------

--2-------------------------------------------------------------------------------

----------------7---5-------------------------------------------------------------

----0---x---x------------x---7slide0-----------0--0h3h4-5---3---0-----------------

10. Adrian Ciuplea

in Mi major, nota A# (Bb) este ceea ce se numeste "blue note". Intervalul asta de cvarta marita este folosit frecvent in Blues si rock... Deci tabul initial e corect... slide-ul pleaca de pe tasta 6, coarda E

11. shadow

shadow Senior Member

Am inteles, mersi fain.

12. Diz

Diz Super Moderator Senior Member

13. Adrian Ciuplea

exact clipul ala il cautam :)

14. Adribanez

Adribanez Member

Salut .. !! :D ma poate ajuta si pe mine cineva cu tabul sau notele de pe strofa de la piesa "sunetu mai tare" .. ?? :D

15. Adrian Ciuplea

16. shadow

shadow Senior Member

E trasa cu Warwick? Suna bine, gen Precision.

Credeam ca numai Precision suna a Precision :)

17. Adrian Ciuplea

E trasa cu Fender P :) auzi bine, bravo!

18. Adribanez

Adribanez Member

multumesc mult.. !! :D

19. Adrian Ciuplea

Salutare, am reinviat putin threadul pentru ca cei interesati pot invata piesa "Basul si cu Toba Mare" direct de la sursa.

Pentru a accesa lectia impreuna cu partitura pdf si negativul piesei inscrie-te gratuit la http://music-academy.ro/freelessons.php

Distribuie pagina asta