Youtube Vids Chat

Discuție în 'Invata & Ajuta' creată de Florin Barbu, 5 Mai 2018.

1. Florin Barbu

Florin Barbu XBASS Membru personal Supporting Member

Mai pun aici clipuri de youtube care imi plac, sper sa inspire :)
    Putem comenta apoi pe marginea lor, ce ne place, ce nu ne place, ce am inteles, ce nu am inteles.
    La fel, oricine are chef sa discutam despre un clip, sa il punem aici :)

un_om_de_cal, gojira și Tudor Lupascu apreciază asta.
  2. Tudor Lupascu

Tudor Lupascu Active Member Xbass Sponsor Senior Member

Foarte fain si dificil de facut... "perfect and non-interesting in the practice element only". La prima vedere as spune ca nu-s de acord, dar luand in considerare ca oricum investim foarte mult timp pe interpretare (doar de asta cantam, nu?), trebuie compensat pe latura cealalta.

Ce-as adauga e ca pasul asta vine dupa ce ti-ai gasit cat de cat "vocea" (cum e si cazul baiatului din clip) si ca "non-interesting"-ul asta e o tranzitie catre a avea mai multe "voci". Greu in draci, if you ask me, intrucat presupune mult mai mult decat cunostinte si dexteritate, presupune sa poti canta bine (sau na.. sa para sincer) ceva cu care nu rezonezi... un scenariu tentant, dar infricosator. :))

Florin Barbu apreciază asta.
  3. Florin Barbu

Eu cred ca mai degraba este un pas necesar in a-ti gasi vocea.
    Uite cum fac eu, de cand ma stiu:
    Incerc sa fiu cat mai "inginer" acasa, ca sa fiu cat mai artist pe scena :) Acasa studiez tot felul de dracii, si elemente tehnice (bass rudiments), cu singurul scop de a perfectiona concepte si elemente tehnice. Sigur, trisez putin, incerc sa fac totul sa fie cat mai fun pentru mine, si atunci caut tot felul de elemente care sa imi faca "ingineria" cat mai placuta. Bottom line- am o senzatie de super-high cand invat si perfectionez chestii.

Tudor Lupascu apreciază asta.
  4. Florin Barbu

Poate "the point" in clipul asta este sa intelegi diversele aspecte ale muzicii. Imi aduc aminte metodele mele vechi de jazz, intai inveti game, arpegii, linii de bass, apoi este un capitol intreg "drama in music"
    "Drama" sunt tot felul de elemente care tin de alegerea notelor (sa iesi din tonalitate), de dinamica (foarte tare, foarte incet), de ornamente (trilluri, mordente, shake, etc), de timbru (tonul devine gutural, sau curat, etc), de ritm (apar elemente off- ritmice, tragi in spate, folosesti subdiviziuni atipice), si cate si mai cate.

Jeff Berlin este un mare avocat al ideii ca "music comes before groove", si ca toti avem ritm bun, dar ne lipseste muzica :) Cred ca incearca sa ne zica sa exploram intai frumusetea relatiilor muzicale care vin din ALEGEREA NOTELOR, inainte de orice forma de DRAMA.

5. Tudor Lupascu

D'accord, dar e mai usor cand vine vorba de chestii complementare cu ce deja iti place. De exemplu eu nu prea agreez rock'n roll-ul si blues-ul, deci ajunsesem la concluzia ca walking bass-ul nu-i pentru mine. Pe de alta parte aceeasi tehnica mi se pare fun de cantat pe latino :))
    Anyway... eu cred ca contextul e totul... e greu sa iei o linie care-ti place, care-i inradacinata si s-o diseci. Util? Sigur! Daca ai ore bune de studiu pe zi, merita integrata ingineria, dar daca nu... tre sa ai o vointa de fier sa faci exact ce spune omul fara trucuri. Eu n-am :))

6. Tudor Lupascu

Corect! Prea mult a domnit ideea de "sectie ritmica" in lumea basului. :)

7. Florin Barbu

Dupa parerea mea, va mai domni multa vreme, pentru ca ... asa stau lucrurile :)

Fiind cea mai de jos nota, bassul (pe orice instrument s-ar canta) are cea mai mare autoritate, totul se raporteaza la acea nota. O nota cantata de chitara este consonanta sau disonanta NUMAI in relatie cu bassul. La fel si senzatia de ritm.

Orice bassist stie ca nu poate gresi nici ca ritm, nici ca alegerea notelor, in timp ce chitaristul poate scapa usor cu asta, ba chiar o rarire sau grabire poate suna muzical. Nu este cazul la noi. Noi definim contextul armonic si ritmic in care se "joaca" restul muzicii, noi suntem fundatia, fie ca ne place fie ca nu.

Mie imi place, pentru ca aceasta rigoare eu o vad ca fiind FORTA sai AUTORITATE. I like that :)

Tudor Lupascu apreciază asta.
  8. Florin Barbu

gojira te vad te vad :) Hai sa povestim, fuck likes! :)

9. gojira

gojira Junior Member Supporting Member

Treaba cu cântatul staccato chiar că a devenit o chestie comună și oarecum naturală cred.

Momentan urmez o metodă de bas cu CD și cel mai greu mi-a fost să mă adaptez să reproduc liniile de bas așa cum le dădea exemplu Ed Friedland pe CD, de cele mai multe ori notele având durata subdiviziunii. Dar eu le cântam staccato, pentru că așa am cântat de când am pus basul în mână. Când le scurtez, basul sună a instrument individual, dar când le lași să sune, sună a covor peste care se așează restul piesei.

10. Florin Barbu

El nu neaga staccato-ul, zice doar ca trainig sa studiezi si fara, sa fii constient de alegerea notelor, urmand ca apoi sa reintroduci elementele dragi tie, pe care le stapanesti deja bine.
    Pe de alta parte, o observatie personala, obiceiul bassistilor de a abuza de staccatto este destul de pacatos, si am suferit si eu destul de mult din cauza lui. Vezi tu, notele trebuie sa aibe o durata (arunca un ochi pe topicul de bass rudiments din Playground) Staccatto este de multe ori solutia lenesului, care nu este atent la momentul exact la care trebuie sa se opreasca nota, ca sa "pulseze" linia de bass. Cateodata staccatto este ce trebuie, de cele mai multe ori, nu este.

11. Florin Barbu

Azi mi s-a parut tare asta:

foarte tare!

un_om_de_cal apreciază asta.
  12. Florin Barbu

Ce ziceti, greoi clip? :)

13. Tudor Lupascu

Hop... mi-a scapat asta. In bag in to watch list. Numa dupa nothing-ul ala cred ca-s de acord. :D

14. Florin Barbu

Ei, e misto in context. E o intrebare pe care mi-o pun de multi ani, luam muzica ca ceva dat, cum e curentul electric, fara sa intelegem ce e, si de ce e asa :) La o singura concluzie clara am ajuns: Muzica este MULT mai importanta decat pare :)

Tudor Lupascu și peter1820 apreciază asta.
  15. Tudor Lupascu

Clar. Unde mai se mai imbina matematica cu ambiguitatea atat de bine?! :D

Distribuie pagina asta